[Dział Nauki] Zaprezentowano raport z analizy genetycznej piłkarzy Akademii

13 stycznia Instytut Analiz Genetycznych Sp. z o.o. (Inagen) przedstawił wyniki współpracy w zakresie profilowania genetycznego piłkarzy Akademii Raków zainicjowanej w grudniu ubiegłego roku.

Raport z badań przeprowadzonych wśród 24 zawodników z rocznika 2008 (U-14) został zaprezentowany Przewodniczącemu Rady Nadzorczej RKS-u Raków - Wojciechowi Cyganowi, Dyrektorowi Akademii - Markowi Śledziowi oraz Koordynatorowi Departamentu Nauki - dr Michałowi Nowakowi.

 

- Piłkarze z rocznika 2008 to wyjątkowa grupa wysoko wyselekcjonowanych sportowców. Zaprezentowane wyniki w wielu przypadkach potwierdzają nasze obserwacje czynione w codziennej pracy z nimi. W wielu przypadkach rzuciły nowe światło na szczególne potrzeby tych sportowców wynikające z tempa dojrzewania, naturalnych uwarunkowań fizycznych oraz ich podatności na kontuzje, których nie bylibyśmy w stanie stwierdzić innymi metodami. Departament Nauki, pod kierownictwem dr Michała Nowaka, opracowuje już krótko oraz długoterminowe strategie rozwoju tych piłkarzy, uwzględniając dane zebrane dotychczas w połączeniu z danymi z profilowania genetycznego. Głęboko wierzę, że współpraca z Inagen rozszerzy wachlarz innowacyjnych metod diagnostyki i szkolenia, dzięki którym Akademia Klubu będzie rozwijać najlepszych piłkarzy w kraju, doskonale odnajdujących się również w realiach dużych klubów europejskich - skomentował Marek Śledź, Dyrektor Akademii Rakowa.

 

 

 

- Cieszy mnie otwartość Rakowa na nowe technologie, a w szczególności wykorzystanie profilowania genetycznego do jeszcze lepszego rozwoju młodych piłkarzy. Rezultaty naszej współpracy już zaczynają być wykorzystywane przez trenerów – to bardzo satysfakcjonujące. Mając więcej kluczowych danych o zawodnikach, sztab szkoleniowy jest w stanie wykorzystać ich potencjał w pełni, co bez wątpienia przełoży się na wynik sportowy klubu. Tego życzę w Rakowie i dołożę wszelkich starań, by technologia rozwijana przez naszą spółkę wspierała pracę trenerów i młodych piłkarz w drodze po sportowe trofea  – dodał dr Paweł Wiśniewski, Prezes Zarządu Inagen.

 

Strony potwierdziły chęć kontynuacji współpracy i rozszerzenia badań na pozostałych zawodników Akademii Rakowa.