Niedzielny rywal: Legia Warszawa

W spotkaniu 7. kolejki PKO Ekstraklasy Raków Częstochowa zmierzy się na wyjeździe z Legią Warszawa. Zapoznajcie się z sylwetką naszego niedzielnego rywala.

Legia Warszawa to klub założony w 1916 roku. Warszawiacy trzynastokrotnie sięgali po mistrzostwo Polski, dziewiętnastokrotnie zdobywali Puchar Polski, zaś Superpuchar padał ich łupem sześciokrotnie.

 

 

Aktualnym szkoleniowcem pierwszego zespołu drużyny Legii jest Aleksandar Vuković, który piastuje stanowisko od 2 kwietnia 2019 roku. Poprowadził swój zespół w 23 meczach ligowych i zdobywa ze swoim zespołem średnio 1,74 pkt/mecz. Jego drużyna zakończyła ubiegłoroczne rozgrywki na 2. miejscu w tabeli.

 

 

Legia Warszawa przystąpiła jako wicemistrz Polski do eliminacji Ligi Europy – dotarła do IV rundy, w której zmierzyła się ze szkockim Glasgow Rangers. W dwumeczu lepsi okazali się podopieczni trenera Stevena Gerrarda, którzy pokonali polską ekipę 1:0.

 

 

Po 6. kolejce PKO Ekstraklasy Legioniści z liczbą 10 punktów na koncie znajdują się na 7. miejscu w tabeli (3 zwycięstwa, 1 remis, 1 porażka). Ich bilans bramkowy to 7:5. Najskuteczniejszym strzelcem w warszawskiej drużynie z trzema trafieniami jest Jarosław Niezgoda. Pod względem asyst najlepiej wypada natomiast Walerian Gwilia.

 

 

Ostatnie trzy mecze Legii Warszawa w PKO Ekstraklasie:

 

3. kolejka:

Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 0:0

 

5. kolejka:

Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 1:0

(Marko Vešović 19')

 

6. kolejka:

ŁKS Łódź - Legia Warszawa 2:3

(Łukasz Sekulski 4', 60' (k) - Dominik Nagy 51', Jarosław Niezgoda 72', 81')

 

W letnim okienku transferowym skład Legii zasilili: Cafú (FC Metz, wykupienie zawodnika po wypożyczeniu), Luquinhas (Desportivo Aves), Walerian Gwilia (FC Luzern), Arvydas Novikovas (Jagiellonia Białystok), Wojciech Muzyk (Olimpia Grudziądz), Ivan Obradović (Anderlecht Bruksela), a także Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux).

 

Z warszawianami pożegnali się z kolei: Sebastian Szymański, Michał Kopczyński, Adam Hlousek, Łukasz Moneta, Michał Kucharczyk, Kasper Hamalainen, Miroslav Radovic, Cristian Pasquato, Arkadiusz Malarz.

 

W historii meczów ligowych Czerwono - Niebiescy zmierzyli się z warszawskim zespołem ośmiokrotnie. Pięć razy górą byli Legioniści, trzy razy dochodziło do podziału punktów. Częstochowianie jeszcze nigdy nie cieszyli się z ligowego zwycięstwa nad tym rywalem.

 

Ostatnie spotkanie na stopie ligowej pomiędzy drużynami Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa miało miejsce 28 marca 1998 roku. Mecz rozegrany na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej zakończył się dwubramkowym zwycięstwem gospodarzy, a strzelcami goli byli Jacek Bednarz i Sylwester Czereszewski.

 

Oba kluby trafiły na siebie w ćwierćfinale ostatniej edycji Totolotek Pucharu Polski. Wówczas górą okazali się podopieczni trenera Marka Papszuna, którzy po emocjonującym spotkaniu i dogrywce pokonali Legię Warszawa 2:1. Bramki dla Rakowa zdobyli Piotr Malinowski i Andrzej Niewulis, natomiast dla ówczesnych gości jedyne trafienie zanotował Michał Kucharczyk.