Michał Gliwa: Dobra gra bloku defensywnego nie bierze się z niczego

Podstawowym bramkarzem Rakowa Częstochowa w rozgrywkach Fortuna 1. Ligi jest Michał Gliwa. Co powiedział przed nadchodzącym meczem ze Stalą Mielec? Zapraszamy do lektury.

W 26. kolejce podopieczni trenera Marka Papszuna pokonali na własnym stadionie Garbarnię Kraków 1:0. Jak mówi Michał Gliwa, ta wygrana była potrzebna też ze względu na nastawienie mentalne.

- Mecz z Garbarnią był bardzo trudny, zwłaszcza pod względem mentalnym, bo po remisie ze Stomilem Olsztyn w mediach zaczęto pisać o "małym kryzysie". Być może nie zaprezentowaliśmy pełni naszych możliwości, ale na pewno ten remis nie był naszą porażką. Wygraliśmy z Garbarnią, zdobyliśmy trzy punkty i spoglądamy już na sobotnie starcie ze Stalą Mielec – powiedział Gliwa.

W sobotę, 6. kwietnia, Raków Częstochowa zmierzy się na wyjeździe ze Stalą Mielec, która jest jednym z kandydatów do awansu. W pierwszym meczu tych zespołów padł remis 1:1.

- Przygotowujemy się do tego spotkania, jak do każdego innego. Wiemy, że Stal to groźny przeciwnik, który chce grać w piłkę i pokazali to między innymi w pierwszym meczu w Częstochowie. Zdajemy sobie sprawę z tego, jakie są ich groźne strony, ale chcemy narzucić im swój styl gry. Mamy swoje sposoby na sforsowanie defensywy rywala i mam nadzieję, że pokażemy to w sobotę na boisku – stwierdził 30-latek.

W całych rozgrywkach Fortuna 1. Ligi piłkarze częstochowskiego zespołu stracili zaledwie 11 bramek. Jaka jest tajemnica formacji obronnej Rakowa?

- Dobra gra bloku defensywnego nie bierze się z niczego. Ciężko pracujemy na treningach nad różnymi strefami w obronie, by nadal nie tracić bramek. Bardzo dobrze wszyscy się rozumiemy, dużo ze sobą rozmawiamy, podpowiadamy sobie i dajemy cenne wskazówki. Cieszę się, że to wszystko się zazębiło i potrafimy przenieść tę dobrą dyspozycję z treningów na boisko, kiedy walczymy o ligowe punkty – stwierdził bramkarz „Czerwono-Niebieskich”.

Pozycja bramkarza jest o tyle wymagająca, że wymaga się od niego skutecznej interwencji po dłuższym czasie bez kontaktu z piłką. Jak Michał Gliwa sobie z tym radzi?

- Nawet jeżeli to my atakujemy bramkę rywala, dużo pracy trzeba wykonać w kompakcie. Poprawiam ustawienie obrońców, czy sam poruszam się po boisku. Muszę utrzymywać koncentrację przez pełne spotkanie. Mam swoje dwa czy trzy sposoby, dzięki którym jestem ciągle gotowy, bo takie mecze wcale nie są łatwe. Najlepszym efektem mojej pracy jest zachowane czyste konto - zakończył.