Absolwent SMS-u RKS Raków finalistą Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

Uczeń klasy maturalnej Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków – Michał Baryła – wywalczył tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Jedną z nagród był indeks wybranej przez finalistę uczelni.

Michał Baryła urodził się w 2005 roku i pochodzi z Jaskrowa. W naszej Akademii spędził 11 lat. Jeszcze w ubiegłym sezonie Michał wraz z ekipą trenera Adama Studnickiego rywalizował na szczeblu Centralnej Ligi Juniorów. Jego przygodę z piłką przerwała kontuzja. “Było ryzyko, że gdybym kontynuował grę, wylądowałbym na wózku. To był bodziec, który napędził mnie, bym znalazł inną drogę. Postanowiłem skupić się mocniej na szkole i nauce.” – opowiada Michał Baryła.  

 

Osiemnastolatek na początku roku szkolnego 2022/23 zgłosił chęć uczestnictwa w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. “Przez to, że miałem rozszerzoną biologię, właśnie z tym chciałem wiązać swoją przyszłość. Pani Barbara Kieszczyńska podpowiedziała mi udział w olimpiadzie, dzięki której otworzyłem sobie teraz wiele dróg na przyszłość” – mówi Michał. Z osiągnięcia swojego podopiecznego radości nie ukrywa również sama mgr Barbara Kieszczyńska, która przygotowywała Michała Baryłę do konkursu: “Jeżeli chodzi o Michała, to sukces niesamowity, że w tak krótkim czasie pokonał tyle trudności. To wszystko jest wynik działania pana dyrektora, który Michałowi pomógł, samego Michała, bo to jego chęć i zawziętość odegrała główną rolę. Ja jestem na końcu, gdzie wykorzystałam swoje doświadczenie, które myślałam, że już odłożę do lamusa. Ale, jak widać, nic nie wolno odkładać do lamusa. To jest taka przesłanka dla wszystkich następnych uczniów. Sukcesy na niwie naukowej to nie tylko bardzo dobre stopnie z danego przedmiotu, ale też chęci i pokonywanie pewnych trudności. Później trzeba już tylko czekać na sukces" – komentuje nauczycielka. 

 

Finaliści Olimpiady Wiedzy Ekologicznej zostali zwolnieni z egzaminu maturalnego z biologii, co otwiera im drzwi najlepszych uczelni w kraju. “Wybrałem Uniwersytet Jagielloński, kierunek psychologia. Była to jedna z najlepszych proponowanych szkół. Zdecydowałem się na to, ponieważ mierzę wysoko i uważam, że jest to jedna z czołowych uczelni w kraju. Idąc na psychologię pragnę ukierunkować się w przyszłości na psychologię sportu i pracować w klubach sportowych, przede wszystkim piłkarskich. Przez 11 lat zdążyłem liznąć tematu trenowania w klubie i rozumiem psychologię młodych zawodników. Myślę, że będę dobry w tej dziedzinie” – mówi o swoich planach absolwent SMS-u.  

 

Uczestnictwo w tak zaawansowanym etapie konkursu jest powodem do dumy dla władz SMS-u. Michał Baryła znalazł się w towarzystwie uczniów z renomowanych ślaskich liceów i poradził sobie bardzo dobrze.  “Cieszy, że po raz kolejny szkoła taka jak SMS Raków udowodniła, że można połączyć uprawianie piłki nożnej wraz z nauczaniem. Osiągnięcie Michała pokazuje, że osoby, które z przyczyn niezależnych od nich nie osiągnęły sukcesu jako zawodnicy, mogą realizować się w życiu w inny sposób” – podsumowuje dyrektor SMS RKS Raków – Maciej Strożek. 

 

Michałowi życzymy powodzenia w dalszej nauce!