Krzysztof Kowalski: Do Programu Klubów Filialnych ciągle aplikują nowe kluby

Wraz z końcem roku 2024 Projekt Klubów Filialnych zrzesza już 45 podmiotów. Tegoroczne działania PKF podsumowuje w rozmowie koordynator projektu, Krzysztof Kowalski.

Program Klubów Filialnych funkcjonuje w Rakowie Częstochowa od 2018 roku. Na początek poproszę trenera o przypomnienie jego najważniejszych zadań.

 

Głównym założeniem PKF jest pokazanie naszym partnerom pomysłu, w jaki sposób można kształtować młodego człowieka, kandydata na piłkarza i nade wszystko dobrego człowieka, który nie będzie się obawiał ciężkiej pracy nad samym sobą i ciągłego ulepszania siebie.  Jest to projekt, dzięki któremu chcemy wdrażać nasze założenia na boiska naszych partnerów. Kierowany jest do klubów filialnych, a więc takich, które będą się utożsamiać z naszym programem szkolenia i wdrażać go na swoje potrzeby, na tyle, na ile jest to możliwe.

 

Projekt rozwija się, na liście partnerów znajduje się obecnie 45 klubów. Jakie są wymierne i konkretne korzyści, które już zyskał Raków Częstochowa, a w czym zyskali nasi partnerzy?

 

Promocja marki, jaką jest Raków Częstochowa oraz wzmacnianie chęci utożsamiania się z Rakowem w każdym z ośrodków, z którymi współpracujemy, to największe wymierne korzyści programu dla każdej ze stron. Bardzo ważnym jest również wspólny rozwój w zakresie podnoszenia umiejętności organizacji pracy, rozwój merytoryczny trenerów oraz rozwój sportowy zawodników. Celem głównym jest wychowanie piłkarza wywodzącego się z klubu filialnego, który trafi do pierwszej drużyny Rakowa i do reprezentacji Polski. Na ten moment w zespołach piłki jedenastoosobowej Akademii Raków jest 23 piłkarzy wywodzących się ze środowiska naszych partnerów. Kilku z nich zagrało już w krajowych reprezentacjach młodzieżowych i w kadrach Śląskiego ZPN.

 

Jak PKF w Rakowie funkcjonuje w porównaniu do innych większych klubów w kraju?

 

Niektóre z nich mają własny projekt skierowany do innych klubów w kontekście współpracy. My mamy swój. Zapoczątkowany przed paroma latami przez ówczesnego dyrektora Marka Śledzia i wiceprezesa Dawida Krzętowskiego. Jest on jedyny w swoim rodzaju. Skupiamy się na sobie i naszych klubach filialnych. Widzę poczynienia innych klubów PKO Ekstraklasy, ale nie chcę ich oceniać.

 

Który z zagranicznych klubów zdaniem trenera działa w tym elemencie najlepiej?

 

Uważam, że najprężniej w tym zakresie działa Athletic Bilbao. Baskowie mają wokół siebie zrzeszonych wiele podmiotów, szczególnie ze swojego regionu. W całej Europie jest wiele klubów, które dzięki współpracy z mniejszymi ośrodkami widzą możliwości rozwoju dla siebie. Dzięki inwestycji w mniejszy klub zyskuje się lepszych trenerów, a tym samym lepszych zawodników oraz promuje się swoją markę.

 

Na początku sezonu w Akademii gościł José Luaces, który wiele lat spędził właśnie w Athletiku Bilbao. Co Bask sądził o naszym PKF i czy udało się wcielić życie w którąś z jego sugestii?

 

José był pod wrażeniem naszych idei związanych z projektem i wskazał kilka możliwości do zwiększenia działań na rzecz współpracy. Między innymi zachęcił nas do podjęcia tematu "Talent Day", który organizował w Hiszpanii i w innych krajach, w których pracował.

 

Skoro już przywołał trener ten temat. W trakcie minionych kilku miesięcy odbyły się 3 eventy z cyklu “Talent Day: Road to Raków”. Proszę opowiedzieć o tym więcej.

 

Wydarzenie to skierowaliśmy do zawodników z roczników 2010-2016, którzy według swoich klubów posiadają sportowy potencjał i wyróżniają się w swoim środowisku. Byliśmy jesienią w Rozprzy, Warszowicach i w Żarkach. Chcieliśmy, by jego uczestnicy mogli spotkać się w komfortowych dla siebie warunkach, z zawodnikami prezentującymi podobny poziom sportowy, bez obarczania ich presją i stresem gry na obiekcie Rakowa Częstochowa. Na każdym z tych wydarzeń trenerzy Akademii Raków mogli z bliska przyjrzeć się umiejętnością piłkarskim i motorycznym powołanych na Talent Day zawodnikom. Łącznie obejrzeliśmy 324 dzieci. Po dokonanej obserwacji z niektórymi już widzieliśmy się bezpośrednio w Częstochowie, ponieważ już uczestniczyli w treningach naszych drużyn. Innych będziemy dalej obserwować i śledzić ich poczynania na boisku. Z kolei ci zawodnicy, którzy nie uczestniczyli jesienią w Talent Day z powodu choroby, kontuzji lub z innych przyczyn, będą mieli możliwość pokazać się w wiosennej edycji. Pod koniec kwietnia i w maju znów zrealizujemy “Talent Day: Road to Raków” w kolejnych miejscowościach. Zorganizujemy też Talent Day dla grupy skrzatów z roczników 2017-2020, co akurat odbędzie się na obiektach Akademii w przeddzień zakończenia sezonu wiosennego.

 

Byliśmy także gospodarzami bitwy bramkarskiej dla golkiperów z PKF. Na wydarzeniu gościli m.in. zawodnicy z doświadczeniem w Ekstraklasie – Jakub Mądrzyk i Kacper Trelowski.

 

To była inicjatywa sztabu trenerów bramkarzy Akademii, która okazała się świetnym dopełnieniem Talent Day. W pierwszej części eventu zorganizowaliśmy szkolenie stacjonarne dla trenerów bramkarzy z klubów filialnych, a później odbyła się "bitwa bramkarska". Uczestnicy konkurowali między sobą w specjalistycznych działaniach bramkarskich, którym skrupulatnie przyglądali się trenerzy Akademii Raków. Obok trenerów poczynania młodych bramkarzy obserwowali nasi wychowankowie: Kacper Trelowski, Jakub Mądrzyk i Jakub Rajczykowski. Nie trzeba mówić, że chłopcy, którzy byli w tym dniu w Częstochowie, mieli super prezent na mikołajki w postaci wspólnych zdjęć czy rozmów z bramkarzami, którzy występują w PKO Ekstraklasie. W wydarzeniu uczestniczyło 19 dzieci z roczników 2013-2015.

 

Czy PKF jest otwarty również na zagranicę?

 

Sądzę, że wcześniej czy później pójdziemy w kierunku współpracy z klubami z innych krajów. Myślę tutaj o Słowacji i Czechach, a także współpracy bardziej na zasadach równorzędnego partnerstwa.

 

Jakie są dalsze plany na rozwój PKF?

 

Do Programu Klubów Filialnych ciągle aplikują nowe kluby. Spotykamy się z nimi i omawiamy zasadność takiej współpracy. Kontynuujemy szkolenia on-line, które odbywają się minimum raz w miesiącu.  W trakcie okresu zimowego i wiosennego chcemy spotykać się z trenerami każdego z klubów na treningach Akademii Raków w Częstochowie, co będzie nieodzowne w kontekście dalszej współpracy. Staż w Rakowie i wizyta na treningach będą tutaj podstawą. Wiosną, jak już mówiłem, planujemy kolejne edycje "Talent Day: Road to Raków" i w jednej z miejscowości, w której będziemy gościć, zrealizujemy szkolenie stacjonarne. Sezon zakończymy turniejami klubów filialnych. Dla kategorii U-9 w Częstochowie, U-8 w Radomsku i prawdopodobnie U-7 w Bytomiu. Zapewniam też, że na tym nasze działania w nowym roku się nie zakończą.