[Akademia bez tajemnic] Trener Magdalena Kapała o sekcji kobiecej

Sekcja kobieca piłki nożnej została powołana w lipcu. O podsumowanie pierwszych miesięcy działań poprosiliśmy koordynatorkę tego projektu trener Magdalenę Kapałę.

Sekcja kobieca nie funkcjonuje w strukturach Akademii jeszcze pół roku, ale chcemy podsumować start tego projektu oraz efekty, jakie już zdążyły się pojawić. 

Magdalena Kapała (trener-koordynator sekcji kobiecej Akademii Raków): Pierwsze miesiące sekcji kobiecej w Rakowie Częstochowa były mocno intensywne. Zarówno jeśli chodzi o naszą pracę jako sztabu, jak i pracę zawodniczek. Od początku określiliśmy sobie standardy naszej pracy i przekazałyśmy naszym zawodniczkom jak ma wyglądać współpraca. Przede wszystkim chcemy, aby wszystkie czuły się tutaj dobrze, a naszym głównym celem jest umożliwienie im piłkarskiego rozwoju. Jeśli chodzi o poziom sportowy to wykonałyśmy w tym kierunku sporo pracy, która moim zdaniem zaczyna się powoli przekładać na naszą coraz lepszą grę. Oczywiście wiele aspektów wymaga czasu, ale staramy się cały czas iść do przodu. Wraz z upływem miesięcy udało się nam otworzyć kolejną grupę, która skupia zawodniczki z roczników 2012-2014. Młode adeptki chętnie przychodzą na zajęcia i czynią również zauważalne postępy. Cieszymy się z każdego wspólnego treningu i zapału jaki drzemie w tych młodych zawodniczkach. Myślę, że są w dobrym miejscu do rozwoju. My zaś jako sztab dzięki pomocy i współpracy z trenerami Akademii możemy nieustannie czerpać wiedzę od osób pracujących w klubie. Pozwala to mi jak i trenerce Żanecie Powroźnik ciągle się rozwijać i pogłębiać wiedzę za co jesteśmy niezmiernie wdzięczne.

 

Z jakimi przeciwnikami grają dziewczynki: chłopcami czy dziewczynkami?

Z racji tego, że chcemy zapewnić zawodniczkom ciągłą rywalizację to zostały one zgłoszone do dwóch różnych lig. Pierwsza z nich to rozgrywki E1 Orlik, w których to mierzą się z chłopcami z okręgu częstochowskiego. Jeśli chodzi o drugi rodzaj to mowa tutaj o Śląskiej Lidze Młodziczek U-13 skupiającej roczniki 2009-2011 i tutaj jest to typowo liga żeńska, w której występuje 14 zespołów z całego województwa śląskiego . 

 

Za naszymi żeńskimi zespołami już pierwsze mecze we współzawodnictwie kwalifikowanym.

Podsumowując rozgrywki ligowe trzeba przyznać, że swoje przygotowania do sezonu 2021/2022 rozpoczęłyśmy 4 sierpnia, a już po koniec miesiąca czekały nas mecze o punkty. Nie miałyśmy zbyt dużo czasu w okresie przygotowawczym, ale dziewczyny od pierwszego treningu były bardzo zdeterminowane i chętne do współpracy. Ciężka praca na treningach przynosiła efekty z każdym kolejnym meczem. Początkowe spotkania były słabe w naszym wykonaniu, bo dziewczyny dopiero poznawały grę na większym boisku w 9-cio osobowym składzie. Jednak szybko zaczęły rozumieć założenia i z każdym meczem radziły sobie coraz lepiej. Ich gra oraz współpraca z dnia na dzień zaczęła się zazębiać i przyniosło to efekt w postaci wyników. Po rundzie jesiennej zajmujemy 7. miejsce w ligowej tabeli, mając do rozegrania jeden zaległy mecz z SWD Wodzisław. Myślę, że jak na początek naszej współpracy możemy być zadowoleni z takiego wyniku. W lidze mierzymy się z o wiele bardziej doświadczonymi rywalkami z takich klubów jak: Sosnowiec, Katowice czy też Skra Częstochowa, z którą to po bardzo dobrym meczu wygrałyśmy. Wierzę, że idąc dalej z takim zapałem oraz zaangażowaniem będziemy mogły cieszyć się z kolejnych wspólnych sukcesów.

 

Wkraczamy w okres gier kontrolnych. Ciężko jest zorganizować sparingi?

Jeśli chodzi o gry sparingowe to nie mamy dokładnych wytycznych. Jesteśmy mocno otwarci w swoich działaniach. Mamy już ustalonych kilka gier kontrolnych z zespołami z województwa śląskiego jak i innych województw. Ja jako koordynator sekcji sama szukam przeciwniczek, ale bywa również i tak, że zespoły dzwonią również do nas w celu umówienia się na gry kontrolne.

 

Ile zawodniczek aktualnie trenuje w naszej Akademii?

Na chwilę obecną w Akademii trenuje około 20 zawodniczek w 2 kategoriach wiekowych i w dalszym ciągu jesteśmy otwarci na przyjęcie kolejnych chętnych, zainteresowanych piłką nożną dziewczyn.

 

Jak wyglądają proces transferowania i wyszukiwania nowych zawodniczek?

Jesteśmy sekcją, która niedawno została utworzona a mimo to w swoich szeregach mamy już dwie transferowane zawodniczki i cały czas rozglądamy się za kolejnymi, aby móc ciągle podnosić poziom sportowy naszego zespołu. Cieszy fakt, że w nasze szeregi wstąpiła również zawodniczka z Klubów Filialnych i liczymy na to że ta współpraca będzie się w dalszym ciągu rozwijać. Szukamy młodych perspektywicznych zawodniczek z różnych miejsc i z różnych kategorii wiekowych, gdyż patrzymy na projekt długoterminowo. Zapraszamy je na testy, gry kontrolne oraz obserwujemy na różnego typu turniejach czy meczach. Ja jako koordynator sekcji staram się być w stałym kontakcie z trenerami posiadającymi w swoich zespołach dobrze zapowiadające się zawodniczki, które szukają miejsca do dalszego rozwoju. Szczególnie z myślą o ich transferowaniu trwają rozmowy o stworzeniu klas sportowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego dedykowanych sekcji piłki nożnej dziewcząt. Taka sytuacja niewątpliwie znacząco ułatwiłaby nam funkcjonowanie.

 

Sekcja kobieca dopiero raczkuje, ale zapewne ma jakieś długoterminowe plany rozwoju.

Jako Akademia, w której piłka nożna dziewcząt jest nowym projektem to naszym celem jest dążenie do ciągłego rozwoju na wielu płaszczyznach. Staramy się stworzyć dziewczynkom jak najlepsze możliwości piłkarskiego rozwoju tak, aby mogły realizować swoją piłkarską pasję a przede wszystkim podnosić swoje umiejętności piłkarskie. Na chwilę obecną tak jak wspomniałam posiadamy 2 zespoły i chcemy dążyć do tego, aby ciągle ich przybywało w kolejnych kategoriach wiekowych. Mamy kilka ciekawych planów między innymi dotyczącymi bursy, SMS-u dla zawodniczek oraz stworzenia zespołu seniorskiego, który w przyszłości ma reprezentować klub na arenie krajowej. Jeśli dojdą one do realizacji, to na pewno będą kolejnym ważnym krokiem naprzód w funkcjonowaniu sekcji kobiecej w Akademii Rakowa Częstochowa.

 

Na począku wspomniała pani trener, że nie zamykacie się na przyjmowanie nowych zawodniczek. Jak więc dziewczynki mogą rozpocząć treningi w Akademii?

Wszystkie chętne zawodniczki z roczników 2008-2014 zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi. Oferujemy miła i pozytywną atmosferę, wyspecjalizowaną kadrę trenerską, system szkolenia oparty na periodyzacji techniczno taktycznej a także udział w rozgrywkach ligowych. Szczegółowe informacje można uzyskać u koordynatorki projektu telefonicznie pod numerem 606 916 137, bądź pisząc na adres mailowy [email protected].

 

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję.

 

____________

Przypominamy, że cały czas w ramach projektu "Akademi bez tajemnic" możecie zadawać pytania, także dotyczące sekcji kobiecej wysyłając wiadomości e-mail na adres: [email protected]