Akademia Raków rozbija kolejną „szklaną ścianę”

W dniu 10 grudnia 2021 RKS Raków Częstochowa S.A. rozpoczął współpracę z Instytutem Analiz Genetycznych Sp. z o.o. (Inagen) w zakresie prewencji kontuzji oraz indywidualizacji treningu wśród zawodników Akademii z rocznika 2008.

Celem współpracy jest wykorzystanie ponad 10-letniego doświadczenia firmy *Inagen (http://inagen.pl) w analizach predyspozycji genetycznych zawodników z różnych dyscyplin sportowych, w tym piłkarzy nożnych. Ideą partnerstwa jest także opracowanie autorskiego programu rozwoju młodych zawodników klubu. Departament Nauki pod kierownictwem dr Michała Nowaka skupi się przede wszystkim na wykorzystaniu informacji genetycznej do obniżenia poziomu ryzyka kontuzji wśród piłkarzy Akademii w oparciu o rozwój priopriocepcji z wykorzystaniem urządzenia „DELOS”. Badania genetyczne posłużą jednocześnie do opracowania jednostek treningowych dla poszczególnych piłkarzy, odpowiadającym ich naturalnym predyspozycjom fizycznym.

 

- Od wielu lat wykorzystuję najnowsze technologie do rozwoju młodych piłkarzy, by zmaksymalizować ich szanse na zbudowanie kariery sportowej na arenie międzynarodowej. Wspólnie z dr Nowakiem i sztabem trenerskim Akademii tworzymy w Rakowie szczególny projekt młodzieżowej piłki nożnej. Liczę, że w niedalekiej przyszłości będziemy obserwować pierwszych wychowanków Akademii w rozgrywkach polskiej Ekstraklasy, a niedługo potem - w klubach europejskich - powiedział Marek Śledź, dyrektor Akademii Raków.

 

- Cieszymy się z rozpoczęcia współpracy z Rakowem Częstochowa. Od lat śledzimy rozwój Akademii i głęboko wierzymy, że informacje genetyczne zawodników będą źródłem praktycznej wiedzy dla sztabu szkoleniowego do indywidualizacji treningu i prewencji kontuzji młodych piłkarzy. Wszystkie dotychczas zrealizowane przez nas projekty to potwierdzają - dodał dr Paweł Wiśniewski, prezes zarządu Inagen.

 

_________________________________

Instytut Analiz Genetycznych Sp. z o.o. (Inagen) - spółka biotechnologiczna założona w 2011 roku, z siedzibą w Warszawie. Specjalizuje się w analizach genetycznych zawodowych sportowców do indywidualizacji treningu, prewencji kontuzji oraz suplementacji diety. Jej działania skoncentrowane są głównie w obszarze: piłki nożnej, siatkówki oraz koszykówki. Więcej informacji: www.inagen.pl