Nasz rywal: Podbeskidzie Bielsko-Biała

W piątek 18 września, o godzinie 18:00 Raków Częstochowa zmierzy się na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała w meczu 4. kolejki PKO Ekstraklasy. Przyjrzyjmy się naszemu rywalowi.

TS Podbeskidzie to klub powstały w 1907 roku pod nazwą Bielitzer Fussball Klub. Jednym z założycieli był powracający z Wiednia dr Stonawski, który zakochany w futbolu postanowił stworzyć drużynę piłkarską w Polsce. Górale dopiero w 2011 roku zaznali smaku gry na najwyższym szczeblu ligowym. Do ich największych sukcesów należy 10. miejsce w Ekstraklasie w sezonie 2013/2014, a także dwukrotne osiągnięcie półfinału Pucharu Polski w sezonach 2010/2011 i 2014/2015.

 

W ubiegłym sezonie Podbeskidzie występowało na zapleczu PKO Ekstraklasy, gdzie zajęło 2. miejsce z 65 punktami na koncie. Na dorobek ten złożyło się 19 zwycięstw, 8 remisów i 7 porażek oraz bilans bramek 64:35. 

 

Przerwa między sezonami przyniosła w drużynie beniaminka zaledwie 2 transfery odchodzące. Klub opuścili Damian Hillbrycht oraz Mateusz Sopoćko, który powrócił do Lechii Gdańsk. Do Bielska-Białej przywędrowali natomiast Dominik Frelek z Olimpii Grudziądz i Maksymilian Sitek z Puszczy Niepołomice oraz dwaj zawodnicy z zagranicy. Węgier Gergo Kocsis z Zalaegerszegi TE FC oraz oraz Serb Milan Rundic z MFK Karvina.

 

Obecny sezon bielszczanie rozpoczęli od porażki na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 4:2. W kolejnych dwóch spotkaniach zremisowali 2:2 z Cracovią u siebie i również 2:2 z Jagiellonią w Białymstoku. Po 3. kolejkach sezonu Górale plasują się na 11 lokacie w tabeli PKO Ekstraklasy z dorobkiem 2 punktów.

 

Rafał Figiel, były zawodnik Rakowa Częstochowa w rozmowie z serwisem rakow.com.pl, zapytany o to czy pomaga trenerowi Brede w rozpracowaniu taktyki Czerwono-Niebieskich powiedział:
- Wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby. Raków jest doskonale znany trenerom w Ekstraklasie. Absolutnie nie mówię, że jest przewidywalny, bo tak nie jest, a my na pewno się dobrze przygotujemy do tego meczu. To będzie na pewno ciężki mecz.

 

Kadra Podbeskidzia Bielsko-Biała:
Bramkarze:
Martin Polacek, Rafał Leszczyński, Arkadisz Leszczyński
Obrońcy:
Filip Modelski, Aleksander Komor, Milan Rundić, Michał Batelt, Szymon Mroczko, Dmytro Bashlai, Gergo Kocsis, Kacper Gach, Bartosz Jaroch, Kornel Osyra
Pomocnicy:
Tomasz Nowak, Rafał Figiel, Karol Danielak, Desley Ubbink, Łukasz Sierpina, Filip Laskowski, Jakub Bieroński, Mateusz Marzec, Michał Rzuchowski, Konrad Sieracki, Dominik Frelek, Maksymilian Sitek, Adrian Rakowski
Napastnicy:
Kamil Biliński, Marko Roginić, Ivan Martin