"Cała trójka ma olbrzymi potencjał” – mówi Bartłomiej Zalewski, koordynator do spraw projektów Talent PRO i Future PRO

W dniach 13-20 stycznia Filip Karmelita, Bartłomiej Zieliński i Maciej Ruszkiewicz przebywali w Belek na zgrupowaniu Talent PRO. Zapraszamy na krótką rozmowę z koordynatorem PZPN do spraw projektów Talent PRO i Future PRO, Bartłomiejem Zalewskim.

Zgrupowania Talent PRO nie są przeznaczone stricte dla reprezentacji danego rocznika. Jaka zatem kryje się za nimi idea i kto jest na nie zapraszany? 

 

Projekt Talent PRO to bardzo specyficzna inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej, ponieważ skierowana jest do najbardziej utalentowanych zawodników w kategorii U-15, U-16 i U-17. Wspólnie z selekcjonerami danych roczników wybieramy tych, którzy mają największy potencjał i tych, których indywidualny rozwój trzeba bardzo wzmacniać w wielu obszarach. Dlatego na zgrupowaniu jest nieco inne, bardziej indywidualne podejście. W Talent PRO energia kierowana jest bezpośrednio na jednego zawodnika. Chodzi nam przede wszystkim o ukierunkowanie go, wyposażenie w pewne zasady i działania na pozycjach, na których występuje w klubie i reprezentacji. 

 

Jesteście świeżo po powrocie z Belek. Niektóre z drużyn polskiej PKO Ekstraklasy miały pecha i przytrafił im się deszczowy turnus. Jak było w przypadku zgrupowania Talent PRO? 

 

Jeśli chodzi o pogodę, mieliśmy naprawdę bardzo dużo szczęścia. Zrealizowaliśmy w 100% cały zaplanowany program. Wszystkie jednostki treningowe i gry kontrolne odbyły się tak, jak sobie planowaliśmy. Oczywiście w Turcji jest okres deszczowy i musieliśmy się liczyć z tym ryzykiem, natomiast myślę, że – jak mawiają – szczęście sprzyja lepszym i w przypadku naszego zgrupowania wszystko odbyło się absolutnie według planu.  

 

Jak Polski Związek Piłki Nożnej zamierza rozwijać projekt Talent PRO i co można uznać za jego najważniejszy cel? 

 

Najważniejszym celem projektu Talent PRO jest indywidualny rozwój. Staramy się podchodzić do zawodnika holistycznie, czyli rozwijać wszystkie obszary, które dotyczą funkcjonowania młodego piłkarza. Poza aspektem stricte piłkarskim oczywiście wchodzi w to obszar mentalny, motoryczny i społeczny. Chcemy zwracać uwagę na detale, które w perspektywie dalszego rozwoju decydują, czy dani zawodnicy osiągają ten najwyższy sportowy cel, czy osiągają mistrzostwo sportowe. Wiemy doskonale, że w naszych czasach, tak naprawdę każdy z tych obszarów ma wielki wpływ na rozwój młodego zawodnika. Szczególnie te obszary mentalne i społeczne. Dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby wspólnie z klubami wyposażyć zawodników w odpowiednią wiedzę. 

 

 

Na zgrupowaniu obecni byli trzej zawodnicy Rakowa: Maciej Ruszkiewicz, Filip Karmelita i Bartek Zieliński. Jeśli można spytać, jak wypadli na tle rówieśników i w czym trener widzi ich najmocniejsze strony? 

 

Cała trójka ma olbrzymi potencjał. Patrząc na nich mocno indywidualnie, cieszymy się, że mogliśmy z nimi współpracować w trakcie tego zgrupowania. W naszym mniemaniu perspektywa ich rozwoju przy wspólnym działaniu z klubem wydaje się naprawdę bardzo duża. Zawodnicy oczywiście z różnych pozycji, natomiast jak już powiedziałem: projekt Talent PRO to właśnie trening pozycyjny. Rozwijanie zawodników w obszarach związanych z najbardziej charakterystycznymi dla nich pozycjami, na których występują zarówno w klubie, jak i reprezentacji. Bardzo się cieszymy, że Maciej Ruszkiewicz dostał zaproszenie na zgrupowanie pierwszego zespołu i przedłużył pobyt w Turcji. To świadczy o tym, że nie tylko my, ale i klub widzi w tym zawodniku bardzo duży potencjał. W osobach Filipa Karmelity i Bartłomieja Zielińskiego również dostrzegamy bardzo duży potencjał. W przypadku Filipa są to naprawdę olbrzymie możliwości motoryczne, co ma wielkie znaczenie dla pozycji wahadłowego lub skrzydłowego. Bartek natomiast jest środkowym obrońcą, który ma bardzo duże inklinacje ofensywne połączone z dużą swobodą w operowaniu piłki. Takich zawodników nam potrzeba na poziomie klubowym oraz reprezentacyjnym. Świetnie, że mogliśmy po raz kolejny się z nimi widzieć i po raz kolejny z nimi pracować w wymiarze indywidualnym. 

 

Zapytam także o rozwój młodych zawodników w Polsce oraz o odwagę trenerów w sięganiu po nich. W ostatnim czasie rozgorzała w naszym kraju spora dyskusja na ten temat. W czołowych europejskich ligach widzimy 16 lub 17-latków wchodzących odważnie do składu, w Polsce natomiast trochę tego brak. Jakie, zdaniem trenera, jest idealne rozwiązanie? 

 

Transfer młodego zawodnika z poziomu akademii do piłki seniorskiej to zawsze bardzo żywa i burzliwa dyskusja. Zgadza się, że w przypadku najlepszych lig ci zawodnicy dosyć często trafiają do pierwszych zespołów i często w nich debiutują. Myślę, że my powoli też się tego uczymy. Jesteśmy coraz bardziej odważni, ale to tak naprawdę bierze się z jakości. Doskonale wiemy, że przez ostatnich 10 lat poziom szkolenia piłkarskiego w Polsce podniósł się bardzo mocno. Więc siłą rzeczy dostarczamy z akademii do pierwszych zespołów czy też reprezentacji narodowych naprawdę bardzo utalentowanych zawodników wyposażonych we wszystkie cechy, które pozwalają im natychmiast realizować się na poziomie seniorskim. Projekt Talent PRO jest też docelowo zaplanowany pod kątem wspierania tego procesu. Myślę, że obszary, nad którymi pracujemy, mają szczególne znaczenie w transferze do piłki seniorskiej. 

 

Fot. Łączy nas piłka