Akademia Rakowa korzysta z osiągnięć nauki

Raków Częstochowa zakończył pilotażowe badania nad wykorzystaniem profilowania genetycznego AthletiSIGN w zakresie indywidualizacji treningu motorycznego zawodników piłki nożnej.

W projekcie wzięło udział 24 zawodników Akademii z rocznika 2008. Projekt zakładał analizę porównawczą dwóch okresów ośmiotygodniowej pracy. Pierwszy okres bez ingerencji w układ jednostki treningowej oraz drugi z zastosowanymi modyfikacjami podyktowanymi wskazaniami do zindywidualizowania zapotrzebowania na rodzaj treningu. Wszystko zostało oparte w pełnej zgodzie z modelem pracy Akademii – ideą „Periodyzacji Taktycznej”. Wskazania zostały przygotowane przez Instytut Analiz Genetycznych Sp. z o.o. (INAGEN) na podstawie profilowania genetycznego piłkarzy.

 

 

– W wyniku zastosowanej indywidualizacji treningu zawodnicy znacząco poprawili wyniki w kluczowych obszarach przygotowania motorycznego, włączając w to maksymalną pojemność tlenową, prędkość maksymalną oraz moc eksplozywną, zmniejszając jednocześnie w sposób bardzo istotny zakwaszenie organizmu oraz obciążenia treningowe. Rezultaty te nie tylko były lepsze w porównywanych ze sobą dwumiesięcznych cyklach treningowych, ale również w porównaniu z sześciomiesięcznymi danymi historycznymi z lat ubiegłych. Daje to szansę stworzenia dużej przewagi konkurencyjnej wychowanków Rakowa Częstochowa – mówi dr Michał Nowak reprezentujący Departament Nauki Akademii.

 

 

– Dziś Raków Częstochowa, we współpracy z INAGEN rozbija kolejną, szklaną ścianę. Dzięki precyzyjnej identyfikacji potencjału sportowego naszych podopiecznych mogliśmy opracować plany treningowe, które znacząco przyspieszyły ich rozwój motoryczny. Świadome planowanie treningu, w oparciu o wiedzę, zawsze było dla nas priorytetem. Teraz możemy pracować jeszcze bardziej wydajnie - podsumował dr Nowak.

 

 

Bardzo cieszy nas, że możemy skutecznie wspierać rozwój sportowy młodych zawodników. To jest cel, który przyświecał nam od początku istnienia INAGEN. Po ponad 10 latach badań, dziś pomagamy jednemu z największych klubów polskiej Ekstraklasy. To bardzo nobilitujące. Dziękuję dr. Michałowi Nowakowi i sztabowi szkoleniowemu Akademii za bardzo owocną współpracę w obszarze indywidualizacji treningu piłkarskiego w oparciu o wyniki naszego autorskiego profilowania genetycznego AthletiSIGN. - dodał dr Paweł Wiśniewski, Prezes Zarządu INAGEN.

 

 

 

Strony podjęły rozmowy o kontynuacji projektu i objęciu profilowaniem genetycznym AthletiSIGN kolejnych roczników Akademii.

 

 

Instytut Analiz Genetycznych Sp. z o.o. (Inagen) - spółka biotechnologiczna założona w 2011 roku, z siedzibą w Warszawie. Specjalizuje się w analizach genetycznych zawodowych sportowców do indywidualizacji treningu, prewencji kontuzji oraz suplementacji diety. Jej działania skoncentrowane są głównie w obszarze: piłki nożnej, siatkówki oraz koszykówki. Więcej informacji: www.inagen.pl