Erasmus+ Sport: Pełna talentu Galicja

W dniach 9-16 grudnia trenerzy Michał Zębik, Marcel Kotwica, Kacper Marcinkowski oraz trenerka przygotowania motorycznego Marta Szymanek-Pilarczyk w ramach programu Erasmus+ Sport przebywali na tygodniowym wyjeździe szkoleniowym w hiszpańskiej Celcie Vigo.

Sporting Club de Vigo, powszechnie znany jako Celta Vigo, to hiszpański klub z Galicji założony w 1923 roku. Klub występuje w La Liga, a jego domowym stadionem jest Estadio Balaídos. Celta zyskała reputację dzięki silnemu przywiązaniu do lokalnych talentów i ofensywnemu stylowi gry, który w ostatnich latach został odświeżony przez trenera Claudio Giráldeza. Pod wodzą Claudio Giráldeza klub szczególnie promuje lokalne talenty, łącząc styl ofensywny z tożsamością galicyjską – 10 z 16 graczy w niedawnym zwycięstwie pochodziło z akademii, a wielu to Galicyjczycy.

 

Akademia Celta – znana jako "A Madroa", jest uznawana za jedną z najlepszych młodzieżowych struktur w Europie. Według raportu CIES, Celta jest na 15. miejscu pod względem liczby absolwentów grających w pięciu najsilniejszych ligach kontynentu. Akademia funkcjonuje w ramach kompleksu Cidade Deportiva Afouteza‑GS360, który gości zgrupowania, analizy taktyczne i szkolenia trenerów. Celta prowadzi również międzynarodowe programy edukacyjne w Afryce, Ameryce Łacińskiej i USA.

 

Celta Vigo to klub z silnym lokalnym charakterem, który poprzez nowoczesną akademię i konsekwentne wspieranie swoich wychowanków stał się wzorem struktury rozwijającej piłkarskie talenty. Ich styl oparty na ofensywnym futbolu, patriotyzmie i zrównoważonym rozwoju sprawia, że akademia „A Madroa” stanowi realną siłę Celta na europejskiej arenie.

 

– Udział w programie Erasmus i możliwość odbycia stażu trenerskiego w akademii Celta Vigo były dla mnie wyjątkową okazją do rozwoju – zarówno zawodowego, jak i osobistego. Codzienna praca w jednym z najprężniej działających ośrodków szkolenia młodzieży w Hiszpanii pozwoliła mi lepiej zrozumieć, jak wielką wagę przywiązuje się tam do detali – mówi Marta Szymanek-Pilarczyk, główny trener motoryczny Akademii.

 

 

 

 


– Z dużym uznaniem przyjęłam podejście do rozgrzewki oparte na metodzie RAMP, która w profesjonalny i logiczny sposób przygotowuje zawodników do wysiłku, dbając zarówno o prewencję urazów, jak i aktywację kluczowych struktur mięśniowych. Bezpośredni kontakt z trenerami i wymiana doświadczeń z lokalnym personelem sprawiły, że wracam z nowym spojrzeniem na swoją pracę. Czuję, że ten staż nie tylko poszerzył mój warsztat, ale również umocnił we mnie przekonanie, jak ważna jest ciągła nauka i otwartość na różne metody pracy – podsumowuje Marta Szymanek-Pilarczyk.

 

Mobilność do hiszpańskiego Vigo była możliwa dzięki programowi Erasmus+ Sport.