Kolej na "Kolejarzy" - zapowiedź sparingu z Rapidem Bukareszt

Czerwono-Niebiescy w piątek rozegrają pierwszy z czterech meczów kontrolnych podczas zgrupowania w Turcji. Naszym rywalem będzie Rapid Bukareszt.

Rapid Bukareszt powstał 25 marca 1923 roku w wyniku fuzji CFR-u i Excelsioru. Podwaliny zespołu stanowili pracownicy kolei skupieni w warsztacie położonym w dzielnicy Grivița. Pierwszym kapitanem był tokarz Grigore Grigoriu. 

 

Według historii przytoczonej przez portal digisport.com to jego żona uszyła pierwsze koszulki w historii klubu. W domu państwa Grigoriu miało być dużo sukna w dwóch kolorach: białym i wiśniowym. Roztropna kobieta wybrała ciemniejszy, trafnie stwierdzając, że “ten będzie łatwiej prać”. Do dziś piłkarze Rapidu grają w takich barwach stąd przydomek “Vulturii vișinii”, co można przetłumaczyć jako “Wiśniowe Orły”.

 

Jednak o piłkarzach Rapidu częściej mówi się “Kolejarze”. Do 1992 roku klub był związany z rumuńskim ministerstwem transportu. Mimo rozbratu ze spółką skarbu państwa, tradycja przetrwała, a kibice dalej odwołują się do tradycji. 

 

Rapid to najstarszy klub w Bukareszcie. W 2013 roku “Kolejarze” obchodzili 90-lecie. Pierwszym ważnym trofeum był zdobyty w międzywojniu Puchar Besarabii, ale w klubowych gablotach nie brakuje medali. Zawodnicy z Rapidu trzykrotnie zdobywali mistrzostwo kraju (1967, 1999, 2003). Do tego “Kolejarze” aż trzynaście razy wznosili do góry Puchar Rumunii.

 

W 2016 roku Rapid przytłoczyły problemy finansowe i zespół został rozwiązany. Już rok później z inicjatywy burmistrza Bukaresztu klub został reaktywowany jako FC Rapid 1923. Nowy zespół jest pełnoprawnym kontynuatorem dawnych tradycji. Symbolem odrodzenia “Kolejarzy” został Daniel Niculae. 39-krotny reprezentant Rumunii powrócił do klubu, z którego wyjechał na podbój francuskiej Ligue 1. Niculae był nie tylko motorem napędowym na boisku. Oprócz tego piastował funkcje prezesa klubu.

 

Dziś Rapid z powodzeniem występuje w rumuńskiej ekstraklasie. Stołeczny klub zajmuje 7. miejsce w lidze. Liderem jest CFR Cluj-Napoca.

 

Mecz z rumuńską drużyną będzie pierwszym sprawdzianem dla podopiecznych trenera Marka Papszuna, którzy od poniedziałku rozpoczęli zgrupowanie w Belek. Czerwono-Niebiescy podczas obozu w Turcji rozegrają łącznie 4 mecze kontrolne.

 

Piątkowy mecz rozpocznie się o godzinie 14:00 polskiego czasu. Transmisja z pierwszego sparingu Czerwono-Niebieskich w Turcji zostanie przeprowadzona na naszym profilu Facebook.

 

#DzieńDoBelek