Nasz Rywal: Lechia Gdańsk

Czerwono-Niebiescy przełamali się po trzech meczach z rzędu bez zwycięstwa. W minioną środę wyeliminowali z Fortuna Pucharu Polski Górnik Zabrze. Teraz pora wrócić do ligowych zmagań, gdzie najbliższym rywalem będzie Lechia Gdańsk.

Wszyscy mamy nadzieję, że drugi tydzień lutego rozpocznie kolejną świetną serię naszej drużyny. A szanse na to są spore, bo ekipa z Trójmiasta przeżywa w ostatnim czasie mały kryzys, który prawdopodobnie pogłębia się z każdym dniem. Gdańszczanie w 1/8 finału krajowego pucharu nie mieli tyle powodów do radości, co podopieczni trenera Marka Papszuna. Ku zaskoczeniu wielu osób pożegnali się z tymi rozgrywkami, a przeszkodą nie do przejścia okazała się Puszcza Niepołomice. Pierwszoligowiec wygrał 3:1.

 

Miłe złego początki

Lechiści rundę jesienną zakończyli w dobrych nastrojach po efektownym zwycięstwie 3:0 nad Cracovią. Wcześniej aż cztery razy z rzędu uznawali wyższość przeciwnika i nie zachwycali swoją dyspozycją na boisku. Mecz z Pasami choć trochę osłodził ten trudny okres dla kibiców z Gdańska i dał nadzieję na to, że wiosną będzie lepiej.

 

Na obozie przygotowawczym dobra passa została podtrzymana, a Biało-Zieloni wygrali wszystkie trzy gry kontrolne. Najbardziej imponujący wynik padł w starciu z Olimpią Grudziądz, która przyjęła aż 9 bramek i odpowiedziała zaledwie raz. 

 

Zapowiadało się na udany początek 2021 roku, ale spotkanie przeciwko Jagiellonii nie przebiegało po myśli piłkarzy prowadzonych przez Piotra Stokowca. W 37. minucie do szatni odesłany został Jakub Kałuziński. W trzech z pięciu ostatnich meczów piłkarze Lechii otrzymywali czerwone kartki. Dwa z nich kończyły się porażką i nie inaczej było tym razem. Białostoczanie do domu wrócili z tarczą. Następnym rywalem Biało-Zielonych była Warta, z którą doszło do podziału punktów.

 

Zakupy bez szału

Ruch transferowy w Gdańsku tej zimy był niewielki. Najciekawszym nabytkiem jest urodzony w Szwecji Joseph Ceesay, który w zeszłym sezonie rozegrał 19 spotkań dla występującego w Allsvenskan Helsingborgs IF. Dla Lechii zdążył już nawet strzelić bramkę, we wspomnianym wyżej pojedynku z Puszczą Niepołomice. 

 

Ponadto przyszli także Mykoła Musolitin i Jan Biegański. Z klubem z Trójmiasta pożegnali się z kolei Jaroslav Mihalik, Rafał Kobryń, Mateusz Sopoćko i Kacper Urbański. Ten ostatni podpisał kontrakt z włoską Bolonią, ale został wypożyczony do Biało-Zielonych do końca bieżącego sezonu.

 

Historia spotkań

Po raz pierwszy Raków z Lechią mierzył się w roku 1963 w drugiej lidze (obecnej pierwszej). Częstochowianie wygrali 1:0, a autorem jedynego trafienia był Szmidt. Rewanż nie należał już do udanych, a spotkanie w Gdańsku zakończyło się porażką 1:3 naszej drużyny. Bilans meczów jest dość wyrównany. Czerwono-Niebiescy wygrywali 10 razy, przegrywali 9 razy, a 5 razy doszło do podziału punktów.

 

Komplet wyników:

 

II Liga 1963/64

Raków - Lechia 1:0 

Lechia - Raków 3:1

 

II Liga 1964/65

Raków - Lechia 5:2

Lechia - Raków 1:1

 

II Liga 1965/66

Lechia - Raków 3:2

Raków - Lechia 0:1

 

II Liga 1990/91

Raków - Lechia 3:2

Lechia - Raków 0:0

 

II Liga 1991/92

Raków - Lechia 0:0

Lechia - Raków 2:0

 

II Liga 1992/93

Raków - Lechia 1:3

Lechia - Raków 1:2

 

II Liga 1993/94

Raków - Lechia 3:1

Lechia - Raków 1:1

 

I Liga 1995/96

Raków - Lechia 4:0

Lechia - Raków 4:1

 

II Liga 1998/99

Lechia - Raków 0:2

Raków - Lechia 3:0

 

II Liga 1999/00

Raków - Lechia 1:1

Lechia - Raków 4:1

 

Puchar Polski 2018/19

Raków - Lechia 0:1

 

PKO Ekstraklasa 2019/20

Raków - Lechia 2:1

Lechia - Raków 0:3

 

PKO Ekstraklasa 2020/21

Lechia - Raków 1:3