Podsumowanie roku: Akademia Raków

Miniony rok upłynął na dalszym intensywnym rozwoju sportowym i organizacyjnym Akademii Raków.

W aspektach sportowych należy przede wszystkim wspomnieć o awansie naszych drużyn do Centralnej Ligi Juniorów. Zespoły U-15 i U-17 w swoim debiutanckim sezonie poradziły sobie znakomicie zajmując odpowiednio 2. i 3. miejsce w swoich grupach do końca walcząc o zwycięstwo. W nadchodzących rozgrywkach czerwono-niebiescy będą jednymi z faworytów w rozgrywkach. 

 

Świetnie spisała się również drużyna U-19, która awansowała z 1. ligi wojewódzkiej do Ligi makroregionalnej. Podopieczni trenera Roberta Brzezińskiego okazali się najlepsi na Śląsku, gdzie rywalizacja stała na wysokim poziomie. W nadchodzącym sezonie Raków powalczy o awans do rozgrywek CLJ. Nasi zawodnicy nie są bez szans bowiem w meczach sparingowych, jak i w lidze wojewódzkiej częstochowianie udowodnili, że potrafią skutecznie rywalizować z najlepszymi. 

 

Równych sobie nie miała także ekipa U-16, która w swojej lidze (B2 junior młodszy) wygrała wszystkie mecze i w 18. spotkaniach zdołała zdobyć 108 bramek. 

 

Z kolei wciąż w walce o awans do 3. ligi pozostaje Raków II, który należy do jurysdykcji Akademii. Ekipa trenera Tomasza Kuźmy zajmuje 4. miejsce po pierwszej części sezonu tracąc do lidera 3 oczka.

 

Bardzo dobra postawa naszych drużyn przełożyła się także na powołania naszych zawodników do młodzieżowych reprezentacji Polski. Szanse dostali między innymi: Kacper Trelowski, Oskar Krzyżak, Mateusz Jezierski, Miłosz Rogula. W kręgu zainteresowań selekcjonerów są także inni zawodnicy i w 2021 roku należy spodziewać się kolejnych powołań. 

 

Akademia zrobiła także kolejny krok w sferze organizacji i rozwoju. Prężnie rozwija się Projekt Klubów Filialnych, który zrzesza już szesnastu członków, a już wkrótce poznamy kolejnych. 

 

Równie dobrze radzi sobie projekt stażów w naszej Akademii. W każdym tygodniu do naszego klubu przyjeżdżają trenerzy z całej Polski, którzy podpatrują pracę naszych szkoleniowców, a także czynnie biorą udział w zajęciach. 

 

Akademia Raków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom także wśród najmłodszych. "Futbolaki Rakowiaki" to inicjatywa, która powstała w drugiej połowie 2020 roku i skierowana jest dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z piłką. 

 

Minione dwanaście miesięcy przyniosły także powstanie działu Science Department, który dba o prawidłowy rozwój zawodników w oparciu o najnowsze nowinki technologiczne. 

 

W październiku otwarto centrum medyczne Akademii. Nowoczesna placówka AlfaSport mieszcząca się na ulicy Kopernika 8a kompleksowo czuwa nad zdrowiem młodych piłkarzy. 

 

Coraz większą estymą w Polsce cieszy się także Szkoła Mistrzostwa Sportowego LO RKS Raków Częstochowa. Chęć podjęcia nauki w naszej placówce zgłaszają zawodnicy z całego kraju. SMS dba nie tylko o rozwój piłkarski, ale przede wszystkim o edukację na wielu płaszczyznach. Z sukcesów poza sportowych należy wyróżnić Oliwiera Siudę, który został laureatem Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. 

 

Zmieniła się także infrastruktura na Limanowskiego. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu powstał park piłkarski, gdzie są między innymi umieszczone stoły do teqballa. Z kolei boisko sztuczne usytuowane koło Cafe de Lima zostało powiększone i dostosowane do piłki dziewięcioosobowej. 

 

Jaki będzie rok 2021? Na pewno podobny do minionego i będzie stał pod znakiem dalszego rozwoju. Dojdzie kilka zmian personalnych, o których wkrótce poinformujemy. Z optymizmem można patrzeć w przyszłość i jesteśmy przekonani, że progres organizacyjny będzie szedł w parze z dalszym rozwojem sportowym Akademii Raków.