Piątkowy rywal: Górnik Zabrze

Już w piątek, 10 lipca, Czerwono-Niebiescy zmierzą się na wyjeździe z Górnikiem Zabrze. Poznajcie bliżej sylwetkę naszego najbliższego rywala.

Górnik Zabrze został założony 14 grudnia 1948 roku. Do jego największych sukcesów zalicza się 14-krotne zdobycie mistrzostwa Polski oraz sześć triumfów w Pucharze Polski. Górnicy z powodzeniem rywalizowali też w europejskich pucharach: byli ćwierćfinalistami Pucharu Mistrzów w 1968 roku, a także finalistami Pucharu Zdobywców Pucharów w 1970 roku.

 

Pierwszą drużynę Górnika od 1 lipca 2016 roku prowadzi trener Marcin Brosz. W 161 meczach pod jego wodzą zespół zdobywał średnio 1,53 pkt/mecz (68 zwycięstw, 42 remisy, 51 porażek).

 

Po 34. kolejkach tegorocznego sezonu drużyna z Zabrza znajduje się na 10. miejscu w tabeli. Do tej pory zdobyła 47 punktów: 12 wygranych, 11 remisów, 11 porażek. Jej bilans bramek to 45:43. Co ciekawe, Górnicy mają ponad dwa razy więcej remisów, niż Raków.

 

Najlepszym strzelcem w ekipie trenera Brosza jest Igor Angulo, który 14-krotnie pokonywał bramkarzy rywali. 11 trafień ma na swoim koncie Jesus Jimenez. Z kolei najwięcej - po sześć - asyst w obecnym sezonie zanotowało dwóch graczy: Erik Janza i Łukasz Wolsztyński.

 

Trzy ostatnie mecze Górnika:

34. kolejka PKO Ekstraklasy (6.07)

Wisła Płock - Górnik Zabrze 1:0

Gol: Hubert Adamczyk

 

33. kolejka PKO Ekstraklasy (27.06)

Górnik Zabrze - Wisła Kraków 0:1

Gol: Alon Turgeman

 

32. kolejka PKO Ekstraklasy (23.06)

ŁKS Łódź - Górnik Zabrze 1:3

Gole: Jan Sobociński - Igor Angulo, Stavros Vasilantonopoulos, Georgios Giakoumakis

 

W historii spotkań ligowych Raków Częstochowa jedenastokrotnie mierzył się z Górnikiem Zabrze. Cztery spotkania zakończyły się wygraną Czerwono-Niebieskich, dwa razy padł remis, a sześć zwycięstw odnieśli zawodnicy z Zabrza. Ostatni pojedynek obu ekip miał miejsce w 19. kolejce PKO Ekstraklasy (14.12). Wtedy górą byli podopieczni trenera Marka Papszuna.

 

Kadra Górnika Zabrze na sezon 19/20:

Bramkarze: Bartosz Neugebauer, Dawid Kudła, Martin Chudy

 

Oborńcy: Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Aleksander Paluszek, Michał Koj, Dariusz Pawłowski, Adrian Gryszkiewicz, Stavros Vasilantopoulos, Erik Janża

 

Pomocnicy: David Kopacz, Alasana Manneh, Jesus Jimenez, Łukasz Wolsztyński, Roman Prochazka, Daniel Ściślak, Szymon Matuszek, Mateusz Matras, Erik Jirka, Filip Bainović, Adam Ryczkowski, Michał Rostkowski

 

Napastnicy: Georgios Giakoumakis, Igor Angulo, Kamil Zapolnik, Piotr Krawczyk