Kolej na Ukraińców. Zoria Ługańsk ostatnim rywalem sparingowym Rakowa

W czwartym i zarazem ostatnim meczu kontrolnym na zgrupowaniu w Belek Czerwono-Niebiescy zagrają z czwartą drużyną ukraińskiej Premjer Lihi - Zorią Ługańsk. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 27 stycznia o godzinie 15:00 czasu polskiego.

Tradycje piłkarskie Zorii sięgają 1923 roku. Wówczas w Ługańskim Zakładzie Budowy Lokomotyw im. Rewolucji Październikowej powołano drużynę Metalista, która jest protoplastą rywala Rakowa. Ciekawostką jest fakt, że to już drugi przeciwnik Czerwono-Niebieskich z kolejarskimi tradycjami - pierwszym był Rapid Bukareszt.

 

Koleje futbolu w Ługańsku były przewrotne. W 1935 roku doszło do zmiany… miasta. Te na cześć marszałka Klimienta Jefriemowicz Woroszyłowa zostało przemianowane na Woroszyłowgrad. 

 

Nazwa “Zoria” pojawiła się pierwszy raz 10 kwietnia 1964. Wówczas doszło do fuzji dwóch miejscowych klubów - Trudowych Rezerw oraz SK Zorii. Pierwszy to zespół wywodzący się z FSzM Leningradzkiego Instytutu Kultury Fizycznej i Sportu, a drugi z fabryki lokomotyw.

 

W ostatnim czasie klub z Ługańska rozkwitł piłkarsko, a to przynosi co roku owoce w postaci gry na arenie międzynarodowej. W kampanii 2016/17 zakwalifikował się do fazy grupowej Ligi Europy. Pierwsze zetknięcie z tymi rozgrywkami nie było udane, ale chyba nikt nie oczekiwał cudów. Zwłaszcza że konkurencja była wymagająca: Manchester United, Fenerbahce SK i Feyenoord Rotterdam. Zatem 2 punkty wywalczone w starciu z takimi markami można uznać za przyzwoity wynik.

 

Sezon później było już lepiej. Zoria zdobyła 6 oczek, ale musiała uznać wyższość Athleticu Bilbao i szwedzkiego Oestersund i nie zdołała awansować do fazy pucharowej. W obecnej edycji Ligi Europy również zakończyli swój udział na 3. miejscu w grupie z dwoma zwycięstwami na koncie, które odnieśli przeciwko AEK Ateny i Leicester City.

 

W barwach czwartej obecnie drużyny ukraińskiej Premjer Lihi występuje wielu ciekawych zawodników. Warto zwrócić uwagę na doświadczonego napastnika Ołeksandra Hładkiego, który na koncie ma 11 występów w reprezentacji Ukrainy. 

 

W środku pomocy prym wiodą Władysław Kabajew oraz Sierhij Bułeca. O szczelną obronę dbają Denis Faworow i Ołeg Danczenko. Bramkę strzeże zaś Mykyta Szewczenko, który ma za sobą kilka powołań do reprezentacji. Polskim kibicom nieobce będzie nazwisko Dmytro Chomczenowskiego, który 2016-2017 grał w Jagiellonii Białystok.

 

Podczas obozu w Turcji doszło już do jednego polsko-ukraińskiego starcia. Pogoń Szczecin pewnie pokonała Zorję Ługańsk 3:1. Jedyną bramkę dla podopiecznych Wiktora Skrypnika zdobył Władysław Kabajew.

 

Dla podopiecznych Marka Papszuna mecz z Zorią nie będzie pierwszym starciem. Czerwono-Niebiescy sprawdzali swoje umiejętności na tle Ukraińców już 12 stycznia poprzedniego roku. Wtedy padł remis 2:2, a gole dla Rakowa strzelili Vladislavs Gutkovskis oraz Michał Litwa.

 

Początek czwartkowego sparingu o godzinie 15:00 czasu polskiego. Transmisję z tego spotkania będziecie mogli śledzić na naszym kanale YouTube.

 

#DzieńDoBelek