Kalendarium 2021. Podsumowanie roku

Rok 2021 przyniósł nam wiele sukcesów i jeszcze więcej radości. Ostatnie godziny starego roku to dobry moment, żeby przypomnieć sobie, co działo się przez minione 12 miesięcy.

Styczeń - W momencie kiedy wybiły pierwsze minuty Nowego Roku, weszliśmy do elitarnego grona klubów ze stuletnią historią. W styczniu udaliśmy się na obóz przygotowawczy, który odbył się w Turcji. W międzyczasie do drużyny dołączyli nowi zawodnicy: Mateusz Wdowiak, Dominik Holec, Iwo Kaczmarski, a także powrócił Jarosław Jach. 

 

Luty - Kolejny miesiąc rozpoczął się od informacji transferowej, której bohaterem był Kamil Piątkowski. "Piona" podpisał kontrakt z Red Bull Salzburg, jednak do końca sezonu grał dla Czerwono-Niebieskich. Do Rakowa trafili natomiast Wiktor Długosz, Jakub Arak oraz Zoran Arsenić, a umowy z klubem przedłużyli Patryk Kun oraz Giannis Papanikolaou. W lutym odnieśliśmy także premierowe ligowe zwycięstwo w rundzie wiosennej, włączając się do walki o najwyższe cele. 

 

Marzec - Forma naszej drużyny rosła z każdym kolejnym meczem, czego efektem były między innymi powołania Tomasa Petraska, Kamila Piątkowskiego, Vladislavsa Gutkovskisa, Davida Tijanicia, Dominika Holca czy Daniela Szelągowskiego do reprezentacji swoich krajów. Wydarzeniem, które zostanie w naszej pamięci był natomiast mecz futbolowy w stylu retro z Górnikiem Zabrze, który uświetnił obchody 100-lecia klubu. 

 

Kwiecień - Dobrą dyspozycję utrzymaliśmy w kwietniu, co udokomentowaliśmy ligowymi zwycięstwami z Wisłą Kraków czy Lechem Poznań, a ponadto wywalczyliśmy awans do finału Fortuna Pucharu Polski. Istotnym wydarzeniem był także powrót naszej drużyny do domu na Limanowskiego 83, gdzie 23 kwietnia wygraliśmy ze Śląskiem Wrocław. 

 

Maj - Ten miesiąc to apogeum emocji i wrażeń w sezonie 2020/2021, a lepiej nie dało się go rozpocząć. Już 2 maja po wygranej 2:1 z Arką Gdynia, razem sięgnęliśmy po pierwszy w historii Puchar Polski. Dokładnie 8 dni później przy #L83 zwycięstwo z Piastem Gliwice zapewniło nam wicemistrzostwo kraju, a najlepszy sezon w historii stał się niezaprzeczalnym faktem. Ponadto indywidualnie docenieni zostali trener Marek Papszun oraz Kamil Piątkowski, którzy zostali kolejno Trenerem Roku oraz Młodzieżowcem Roku w PKO BP Ekstraklasie.  

 

Czerwiec - Następny miesiąc przyniósł roszady w sztabie szkoleniowym, a do czerwono-niebieskiej drużyny dołączyli Milan Rundić oraz Vladan Kovačević. W czerwcu rozpoczęły się także przygotowania do kampanii 2021/2022. 

 

Lipiec - Przygotowania kontynuowaliśmy w austriackim Kaprun, gdzie w meczach kontrolnych zmierzyliśmy się między innymi z Szachtarem Donieck czy mistrzem Austrii - Red Bull Salzburg. Pierwszy egzamin czekał nas 17 maja w Warszawie. Jak się okazało zaliczony, a dzięki triumfowi z Legią po konkursie rzutów karnych, klubowa gablota wzbogaciła się o Superpuchar Polski. Lipiec przyniósł także długo wyczekiwany debiut w europejskich pucharach, który rozpoczęliśmy od wyeliminowania FK Suduva. W tym miesiącu odnieśliśmy również zwycięstwo na inaugurację nowego sezonu w PKO BP Ekstraklasie, a do drużyny dołączyli kolejni nowi zawodnicy. 

 

Sierpień - W drugim miesiącu wakacji trener Marek Papszun obchodził jubileusz 200 oficjalnych meczów na ławce trenerskiej Rakowa, a także świętował urodziny, na które dostał prezent w postaci wyjazdowego zwycięstwa z Wisłą Kraków. W tym samym meczu oficjalny debiut w pierwszej drużynie zaliczył nasz wychowanek Kacper Trelowski. W pierwszej połowie sierpnia przeżywaliśmy ogromne emocje w rywalizacji z Rubinem Kazań, która zakończyła się naszym wielkim triumfem. Jak równy z równym walczyliśmy także w kolejnej rundzie z KAA Gent, ale tym razem musieliśmy uznać wyższość Belgów. 31 sierpnia do naszej drużyny dołączył Walerian Gwilia, który był ostatnim wzmocnieniem podczas letniego okienka transferowego. 

 

Wrzesień - Po emocjach związanych z grą w europejskich pucharach we wrześniu wróciliśmy do ligowych zmagań. Zanim jednak zainaugurowaliśmy walkę o ligowe punkty przy Limanowskiego 83, w ramach obchodów 100-lecia rozegraliśmy mecz towarzyski z MOL Fehérvár FC, podczas którego uhonorowany został Piotr Malinowski, a numer "13" na koszulce został oficjalnie zastrzeżony. Pod koniec miesiąca mogliśmy cieszyć się z pierwszej ligowej wygranej z Legią Warszawa, a Ivi López został wybrany piłkarzem września PKO BP Ekstraklasy.

 

Październik - Ten miesiąc przyniósł nam kolejne emocje i 10 punktów w 4 ligowych meczach. Kolejne występy w reprezentacjach swojego kraju zanotowali Vladislavs Gutkovskis, Walerian Gwilia oraz Daniel Szelągowski, a umowę z Rakowem przedłużył kapitan, Andrzej Niewulis. 

 

Listopad - Z przedostatniego miesiąca 2021 roku zapamiętamy z pewnością domowy mecz z Zagłębiem Lubin, który przedłużył się przez awarię prądu, a ostatecznie zakończył się wysoką wygraną 4:0. Ponadto "Gutek" i "Vako" zaliczyli kolejne występy w drużynach narodowych, a Łotysz wpisał się na listę strzelców w meczu z Gibraltarem. 

 

Grudzień - Ostatni miesiąc w roku przyniósł solidną dawkę emocji. Rozegraliśmy w nim aż 5 meczów w 18 dni. 3 z nich zakończyło się naszym zwycięstwem, a ostatnie w stosunku 5:0 z Jagiellonią Białystok było najwyższym w historii naszych występów na poziomie Ekstraklasy. Dzięki tej wygranej awansowaliśmy na 3. miejsce w tabeli i tam spędzimy zimową przerwę.