Akademia Raków gościła słuchaczy kursu UEFA Youth B

W środę, 10 stycznia na obiektach Akademii Raków odbył się wyjazd studyjny kursu UEFA Youth B organizowanego z ramienia Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Akademia Raków nie po raz pierwszy gościła słuchaczy kursów trenerskich. W ostatnich miesiącach przy Limanowskiego odbyły się wyjazdy studyjne kursów organizowanych przez Wielkopolski i Podkarpacki ZPN. 

 

– Gościliśmy słuchaczy pierwszej edycji kursu UEFA Youth B. To kurs pilotażowy Polskiego Związku Piłki Nożnej, organizowany w Śląskim Związku Piłki Nożnej. Jest to ścieżka młodzieżowa. Po tym kursie trenerzy mogą iść bezpośrednio na kurs UEFA Elite Youth A. Kursanci obserwowali, jak prowadzimy zajęcia w kategoriach piłki nożnej 11-osobowej. Na program dnia złożyły się również tematy dotyczące zarządzania, budowania mikrocyklu, obserwacja treningu czy zajęcia z psychologiem – komentuje dyrektor Akademii, Dariusz Grzegrzółka.

 

Agenda wyjazdu studyjnego kursu UEFA Youth B skupiła się wokół problematyki okresu przygotowawczego na przykładzie drużyny Rakowa U-19. Swoje prelekcje wygłosili trener główny Akademii – Marcin Salamon, pierwszy trener zespołu U-19 – Sebastian Żebrowski oraz trener przygotowania mentalnego – Mariusz Mielnicki. 

 

– Dzisiejsza prelekcja dotyczyła przede wszystkim omówienia okresu przygotowawczego do zakończonej już rundy jesiennej. Posłużyliśmy się danymi zdobytymi w trakcie ośmiu mikrocykli letnich przygotowań, które kończyliśmy wraz z ostatnim weekendem sierpnia. Bardzo szczegółowo omówiliśmy jeden z mikrocykli, gdzie przede wszystkim skupiliśmy się na akcentach motorycznych i działaniach techniczno-taktycznych na przykładach zespołów U-19 i U-17. Przedstawiliśmy uczestnikom kursu środki treningowe poprzedzone wskazaniami, które zostały wcześniej omówione. Przeprowadziliśmy również materiał video, aby te założenia dedykowane podczas wskazań także znalazły swoje odzwierciedlenie w codziennej pracy, którą realizują trenerzy oraz zawodnicy podczas działań boiskowych. W prezentacji pojawił się również krótki zakres obecnego okresu przygotowawczego, aby zobaczyć, jak wygląda kontynuacja, jakie są różnice i nowe elementy. Dzisiejsza część teoretyczna została oczywiście uzupełniona o część praktyczną, czyli obserwację jednostki treningowej bieżącego mikrocyklu na przykładzie zespołu U-19 – opisuje trener główny Akademii, Marcin Salamon.

 

Jednym z uczestników kursu jest również trener drużyny Rakowa U-11 – Kamil Korbel.