Briefing prasowy premiera Mateusza Morawieckiego na stadionie MSP "Raków"

Dziś na murawie stadionu MSP "Raków" odbył się briefing prasowy premiera Mateusza Morawieckiego oraz władz klubu.

- Cieszę się, że mogę tutaj być i wysłuchać od właściciela klubu i innych osób o tej wspaniałej historii Rakowa Częstochowa. Od drugiej ligi do Ekstraklasy w kilka lat. Dwa wicemistrzostwa, a w tym sezonie mistrzostwo Ekstraklasy. To coś absolutnie wspaniałego. To historia, do której wiele osób będzie wracać i będzie wspaniałą inspiracją, co można osiągnąć siłą woli, determinacją, ale również bardzo ciężką pracą, wytrwałością i wiarą w sukces. To jest coś, co podziwiam i czego serdecznie gratuluję. Gratuluję trenerowi Markowi Papszunowi i właścicielowi Michałowi Świerczewskiemu, bo wiem, że to kosztuje nie tylko pieniądze, ale osobisty wysiłek, wiarę i zaangażowanie. Aby ten sukces mógł rosnąć i coraz bardziej cieszyć nie tylko mieszkańców Częstochowy, ale wszystkich kibiców Rakowa, postanowiliśmy już teraz zainwestować państwowe środki i wesprzeć ten sukces. Wesprzemy przebudowę tego stadionu do takiego poziomu, aby mógł służyć klubowi także w rozgrywkach europejskich. Według wstępnego kosztorysu i wstępnych kalkulacji przebudowa tego stadionu będzie kosztować od 60 do 70 milionów złotych. Będzie to zwiększenie liczby miejsc i z tej puli ponad połowę, czyli około 40 milionów złotych przeznaczy skarb państwa - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. 

 

 

- Panie premierze dziękuję za gratulacje i dzisiejszą deklarację. Nie ukrywam, że napawa nas ona optymistycznie na przyszłość. Ze swojej strony mogę zadeklarować, że będziemy starać się robić naprawdę dużo, aby doprowadzić ten klub do kolejnych sukcesów i aby był naszą wizytówką w europejskich pucharach - powiedział Michał Świerczewski. - Jeśli chodzi o harmonogram prac jest on głównie zależy od władz miasta Częstochowa. Dostaliśmy zapewnienie jeżeli chodzi o ministerstwo sportu, że te środki mogą zostać realnie uruchomione relatywnie szybko i tutaj czas budowy zależy głównie od tego, w jakim czasie zostaną zakończone prace projektowe i zostanie rozpisany przetarg. Wydaje mi się, że realnym terminem, jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie będzie połowa przyszłego roku - dodał Michał Świerczewski. 

 

 

- Chciałem podziękować nie tylko lokalnie, ale ogólnopolsko. Wiem, na jakie wsparcie możemy liczyć od pana premiera jeśli chodzi o kwestię piłki nożnej, wsparcie infrastrukturalne, ale też życzliwość dla pomysłów i inicjatyw, które są zgłaszane przez kluby Ekstraklasy i całe środowisko piłkarskie. Od wielu miesięcy trwały rozmowy, co możemy zrobić, żeby maksymalnie szybko ściągnąć do Częstochowy europejskie puchary, żebyśmy nie musieli wynajmować stadionu poza Częstochową. Stąd koncepcja przebudowy obiektu, żeby spełnić wymogi UEFY stadionu kategorii 4 i to jest nasz krótkoterminowy cel. Chcielibyśmy przebudować dwie trybuny. Trybunę zachodnią oraz północną. Chcielibyśmy dobudować jedno boisko treningowe, zmienić układ drogowy w okolicy stadionu i doposażyć stadion. Natomiast chcielibyśmy cały czas myśleć i rozmawiać o budowie stadionu w Częstochowie, który będzie już spełniał wszystkie wymagania i będziemy mogli tutaj gościć rozgrywki fazy grupowej, ale też większe imprezy piłkarskiej - mówił Wojciech Cygan, przewodniczący Rady Nadzorczej Rakowa Częstochowa.

 

 

Materiał wideo z briefingu prasowego: