Erasmus+ Sport: Dumna SC Braga
Sporting Clube de Braga, założony w 1921 roku i znany również jako „Os Arsenalistas” (z powodu barw podobnych do Arsenalu), wyróżnia się dziś jako najbardziej utytułowany klub poza portugalską Wielką Trójką – Benfica, Porto i Sporting. Regularnie zajmuje miejsca w czołówce Primeira Ligi, zdobył m.in. Puchar Portugalii kilka razy, Puchar Ligi i dotarł do finału Ligi Europy w sezonie 2010–11. SC Braga to klub z bogatą historią, który dzięki nowoczesnej akademii i przemyślanej strategii personalnego rozwoju odnosi sukcesy na boisku i umacnia pozycję w portugalskiej ekstraklasie oraz rozgrywkach europejskich.
Klub stawia na indywidualny rozwój młodych piłkarzy – trenerzy regularnie tworzą spersonalizowane plany, kładąc nacisk na technikę, inteligencję boiskową i zrozumienie pozycji, niezależnie od wieku dziecka. Akademia działa w nowoczesnym kompleksie – „Sports City” z 7 boiskami, zapleczem mieszkaniowym, siłownią, fizjoterapią, hydroterapią i salami do analiz – tuż obok pięknie położonego Estádio Municipal.
– Wróciwszy ze stażu trenerskiego w Akademii SC Braga muszę przyznać, że było to niezwykle inspirujące doświadczenie. Miałem okazję z bliska przyjrzeć się pracy jednej z najlepiej zorganizowanych akademii piłkarskich w Portugalii, a może i w całej Europie. To, co szczególnie zwróciło moją uwagę, to ogromna dbałość o każdy detal – od codziennego planowania jednostek treningowych, przez podejście do rozwoju indywidualnego zawodników, aż po kulturę organizacyjną i spójność filozofii gry we wszystkich rocznikach – mówi Kacper Zbroiński.
– Dużym atutem była możliwość obserwacji pracy zarówno z najmłodszymi grupami, jak i zespołami piłki 11 osobowej. Zespół trenerski, kadra zarządzająca i menedżerowie drużyn SC Braga bardzo otwarcie dzielili się wiedzą i chętnie odpowiadali na pytania, co pozwoliło mi pogłębić swoje kompetencje w wielu aspektach – zarówno jeśli chodzi o metodykę treningu, jak i zarządzanie zespołem. Wierzę, że zdobyta wiedza i doświadczenia przełożą się bezpośrednio na moją codzienną pracę. Wracam z nową energią, pomysłami i motywacją do dalszego rozwoju – zarówno własnego, jak i zawodników, z którymi pracuję – kończy trener w zespołach U-16 i U-15.
Mobilność do portugalskiej Bragi była możliwa dzięki programowi Erasmus+ Sport.