Odsłonięto tablicę upamiętniającą Mariana Federaka
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, władz miejskich, Rakowa Częstochowa, a także posłowie na Sejm RP i członkowie rodziny Federaków.
Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: syn Mariana Federaka – Janusz, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Ryszard Stefaniak - wiceprezydent miasta Częstochowa oraz Dawid Krzętowski - wiceprezes Rakowa Częstochowa.
Data odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mariana Federaka wpisuje się w 84. rocznicę przybycia pierwszego transportu do obozu Gross-Rosen.
Marian Federak był założycielem Klubu Sportowego "Racovia". W latach 1919-1921 odbywał służbę w IV Warszawskim Batalionie Etapowym oraz Batalionie Celnym nr 29 i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Służbę wojskową zakończył w stopniu sierżanta WP. W 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. W czasie II wojny światowej działał w konspiracyjnych strukturach PPS-WRN na terenie Częstochowy. Za działalność konspiracyjną został aresztowany 3 listopada 1944 r. przez Niemców. Ostatecznie trafił do obozu pracy w Gassen, filii KL Gross-Rosen, gdzie został zamordowany 24 grudnia 1944 r.
- Jest przedstawicielem pokolenia, które przez następne lata, aż do wybuchu II wojny światowej, pokazało nam, następnym pokoleniom, jak wywalczoną wolność i suwerenność zagospodarować, jak z niej korzystać. (...) Honorujemy i przywołujemy dzisiaj pamięć o Marianie Federaku, o nim samym, ale także honorujemy i przywołujemy pamięć o tym niezwykłym pokoleniu, które zapłaciło ogromną cenę za swoje przywiązanie do wolności, za swoją wierność Rzeczypospolitej - powiedział Dyrektor katowickiego oddziału IPN, dr Andrzej Sznajder.