Podsumowanie sezonu Akademii, cz. 1

W pierwszej części podsumowania sezonu przyjrzymy się najstarszym drużynom Akademii Raków. Opiszemy boiskowe dokonania rezerw mistrza Polski, a także zespołów U-19 i U-17.

Raków II 

 

Podopieczni Tomasza Kuźmy w sezonie 2022/2023 pełnili rolę beniaminka w grupie 3 III ligi. Drugi zespół Medalików zakończył rozgrywki na 2. pozycji, z dorobkiem 65 punktów. Strata do zwycięskiej Polonii Bytom, która wywalczyła awans do II ligi, wyniosła 10 punktów. Na zdobycz punktową Rakowa II złożyło się 19 zwycięstw, 8 remisów i 7 porażek. Medaliki zdobyli 64 bramki, tracąc 34. Zespół prowadzony przez trenera Kuźmę stracił wraz z Polonią Bytom ex aequo najmniej goli w lidze. Drugi zespół Rakowa jako jedyny w stawce przegrał u siebie tylko dwa razy. Najlepszym strzelcem w szeregach Medalików okazał się Łukasz Mazurek, który zanotował 10 trafień.  

 

Zdecydowanie bardziej udana dla drugiego zespołu Rakowa była runda jesienna. Raków II kończył ją jako niepokonany lider z serią 17 meczów bez porażki. Piłkarską wiosnę podopieczni Tomasza Kuźmy rozpoczęli bardzo ospale. W pierwszych siedmiu spotkaniach drużyna zdobyła dwa punkty. W dalszej fazie kampanii ekipa z Limanowskiego punktowała już solidnie i ostatecznie zakończyła rozgrywki na wysokiej, drugiej pozycji.  

 

W końcówce sezonu w zespole rezerw zadebiutowało kilku młodych graczy z roczników 2004, 2005 i 2006. Zawodnicy tacy, jak np. Mateusz Głowiński, Jakub Wireński czy Tomasz Szczepaniak zdobywali swoje pierwsze bramki w seniorskiej piłce. Drużyna Rakowa II zmagała się także w okręgowym Pucharze Polski, jednak odpadła na etapie ćwierćfinału z IV-ligową Unią Rędziny. W przyszłym sezonie pracy z zespołem rezerw Rakowa Częstochowa nie będzie kontynuował Tomasz Kuźma. 

 

Raków U-19 

 

Zespół juniorów starszych prowadzony przez trenera Adama Studnickiego w sezonie 2022/2023 zdobył dla Rakowa Częstochowa pierwszy historyczny medal w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. Zawodnicy Rakowa U-19 wywalczyli trzecie miejsce w klasyfikacji CLJ, zdobywając na przestrzeni całego sezonu 54 punkty.

 

Podopieczni Adama Studnickiego mocno wystartowali i od samego początku rozgrywek znajdowali się w ligowej czołówce.  Juniorzy starsi Rakowa ugruntowali swoją pozycję na podium, w pewnym momencie rywalizując o złoty medal z Lechem Poznań. W tej rywalizacji lepszy okazał się jednak Kolejorz. Drugie miejsce drużyna Medalików do lat 19 straciła dopiero na trzy kolejki przed końcem. W tabeli Centralnej Ligi Juniorów dwie pierwsze pozycje przypadły Lechowi Poznań oraz Górnikowi Zabrze. Raków Częstochowa w swoim drugim roku występów w CLJ U-19 zdobył historyczny, brązowy medal. 

 

Zespół Adama Studnickiego był w minionej kampanii drużyną, która rzadko remisuje. Raków U-19 dzielił się punktami zaledwie trzykrotnie. W pozostałych meczach zespół zanotował 17 zwycięstw i 10 porażek. Medaliki w 30 spotkaniach zdobyli 60 bramek, a stracili 39. Najczęściej na listę strzelców wpisywał się Mateusz Głowiński, który uczynił to dziesięciokrotnie. Lepiej podopieczni trenera Studnickiego spisywali się na własnym boisku, gdzie zdobyli 31 punktów. W następnym sezonie drużyna Medalików z pewnością zechce nawiązać do dobrej dyspozycji prezentowanej w minionych rozgrywkach. 

 

Raków U-17

 

Juniorzy młodsi pod wodzą trenera Sebastiana Żebrowskiego zakończyli sezon na 3. pozycji w grupie zachodniej Centralnej Ligi Juniorów U-17. W sezonie 2022/2023 stawka CLJ U-17 przeszła reformę i składała się z dwóch grup liczących po 16 zespołów. O medale przyszło rywalizować najlepszym dwóm najlepszym drużynom z każdej. Do tego, by powalczyć o krążek, zabrakło Medalikom zaledwie dwóch punktów. Na finiszu sezonu drugie miejsce w grupie zachodniej zajęło Zagłębie Lubin i to Miedziowi zagrali o brązowy medal CLJ U-17.  

 

Zespół Rakowa U-17 również od początku sezonu trzymał się czołówki. Pierwszej porażki podopieczni Sebastiana Żebrowskiego doznali dopiero w meczu 12. kolejki, gdy ulegli Zagłębiu Lubin. W 30 rozegranych spotkaniach Medaliki zdobyli 71 punktów. Juniorzy młodsi Rakowa zanotowali 22 wygrane, 5 remisów i 3 porażki. W trakcie całej kampanii zawodnicy z Limanowskiego zdobyli aż 101 bramek, tracąc przy tym 34. Zespół Rakowa U-17 ma na swoim koncie kilka spektakularnych zwycięstw, m.in. 10:0 z Chemikiem Bydgoszcz. Najlepszym strzelcem drużyny był Patryk Grabowski z dorobkiem 13 bramek.  

 

Zespołowi prowadzonemu przez Sebastiana Żebrowskiego do strefy medalowej zabrakło dwóch punktów, ale juniorzy młodsi Rakowa grali ofensywną, przyjemną dla oka piłkę. Drużyna wielokrotnie zdobywała więcej niż dwie bramki w meczu i z nadzieją czekamy na dalsze występy tego rocznika.