Oświadczenie Klubu w związku z wynikami procedury przetargowej na przebudowę MSP "Raków"

Przedstawiamy stanowisko klubu RKS Raków Częstochowa w związku z wynikami procedury przetargowej w przedmiocie wykonania robót budowlanych dotyczących zadania: „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego 83 w Częstochowie”, ogłoszonymi we wtorek przez Urząd Miasta Częstochowy.

Wysokość kosztów w ofertach

 

Klub zdaje sobie sprawę, że zaproponowane kwoty są dalekie od wstępnych szacunków oraz kwoty zabudżetowanej i zabezpieczonej przez miasto.

Różnica w wysokości kosztów między założeniami projektanta a najniższą z upublicznionych dzisiaj ofert wynika głównie ze wzrostu cen na rynku budowlanym. Sam projekt i wyceny przygotowane zostały w 2017 roku. Wtedy też sporządzony został wniosek, który na początku 2018 roku złożono do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Koszty istotnie zwiększyły się również ze względu na zmiany w projekcie, które wprowadzono zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wymagał on zagłębienia najniższego poziomu budynku głównego o ponad 2 metry.

 

Propozycja alternatywnego rozwiązania

 

Klubowi RKS Raków Częstochowa od początku zależało na tym, by przebudowa zapewniła niezbędne zaplecze do szkolenia dzieci i młodzieży. Chcieliśmy także jak najszybciej dostosować obiekt do potrzeb określonych w przepisach licencyjnych Polskiego Związku Piłki Nożnej – co jesteśmy zobowiązani zrobić do końca sezonu 2019/20. 

Zrozumiałe są dla nas jednocześnie ograniczone możliwości finansowe Miasta. Dlatego przygotowaliśmy awaryjne rozwiązanie, które zakłada wprowadzenie istotnych zmian w projekcie. Koszt realizacji tego planu nie przekroczy założonej wcześniej kwoty 36,7 mln zł.

Nowy program funkcjonalno - użytkowy to m.in. zmniejszenie wymiarów budynku klubowego, likwidacja osobnej wieży telewizyjnej, rezygnacja z remontu płyty treningowej, zmiana sposobu wykonania obudowy stadionu oraz zwiększenie liczby trybun metalowych kosztem betonowych. Zgodnie z tymi założeniami pojemność stadionu nie zmniejszy się i wynosić będzie około 7200 miejsc siedzących.

 

Nasze plany

 

Program funkcjonalno - użytkowy uwzględniający proponowane przez Klub zmiany, zostanie złożony            w Urzędzie Miasta Częstochowy do końca tego tygodnia. Wraz z nim dołączymy wniosek     o ogłoszenie kolejnego przetargu, tym razem w formule „zaprojektuj i zbuduj”.

Dzięki wspólnemu działaniu z Władzami Miasta, możliwe będzie dostosowanie obiektu do warunków PZPN przed końcem bieżącego sezonu oraz zapewnienie warunków do rozwoju nie tylko pierwszej drużyny, ale także wszystkich dzieci i młodzieży, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w piłce. Modernizacja pozwoli także oglądać mecze najwyższej klasy rozgrywkowej wszystkim mieszkańcom Częstochowy – a nie jedynie tym, którzy mają czas    i możliwość, by wspierać Raków z trybun w innych polskich miastach. 

Uważamy, że przeprowadzenie modernizacji zgodnie z zaplanowanym początkowo budżetem to obecnie najlepsze rozwiązanie. Wierzymy, że za klika lat przebudowany obiekt przy ul. Limanowskiego posłuży jedynie szkoleniu dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że miasto, wraz z dalszym rozwojem Klubu, zainwestuje w nowoczesny obiekt sportowy, który pomieści nawet 12 tysięcy widzów – i spełni oczekiwania kibiców piłkarskich z Częstochowy  i okolic, przynosząc dumę naszemu miastu.