Andrija Luković: Z każdym dniem czuję się pewniej

Jednym z pierwszych ruchów transferowych Rakowa Częstochowa było zakontraktowanie Andrija Lukovicia. Serb szybko przystosował się do panujących w częstochowskim klubie warunków, a w ostatnim czasie rozpoczął naukę języka polskiego. Zapraszamy do przeczytania naszej rozmowy z "Luko"!

W trwającym okresie przygotowawczym podopieczni trenera Marka Papszuna rozegrali trzy mecze kontrolne, w żadnym z nich nie ponosząc porażki. Jak mówi Luković, to pozytywny bodziec dla całego zespołu.

- W sobotnim spotkaniu najważniejsza była wygrana. Nie patrzymy na to, czy gramy sparing czy mecz ligowy. Wychodzimy na boisko po to, by zwyciężyć. Pokonaliśmy dwóch rywali, a z jednym zremisowaliśmy. To znacznie podniosło naszą pewność siebie - powiedział Serb.

Andrija Luković dołączył do częstochowskiego zespołu tuż przed rozpoczęciem przygotowań do sezonu 2019/2020. Jak Serb ocenił swój dotychczasowy pobyt w gronie “Czerwono-Niebieskich”?

- Dobrze się czuję w Rakowie. Cały zespół był na mnie otwarty i szybko przyjął mnie w swoje szeregi. W trakcie pierwszego tygodnia było mi ciężko. Trenerzy tłumaczyli mi jednak każdy element taktyki. Z każdym dniem rozumiem coraz więcej i czuje się lepiej przystosowany do stylu gry naszej drużyny. Wszystko przychodzi mi krok po kroku, całkiem naturalnie. Jeżeli zaś chodzi o zespół, to nasza gra z meczu na mecz wygląda coraz lepiej. Jestem przekonany, że będziemy gotowi na pierwsze spotkanie w Ekstraklasie - przyznał pomocnik.

Decydując się na grę dla Rakowa Częstochowa, Luković po raz drugi w karierze opuścił swój kraj. Adaptacja 24-latka w Polsce powinna przebiec bezproblemowo, zwłaszcza, że nasz zawodnik zaczął lekcje języka polskiego. Pochwalił nam się też znajomością kilku słów!

- Język serbski i polski ma wiele podobnych zwrotów, więc bariera językowa nie jest dużym problemem. W dodatku w ostatnim czasie rozpocząłem naukę języka polskiego, by szybciej zaaklimatyzować się w kraju. Rozpocząłem od przyswojenia zwrotów, które są potrzebne zwłaszcza w piłce nożnej. "Lewo, prawo, prosto, plecy". W następnych dniach będę uczył się kolejnych wyrazów. Dzięki systematycznej nauce za dwa - trzy miesiące będę porozumiewać się całkowicie w języku polskim. Polska i Serbia znajdują się w tym samym obszarze kulturowym, dlatego tym bardziej było mi łatwiej odnaleźć się w zespole - powiedział Luković.

Już za niecały miesiąc ruszą rozgrywki PKO BP Ekstraklasy. Jak nasz pomocnik zapatruje się na nadchodzący wielkimi krokami sezon?

- Czekam na pierwszy mecz w Ekstraklasie. Jestem gotowy, by podjąć to wyzwanie. Wszyscy już odliczamy dni do tego ligowego starcia. Z dnia na dzień nasza ekscytacja będzie coraz większa - zakończył “Luko”.