II etap przebudowy stadionu Rakowa – dotacja ministerialna bliżej

Urząd Miasta Częstochowy poinformował, że wniosek o dofinansowanie drugiego etapu przebudowy i rozbudowy Centrum Piłki Nożnej przy ul. Limanowskiego 83 został wpisany do wieloletniego planu ministerialnego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

O planach złożenia wniosku przedstawiciele władz miasta oraz zarządu Rakowa poinformowali w maju podczas briefingu prasowego na stadionie MSP „Raków”.

 

- Dzięki temu projektowi mamy nadzieję wykonać następny krok w kierunku ogólnego rozwoju infrastruktury sportowej przy ul. Limanowskiego oraz poprawy warunków treningowych dla naszego zespołu i akademii. Dziękujemy Ministerstwu za uwzględnienie wniosku, a władzom miasta za zaplanowanie inwestycji i wkładu własnego – podkreśla prezes Rakowa, Wojciech Cygan.

 

Aby otrzymać dotację na zadanie inwestycyjne pn. „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego w Częstochowie – II etap” miasto musi teraz złożyć komplet dokumentów oraz uzyskać wpisanie inwestycji do planu rocznego programu MKDNiS na rok 2022. Termin aplikowania upływa 22 kwietnia przyszłego roku.

 

- Koncepcja inwestycji, którą chcemy zrealizować w latach 2022-2023, została przygotowana wspólnie z Rakowem – mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. – Realizacja projektu ma poprawić standard zaplecza przebudowanego stadionu, w tym możliwości treningowe, regeneracyjne i szkoleniowe.

 

Wniosek złożony do ministerstwa dotyczy m.in. wykonania nowych podgrzewanych boisk treningowych z zapleczem i wyposażeniem, rozbudowy parterowego budynku klubowego o kolejną kondygnację, poprawy standardu budynków szkoleniowych oraz realizacji zaplecza regeneracyjno - rehabilitacyjnego. Projekt ma kosztować 15 mln zł. Miasto chce uzyskać dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu wsparcia inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu w wysokości blisko 8,5 mln zł. Planowany wkład miasta to ponad 6,5 mln zł.

 

- Chciałbym skierować jeszcze osobne podziękowania do Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, która od początku wspiera działania ukierunkowane na pozyskanie ministerialnego dofinansowania do inwestycji służących kolejnym etapom modernizacji stadionu – zaznacza Wojciech Cygan. – Cieszę się, że Raków ma po swojej stronie tak oddane osoby jak p. Wiśniewska.

 

Prace w ramach II etapu miałyby rozpocząć się w przyszłym roku, nie wpływając jednak na możliwość rozgrywania przez Raków meczów na głównej płycie stadionu.