[Akademia] Marcin Salamon trenerem zespołu U-19

Nowym trenerem zespołu U-19 walczącego w Lidze Makroregionalnej został Marcin Salamon.

Salamon w przeszłości pełnił między innymi funkcję drugiego selekcjonera reprezentacji Polski U-16 i U-17. Był także szkoleniowcem w młodzieżowych drużynach Akademii Lecha Poznań i Miedzi Legnica. Teraz posiadający licencję UEFA ELITE YOUTH trener związał się z naszą Akademią.

 

 - Pojawiło się zaproszenie od dyrektora pana Marka Śledzia. Pierwszą propozycję dostałem dwa lata temu, jednak ze względów rodzinnych i zawodowych nie mogłem podjąć się tego wyzwania wcześniej. Teraz okoliczności się zmieniły i zdecydowałem się na przeprowadzkę do Częstochowy - mówi Marcin Salamon. 

 

 

Słowa trenera Salamona potwierdza Marek Śledź: - Do tej decyzji faktycznie przymierzaliśmy się blisko dwa lata. Generalnie już, kiedy pojawiłem się w Częstochowie to pojawiła się myśl, o tym by trener Salamon do nas dołączył. Jednak każda budowana struktura musi mieć swój parametr czasu i jakości. Dopiero wtedy możemy wprowadzać tak uznanego trenera. Dyrektor dodaje również: - Dzisiaj jest dobry moment, aby Marcin dołączył do sztabu. Jego funkcja nie zamknie się tylko w przestrzeni prowadzenia zespołu. Trener dołączy lada moment do działu programowego jako trener główny jednego z etapów szkoleniowych. Marcin Salamon ma duże doświadczenie zarówno w prowadzeniu projektów szkoleniowych, ale także w merytoryce. Przyjście Marcina to wartość dodana do Akademii i dzisiaj wyznaczając sobie kolejne wyzwania musimy stawiać na fachowców. Mam nadzieję, że trener Salamon wniesie wysokie wartości do projektu Akademii Raków. 

 

 

Trener Salamon miał już wcześniej styczność z naszą szkółką. W Akademii Raków gościłem już kilkukrotnie. W 2017 roku miałem tutaj prelekcję dla trenerów, kiedy pełniłem funkcję II szkoleniowca reprezentacji Polski U-16. Pamiętam, że to spotkanie odbywało się w sali konferencyjnej w budynku, gdzie teraz funkcjonuje pierwsza drużyna. Bywałem później także na Limanowskiego obserwując zawodników, których sprawdzaliśmy pod kątem gry w reprezentacji Polski. Chodzi tutaj między innymi o Oskara Krzyżaka powoływanego do kadry z rocznika 2002. Do Częstochowy przyjeżdżałem także kilkukrotnie na zaproszenie dyrektora Śledzia i bacznie obserwowałem środowisko, w jakim funkcjonuje Akademia, a teraz już do tego środowiska należę. 

 

 

Trener zespołu U-19 podzielił się także wrażeniami z pracy w Akademii. - Moje pierwsze odczucia są pozytywne. Mam szansę funkcjonować i pracować z drużyną w organizacji, którą poczytuję jako bardzo pozytywną. Miałem okazję doświadczyć tej metodologii w Akademii Lecha Poznań. Później przenieśliśmy to na grunt Akademii Miedzi Legnica. Także samodzielnie, bądź z grupą osób, czy to w reprezentacji Polski czy w szkółkach piłkarskich z wielkopolski i województwa lubuskiego, pracowałem w oparciu o tę metodologię. Dlatego też z optymizmem podchodzę do nowego wyzwania. 

 

 

Marcin Salamon objął stery w drużynie U-19, która aktualnie gra w Lidze Makroregionalnej i stoi przed szansą promocji do Centralnej Ligi Juniorów. Awans do CLJ jest możliwy już w tym sezonie. Mamy grupę zawodników, którzy już rywalizowali na tym poziomie w młodszych rocznikach. Chłopaki wiedzą, że są już na etapie bardzo prestiżowych rozgrywek, który prowokuje do rozwoju. To właśnie mierzenie się z najlepszymi sprawia, że możemy robić krok do przodu. Przejąłem drużynę w momencie, kiedy rozgrywki są zawieszone. Mamy więc czas na to, aby się poznać, ustalić zasady współpracy i efektywnie przygotowywać się do restartu ligi makroregionalnej. Liczymy, że szybko wrócimy do gry i efekty naszej pracy będą widoczne.

 

 

Trenerze, witamy w Akademii i życzymy samych sukcesów w pracy!