Kołaczyk: „Miłe wspomnienia z Piłkarskiej Gwiazdki”
W niedzielę (22 grudnia) w nowoczesnej hali sportowej przy ulicy Żużlowej, odbędzie się kolejna edycja „Piłkarskiej Gwiazdki”. Organizatorzy nie ukrywają, że impreza organizowana jest głównie z myślą o dzieciach. A jak to się zaczęło? Odpowiada prezes Rakowa Krzysztof Kołaczyk.
Wywiad z Krzysztofem Kołaczykiem – prezesem Rakowa
Kiedy i dlaczego po raz pierwszy zdecydowaliście się na organizację „Piłkarskiej Gwiazdki”?
- Jacek Magiera w poprzednich latach organizował „Piłkarską Gwiazdkę”, ale ze względu na to, że wyjechał, nie mógł tego kontynuować. Spotkaliśmy się więc w gronie: ja, Czarek Suchan, Grzesiek Lelonek, Jurek Brzęczek, czyli ekipą która w 1985 roku podczas Spartakiady w Rzeszowie zdobyła złoty medal i tym samym mistrzostwo Polski juniorów dla Rakowa. Postanowiliśmy, że warto przypomnieć kibicom o tym sukcesie i zorganizowaliśmy „Piłkarską Gwiazdkę”, poświęconą tym wydarzeniom. Następnego roku powstała Akademia Piłki Nożnej, która kontynuowała organizację tej imprezy. I tak to się zaczęło.
Jakie były najważniejsze momenty poprzednich edycji „Piłkarskiej Gwiazdki”?
- Nie chciałbym wyróżniać żadnej z imprez, bo zawsze staraliśmy się wybrać jakiś temat wiodący. Np. 90 lat Rakowa, zakończenie karier piłkarskich Jurka Brzęczka, Jacka Magiery, czy Tomka Wałdocha. I to były tematy przewodnie „Piłkarskiej Gwiazdki”. One cechowały się tym, że zawsze zapraszaliśmy wiele gwiazd z „głośnymi” nazwiskami. Nie ukrywam, że wszystko to robiliśmy i robimy pod kątem dzieci. Chcemy aby miały one możliwość spotkać się ze znanymi piłkarzami, zrobić sobie z nimi zdjęcie, czy zdobyć autograf.
W jaki sposób można dostać się na „Piłkarską Gwiazdkę”?
- Impreza jest biletowana. Natomiast grupy młodzieżowe, gdy przychodzi cała drużyna, płacą za wstęp tyko 50 zł. Normalnie bilety kosztują 15 zł.
Wspominał Pan już o „gwiazdach”, jakie zaszczycały swoją obecnością „Piłkarską Gwiazdkę”. Trudno jest ich zaprosić?
- Nie ukrywam, że zapraszanie „gwiazd” z roku na rok jest łatwiejsze. Wychodzi więc na to, że impreza zawsze jest udana i uczestnicy mają z niej miłe wspomnienia.
Od kiedy rozpoczynają się przygotowania?
- Plan i założenia przygotowujemy już w okresie letnim. Przełom listopada i grudnia, to czas potwierdzeń. „Piłkarska Gwiazdka” odbywa się w okresie przedświątecznym, więc każdemu może coś wypaść. Tym bardziej, że przyjeżdżają do nas goście nie tylko z Polski, ale i również z zagranicy.
A jak duża jest liczba osób, które przygotowują to wydarzenie?
- Na początku było nas mało, bo to była ta grupa APN-owska. Najpierw było nas czterech, podpieraliśmy się trenerami, dwoma, trzema i nie ukrywam, że było ciężko. Jednak z każdym rokiem ta grupa rośnie. Dzisiaj jest to grupa około 25 osób plus nasza najstarsza młodzież. Jest więc łatwiej, aczkolwiek z roku na rok staramy się to zrobić troszeczkę lepiej, bo nie można stać w miejscu. Jak stoimy w miejscu, to znaczy, że już nie będzie tak fajnie.
Jak wygląda plan tegorocznej imprezy? Jakie atrakcje czekają na osoby, które zdecydują się przyjść?
- W turnieju weźmie udział sześć drużyn: Raków Częstochowa, GKS Katowice, Chemik Kędzierzyn, Stranieri Rakowa, czyli zawodnicy którzy wychowali się w Rakowie, a grają w Ekstraklasie. Piąta i szósta drużyna będzie się składać z zaproszonych gwiazd. Mamy też pomysł, żeby zrobić drużynę trenerów. W trakcie imprezy będzie grać zespół SHAMBOO i myślę, że bardzo dobrze wkomponuje się w nasz klimat. Wiem, że nagrali piosenkę o Częstochowie, więc miło będzie posłuchać. Przewidujemy też atrakcje dla tych najmłodszych. Mamy podpisaną umowę z Socatots. Są to zabawy z dziećmi młodszymi – od roku do 5 lat. Socatots będzie miało propozycje zabaw dla tych najmłodszych. Natomiast na dużym holu przy wejściu, przewidujemy zabawy dla trochę starszych - siedmiolatków, ośmiolatków czy dziesięciolatków. Będzie można pobawić się pod okiem naszych trenerów. Będą bramki, nagrody, wszystko to żeby było wesoło. Nie wspomnę już o tym, że będzie można zdobyć autografy, wywiady, zdjęcia, a szczęściarze, jak przypilnują, to i jakąś koszulkę mogą zerwać z pleców na koniec turnieju. Przewidujemy jeszcze wspólne zdjęcie całej naszej młodzieży. Cała impreza rozpoczyna się o 16:00 i potrwa do około 20:00 - 20:30. Wcześniej od 10:30 do 15:00, z półgodzinną przerwą, robimy konferencję szkoleniową w tematyce szkolenie dzieci i młodzieży zgodnie z podpisaną umową pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Nożnej (PZPN) i Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej (DFB). Na tym spotkaniu będą m.in.: Waldemar Fornalik, Marek Wleciałowski, Jacek Magiera i Jerzy Brzęczek.
Rozmawiali: Michał Niedbalski, Oliwia Politańska, Katarzyna Zych, Marzena Zysiak (Akademia im. Jana Długosza)