Podsumowanie sezonu cz. 4 [napastnicy]

Nadszedł czas na podsumowanie ostatniej formacji jaką jest atak. W minionym sezonie występowało czterech napastników w naszym zespole.

Zacznijmy od tego, który spędził najmniej czasu w ubiegłym sezonie w Częstochowie, a był nim Damian Warchoł, który 31 sierpnia 2016 roku został wypożyczony z opcją pierwokupu do pierwszoligowej Olimpii Grudziądz. Damian w sezonie, który już za nami w koszulce częstochowskiego Rakowa zagrał przez 180 minut. W tym czasie udało mu się zdobyć dwie bramki, przeciwko Olimpii Elbląg i Warcie Poznań.

Kolejnym napastnikiem w sezonie rozgrywkowym 2016/17 był Tomasz Płonka. Zawodnik ten przybył do nas ze Stali Stalowa Wola. Gracz z numerem 9 na koszulce zagrał w Rakowie przez 1397 minut. Tomkowi udało się pokonać bramkarzy rywali trzykrotnie Zanotował również 4 asysty. Mierzący 194 cenymetrów wzrostu zawodnik miał 42% skuteczności w ofensywie i 44% skuteczności w pojedynkach główkowych oraz 22 razy znajdował się na pozycji spalonej. Jak już wiemy roczny kontrakt, który wygasł wraz z końcem sezonu nie został przedłużony.

Zdecydowanym liderem tej formacji był Adam Czerkas. „Czerki” zagrał w naszym zespole przez 1868 minut. Jego dorobek to 7 bramek oraz 3 asysty. Pamiętamy na pewno ważną bramkę Adama w 79 minucie na 1:1 w meczu z Puszczą Niepołomice na Limanowskiego, która dała pozytywny bodziec naszej drużynie i ostatecznie wygraliśmy tamto spotkanie 2:1. Jego statystyki to: 38% wygranych pojedynków powietrznych. Nasz najskuteczniejszy napastnik był 33 razy faulowany przez przeciwników. Na spalonym znajdował się 21 razy. A jego pojedynki w ataku były na poziomie 33% skuteczności. Adam dwa tygodnie temu przedłużył kontrakt na kolejny sezon.

Swoje minuty na pozycji napastnika zaliczył również Łukasz Siedlik. Jego dorobek to 348 minut oraz jedna zdobyta bramka. Było to ważne, dobijające przeciwnika trafienie na 3:0 z Odrą Opole.

Podsumowując grę linii ataku, można stwierdzić, że nasi napastnicy nie zdobyli oszałamiającej liczby goli. Na pewno wpływ na to miało ustawienie zespołu, gdzie bramki zdobywane przez naszą drużynę rozkładają się na wszystkie formacje. Z liczby goli natomiast możemy być już zadowoleni, ponieważ zdobyliśmy ich w sumie 64, a lepsza od nas w tej statystyce jest tylko Odra Opole, która strzeliła rywalom 69 bramek.

autor: Szymon Wroński