Pięć lat pracy trenera Marka Papszuna i trenera Macieja Sikorskiego w Rakowie!

Dziś mija pięć lat, odkąd do Rakowa Częstochowa dołączyli trenerzy Marek Papszun i Maciej Sikorski. Podczas meczu z Lechem Poznań otrzymali pamiątkowe koszulki z numerem "5".

Historia pracy trenerów Papszuna i Sikorskiego w Rakowie rozpoczęła się 18 kwietnia 2016 roku. Okazja do debiutu miała miejsce już kilka dni później w meczu 27. kolejki II ligi przeciwko Puszczy Niepołomice, w którym padł bezbramkowy remis. Czerwono-Niebiescy zakończyli sezon 2015/2016 na 5. miejscu w tabeli.

 

 

Kolejne rozgrywki przyniosły pierwsze sukcesy trenerów Papszuna i Sikorskiego w Rakowie. Zespół zdobył 71 punktów, co pozwoliło zająć pierwsze miejsce w tabeli II ligi i wywalczyć awans na zaplecze ekstraklasy, który stał się faktem dokładnie 20 maja 2017 roku. W 34 meczach Raków zantował 20 zwycięstw, 11 remisów i tylko 3 porażki, mogąc pochwalić się drugą najlepszą defensywą i ofensywą w lidze. Kibiców i obserwatorów zachwycały nie tylko liczne zwycięstwa, ale też i ofensywna i skuteczna gra. Czerwono-Niebiescy kilkukrotnie pokonywali rywali różnicą trzech, a nawet czterech bramek.

 

 

Początek sezonu 2017/2018 w Nice I Lidze to remis z Miedzią Legnica i wyjazdowe zwycięstwo z Puszczą Niepołomice. Później nastąpiła seria kilka meczów bez zwycięstwa, ale z tego kryzysu Czerwono-Niebiescy wyszli zwyciesko, odnosząc potem serię czterech wygranych z rzędu (kolejno Chrobrym Głogów, Bytovią Bytów, Wigrami Suwałki i Stomilem Olsztyn). Ostatecznie Raków zajął w tabeli 7. miejsce z dorobkiem 51 punktów.

 

 

Kolejny sezon obfitował w koncertową grę Czerwono-Niebieskich. Drużyna w całej kampanii przegrała tylko cztery spotkania i ostatecznie uplasowała się na pierwszym miejscu w tabeli, co przyniosło upragniony awans po 21 latach do ekstraklasy. Raków prezentował się rewelacyjnie nie tylko na boiskach pierwszoligowych, ale też w Totolotek Pucharze Polski, w którym dotarł aż do półfinału, eliminując kolejno Victorię Sulejówek, Lecha Poznań, Wigry Suwałki i Legię Warszawa. Częstochowian zatrzymała dopiero w półfinale Lechia Gdańsk, ale i tak o zespole mówiło się wówczas w całej Polsce, komplementując efektowną i skuteczną grę.

 

 

Począwszy od sezonu 2019/2020 Raków Częstochowa walczy o kolejne sukcesy na boiskach PKO Ekstraklasy. Pierwszy rok przyniósł 10. miejsce z dorobkiem 53 zdobytych punktów, na co złożyło się 16 zwycięstw, 5 remisów i 16 porażek. W bieżących rozgrywkach drużyna jest na dobrej drodze do osiągnięcia kolejnych sukcesów. Po 24 rozegranych meczach Raków znajduje się na 3. pozycji w tabeli PKO Ekstraklasy, a 2 maja zagra w finale Fortuna Pucharu Polski.

 

Droga, którą przez ostatnie lata przeszedł Raków, była możliwa dzięki wytężonej i skutecznej pracy całego zespołu oraz sztabu szkoleniowego.

 

Panowie, dziękujemy za Wasze oddanie i ciężką pracę każdego dnia. Życzymy kolejnych sukcesów!

 

Bilans meczów Rakowa z udziałem trenerów Marka Papszuna i Macieja Sikorskiego:

- 188 meczów
- 96 zwycięstw
- 47 remisów
- 45 porażek

Bilans bramek: 301-195