Podsumowanie sezonu: Obrońcy

Czas na kolejny cykl statystyczny podsumowujący występy zawodników Rakowa Częstochowa w sezonie 2022/2023. Tym razem sprawdziliśmy, jak radzili sobie obrońcy Medalików.

Zanim przejdziemy do indywidualnych liczb naszych obrońców, warto wspomnieć, że w 46 rozegranych meczach straciliśmy tylko 27 bramek, z czego 24 w PKO BP Ekstraklasie, co było najlepszym wynikiem w lidze. Trzykrotnie traciliśmy bramki w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy UEFA. A czyste konto utrzymaliśmy przez pełne rozgrywki Fortuna Pucharu Polski oraz w meczu o Superpuchar. 

 

Tomáš Petrášek - Czeski obrońca przez pierwsze miesiące sezonu 2022/2023 przechodził rehabilitację po kontuzji, której doznał na czerwcowym zgrupowaniu reprezentacji swojego kraju. "Peti" do gry wrócił w październiku w wyjazdowym spotkaniu z Piastem Gliwice. Czeski defensor, tak jak zdążył nas przyzwyczaić przez lata gry w Rakowie, był silnym punktem naszej formacji obronnej. Łącznie 31-latek wystąpił w 17 spotkaniach, dodatkowo strzelając zwycięskiego gola w wyjazdowym meczu z Jagiellonią Białystok.

 

Milan Rundić - Serb był bardzo solidnym punktem defensywy Medalików. "Milo", dla którego był to drugi rok w czerwono-niebieskich barwach, zanotował w minionej kampanii 26 występów, w tym komplet meczów w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy UEFA. Serbski obrońca spędził łącznie 2074 minut na placu gry.

 

Stratos Svarnas - Grek bardzo dobrze wprowadził się w drużynę Rakowa i ma za sobą bardzo udany sezon. 25-latek swój debiut w drużynie trenera Marka Papszuna zaliczył 28 lipca w stolicy Kazachstanu. Grecki obrońca wystąpił w tym sezonie łącznie w 39 spotkaniach, spędzając na boisku 3552 minut. Stratos dorzucił również 3 bramki oraz 4 asysty. 

  

Adrian Gryszkiewicz - 23-latek trafił do Rakowa na początku stycznia 2023 roku. Niestety kilka tygodni później doznał poważnej kontuzji w meczu rezerw, czego efektem był zabieg uszkodzonej chrząstki stawowej i łąkotki oraz kilkumiesięczna przerwa wgrze.

 

Zoran Arsenić - Tak wiele minut, jak Chorwat w sezonie 2022/2023 w drużynie Rakowa nie zagrał nikt. "Zori" wystąpił łącznie w 42 meczach, z czego 39 w pełnym wymiarze czasowym. 29-letni obrońca rozegrał aż 3670 minut. Chorwacki defensor był prawdziwym szefem formacji obronnej Medalików i bardzo ważnym ogniwem w drodze po mistrzostwo Polski. 

 

Bogdan Racovițan - Rumun znakomicie rozpoczał oficjalne granie w obecnym sezonie, strzelając swojego debiutanckiego gola w meczu o Superpuchar Polski przeciwko Lechowi Poznań. 23-latek w tym sezonie wystąpił łącznie w 16 meczach. "Bogdi" dorzucił ważną bramkę w wyjazdowym meczu z Miedzią Legnica oraz zanotował jedną asystę.