#Ekstrapomoc - Kluby Ekstraklasy wspierają Franka Przybyłę

Czas na kolejną odsłonę #EkstraPomoc, w której kluby Ekstraklasy będą wspierać Franka Przybyłę. Tym razem akcję koordynuje Górnik Zabrze, który wspiera rehabilitację 11-letniego chłopca z Rudy Śląskiej.

Franek urodził się 12 listopada 2010 r. w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach w 28 tygodniu ciąży z wagą 1110 gramów z zespołem zaburzeń oddychania, był reanimowany, w zamartwicy urodzeniowej, z cukrzycą noworodków. Był tak malutki, że mieścił się w dłoniach rodziców. Od samego początku miał duże kłopoty ze zdrowiem - wylewy krwi do komór mózgu III stopnia, sepsę, przetaczanie krwi, retinopatię. 

 

Jest prawdziwym Kapralem Dzielniakiem, który każdego dnia prowadzi swoja wielką bitwę o dochodzenie do całkowitej sprawności. Franio jest wiotki (obniżone napięcie mięśniowe), stąd ma duże zaburzenia koordynacyjno - ruchowe, które nasilają w związku z zaburzeniami wzroku - nadwzrocznością i astygmatyzmem. Jest leczony u wielu specjalistów tj. okulista, gastrolog, neurolog, psycholog, urolog, ortoptysta. Wiele z tych wizyt jest prywatna, (okulista, neurolog, gastrolog, psychiatra, kardiolog, urolog),  a koszty leczenia, rehabilitacji i dojazdów dosyć mocno obcinają  możliwości finansowe rodziców. Franio przynajmniej dwa razy w roku uczestniczy w turnusie rehabilitacyjnym. 

 

Mimo tych wszystkich kłopotów Franio jest bardzo pogodnym dzieckiem oraz chętnym do pracy. Jeżeli uda  się utrzymać w dalszym ciągu takie tempo Jego rozwoju to jest szansa, że w przyszłości będzie samodzielny. Franek posiada orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o kształceniu specjalnym. Ponadto uczęszcza na zajęcia rehabilitacji ruchowej, Trening Umiejętności Społecznych, terapię ręki, integrację sensoryczną, hipoterapię, sensoplastykę, do psychologa, psychiatry, terapię wzroku.

 

Mimo tych wszystkich problemów, Franio jest wesołym, pogodnym 11 latkiem. Jego wielką pasją jest piłka nożna. Uwielbia kibicować nie tylko mężczyznom, ale i kobietom grającym w futbol. Rodzice zdają sobie jednak sprawę, że jeszcze daleka droga w dochodzeniu ich synka do normalności. Franio ma zdiagnozowane min. - spektrum autyzmu, - obniżone napięcie mięśniowe, zaburzenie Integracji Sensorycznej , zaburzenia przetwarzania słuchowego, pęcherz neurogenny, zaburzenia widzenia w związku z uszkodzeniem drogi wzrokowej, - RDS, - MPD ( mózgowe porażenie dziecięce).

 

Zachęcamy wszystkich do wpłat bezpośrednich oraz do licytacji koszulek meczowych Klubów, które ruszą już wkrótce. Cały dochód z tej odsłony akcji wspomoże walkę o przyszłość.

 

Link do zbiórki: TUTAJ