Akademia z planem na przyszłość. Sport i edukacja.

Nadrzędnym celem Akademii Rakowa jest wychowanie nie tylko piłkarza, ale i wykształconego człowieka. Dla absolwentów SMS-u istnieje możliwość kontynuowania ścieżki edukacyjnej.

Droga kształcenia graczy Akademii rozpoczyna się już na etapie szkoły podstawowej. W SP nr 7 utworzone zostały klasy z oddziałami sportowymi. Funkcjonują one z powodzeniem już od pięciu lat. 

 

Kontynuacją rozwoju sportowego i edukacyjnego wychowanka Akademii jest Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Uczniowie posiadają plan lekcji dostosowany do ich jednostek treningowych, a program nauczania zawiera dodatkowe elementy z dziedziny sportu. 

 

Kolejnym etapem edukacyjnym dla absolwentów SMS-u Rakowa jest możliwość kontynuowania rozwoju naukowego na częstochowskim Uniwersytecie Jana Długosza. Ze zgromadzonych informacji wynika, iż spora liczba absolwentów SMS-u będzie kontynuowała naukę na kierunkach powiązanych ze sportem właśnie na UJD.  

 

Od 2017 roku udanie współpracujemy z Uniwersytetem im. Jana Długosza pod kątem dodatkowych zajęć z fizjologii wysiłku sportowego kierowanych dla uczniów klasy II. Cieszymy się, że ta współpraca się rozwija. W tym roku zdawalność matury była na bardzo wysokim poziomie. Ze strony szkoły spora liczba absolwentów kontynuuje działania, które planowaliśmy na początku ścieżki edukacyjnej w liceum, czyli obierają kierunki studiów związane z wychowaniem fizycznym i ze sportem. Nasi uczniowie na co dzień uczestniczą we współzawodnictwie na poziomie Centralnej Ligi Juniorów, a część z nich rywalizuje w III lidze w drugim zespole Rakowa – mówi dyrektor SMS Raków – Maciej Strożek.  

 

Wśród graczy, którzy ukończyli z powodzeniem Szkołę Mistrzostwa Sportowego są również zawodnicy znajdujący się w kadrze pierwszego zespołu bądź posiadający ze sobą debiuty w PKO Ekstraklasie, tacy jak: Kacper Trelowski, Oskar Krzyżak, Jakub Mądrzyk czy Iwo Kaczmarski. 

 

Wkrótce opublikujemy także rozmowę z prodziekanem ds. Studenckich i dydaktycznych Uniwersytetu im. Jana Długosza – dr Leonem Rakiem, prof. UJD, który pełni także funkcję nauczyciela fizjologii wysiłku sportowego w SMS-ie.