#EkstraPomoc - Stawiamy Zosię na nogi!

Kolejną odsłonę #EkstraPomoc koordynują Czerwono-Niebiescy, a kluby Ekstraklasy łączą się, żeby pomóc 5-letniej Zosi Biecek. Dziewczynka urodziła się ze zdeformowanymi nóżkami. Na nogi może postawić ją tylko ceniony chirurg z Paley Institute w USA.

Zosia urodziła się z brakiem kości strzałkowych w obu nóżkach. Kości piszczelowe zostały wygięte. Uda i podudzia były zdeformowane. Stópki rozwinęły się do fazy początkowej. W jednej były trzy, w drugiej zaledwie dwa paluszki. Wada ta nazywa się bilateral fibular hemimelia i jest bardzo rzadka - zdarza się raz na ćwierć miliona urodzeń.

 

- Kalectwo - tak brzmiał wyrok - mówi Karina Biecek, mama Zosi. - Zaczęliśmy szukać ratunku. Mamy jednak szczęście, bo jeszcze kilka lat temu dzieciom z takimi wadami amputowano po nóżki. Rodzice innych chorych dzieci dali nam jeden adres - Paley Institute w USA, miejsce, gdzie leczy się dzieci z najcięższymi wadami rączek i nóżek. Tam operuje światowej sławy ortopeda - doktor Dror Paley. Maluchy, skazane na amputację, wychodzą po leczeniu u niego na własnych nóżkach - tłumaczy mama Zosi.

 

- Doktor dał nam 100% gwarancji, że Zosia będzie chodzić jak zdrowe dziecko. Niestety, kwota leczenia w USA była kolosalna. Nie było wyjścia. Musieliśmy poprosić o pomoc. Dzięki wsparciu tysięcy cudownych osób, znajomych i nieznajomych, zdążyliśmy - Zosieńka poleciała do USA. Doktor Paley ustawił poprawnie stopy Zosi, wyprostował jej piszczele i wykonał dziesiątki innych zabiegów. Dzięki temu wszystkiemu Zosia - dziś 5-latka - mogła chodzić i rozwijać się tak jak jej siostra. Wydawało się, że wszystko będzie dobrze. Niestety, po raz kolejny musimy zawalczyć o happy end - mówi Karina Biecek.

 

Zosia bardzo szybko urosła. Piszczel wypchał stopkę na bok. Pogłębiła się różnica w długości obu nóg, co grozi deformacją całego ciała. Konieczna jest druga, jeszcze bardziej skomplikowana operacja. Jedynym lekarzem, który podjął się tak złożonemu zabiegowi jest Dror Paley.

 

Z uwagi na skalę trudności i potrzebę zastosowania sprzętów, których nie ma w Europie, Zosia musi wyjechać na leczenie do Stanów, które będzie trwało około 6-8 miesięcy. Następnie potrzebna będzie czteromiesięczna rehabilitacja.

 

Od początku sezonu w Rakowie działa sekcja kobiet. Dziewczynka w przyszłości może zostać zdolną piłkarką. Operacja w USA to jedyna szansa, żeby postawić dziewczynkę na nogi. Piłkarska rodzina rusza na pomoc 5-letniej dziewczynce!

 

Klub Ekstraklasy przekazały koszulki meczowe. Cały dochód z licytacji będzie w pełni przekazany na leczenie dziewczynki.

 

PGE FKS Stal Mielec: TUTAJ.

Zagłębie Lubin: TUTAJ.

Górnik Łęczna: TUTAJ.

  

Zosi można pomóc też przez dobrowolne wypłaty na siepomaga: TUTAJ.