Wszystko zaczęło się w marcu 1921 roku... i trwa do dziś! Stuletnia historia Rakowa Częstochowa pełna jest opowieści o bohaterach znanych i tych zapomnianych, o wzlotach i upadkach, o sukcesach i porażkach.
Kamienie milowe w historii Rakowa:Marzec 1921 – Z inicjatywy młodzieży rakowskiej powołany do życia został Klub Sportowo-Footbalowy „Racovia”. Był to klub amatorski, a zawodnicy występowali zwykle w zielonych koszulkach z czarnymi wyłogami oraz w czarnych spodenkach. Emblematem klubu była czarna tarcza z zieloną literą “R”. Oficjalny wniosek w sprawie rejestracji „Racovii” został złożony 24 kwietnia 1924 roku, ale próby zgłoszenia do oficjalnych rozgrywek zakończyły się niepowodzeniem i rok później zarząd podjął uchwałę o rozwiązaniu klubu.
1927 – Dzięki staraniom m.in. Józefa Baranowskiego, Antoniego Gładysza i Władysława Pachołka “Racovia” została reaktywowana, ale jednocześnie zmieniono jej nazwę na Robotniczy Klub Sportowy “Raków” – Sekcja Sportowa OM TUR. Wówczas też przyjęto, że barwami klubu będą dwa kolory: czerwony i niebieski. 1967 – Na stadionie Błękitnych Kielce trzecioligowy wówczas Raków Częstochowa stanął do walki o trofeum Pucharu Polski z pierwszoligową Wisłą Kraków. Czerwono-Niebiescy dzielnie odpierali ataki wyżej notowanych rywali, ale w dogrywce krakowianie wykorzystali grę w przewadze i zdobyli dwie bramki, które pozwoliły im wznieść Puchar. Piłkarze Rakowa zadowolili się srebrnymi medalami, co po dziś dzień jest jednym z największych sukcesów w historii klubu.
1985 – Drużyna Rakowa prowadzona przez trenerów Zbigniewa Dobosza i Andrzeja Lewandowskiego wygrała Spartakiadę Młodzieży w kategorii piętnastolatków. Zawody odbyły się w Rzeszowie, a młodzi piłkarze z późniejszym selekcjonerem, Jerzym Brzęczkiem w składzie zrobili furorę, wygrywając wszystkie mecze bez straty bramki.
1994 – Raków Częstochowa po raz pierwszy w historii awansował do piłkarskiej ekstraklasy, wówczas nazywanej I ligą. Awans częstochowianie zapewnili sobie już dwie kolejki przed końcem sezonu po zwycięstwie na własnym stadionie z Arką Gdynia, którą rozgromili 6:1. - Wiecie panowie, najpiękniejsze jest dzieło tworzenia. A nam w Rakowie udało się coś stworzyć – mówił na pomeczowej konferencji prasowej szczęśliwy trener, Zbigniew Dobosz. W najwyższej klasie rozgrywkowej Raków spędził cztery kolejne sezony.
1996 – W sezonie 1995/1996 Czerwono-Niebiescy zajęli najwyższą lokatę w tabeli w historii klubu. Rozgrywki skończyli na 8. miejscu. W 34 meczach Raków odniósł 12 zwycięstw, 8 razy zremisował, a 14 razy musiał uznać wyższość przeciwnika. Kolejny sezon był już nieco gorszy i przyniósł 10. lokatę. Raków kontynuował grę w Ekstraklasie do wiosny 1998, ale nie pobił wyniku odniesionego w drugim sezonie gry na najwyższym szczeblu. Również w 1996 roku Czerwono-Niebiescy pod wodzą trenera Gotharda Kokotta zwyciężyli w prestiżowym turnieju Spodek Masters. Wśród drużyn biorących udział w zawodach nie zabrakło renomowanych klubów: GKS Katowice, Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów, Widzewa Łódź, ŁKS Łódź, Stali Mielec, czy Jezioraka Iława. Triumf Rakowa w turnieju był sporym zaskoczeniem i odbił się pozytywnym echem w środowisku piłkarskim.
2005 – Po latach gry na czwartym szczeblu rozgrywek Czerwono-Niebiescy w sezonie 2004/2005 stoczyli udaną walkę o awans do III ligi. W niezwykle emocjonującym, decydującym meczu barażowym piłkarze Rakowa wspierani przez wielotysięczną grupę kibiców na stadionie przy ul. Limanowskiego 83 pokonali Koszarawę Żywiec po rzutach karnych. Euforia, jaka zapanowała wówczas na murawie, była ogromna. Piłkarze wraz z kibicami przez długi czas świętowali wspólnie powrót na szczebel centralny.
2019 – Po 25 latach Raków ponownie awansował do ekstraklasy. Na pięć spotkań przed końcem sezonu podopieczni trenera Marka Papszuna zagwarantowali sobie awans, pokonując Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0. Drużyna zdominowała rozgrywki I ligi i dobrze radziła sobie także w Pucharze Polski, gdzie dotarła do półfinału, ulegając ostatecznie Lechii Gdańsk 0:1.
2021 - Czerwono-Niebiescy odnieśli największe sukcesy w dotychczasowej historii klubu. Drużyna pod wodzą trenera Marka Papszuna zdobyła wicemistrzostwo, Puchar Polski i Superpuchar Polski, a to wszystko w roku stulecia klubu.