Podsumowanie sezonu: pomocnicy

Kontynuujemy statystyczne podsumowanie sezonu 2021/2022. Tym razem przyjrzeliśmy się pomocnikom Czerwono-Niebieskich.

Fran Tudor - Chorwat w bieżącym sezonie zantował 44 występy i spędził na boisku łącznie 3860 minut - najwięcej z wszystkich zawodników Rakowa. "Franiu" był niezwykle ważną postacią w drużynie trenera Marka Papszuna. 26-latek wielokrotnie występował w linii obrony, gdzie również pokazywał swoją wartość. W minionym sezonie zdobył 3 bramki. 

 

Ben Lederman - Początek poprzedniej kampanii był dla Bena niezwykle trudny, bowiem doznał poważnej kontuzji w spotkaniu z FK Suduva. 22-latek do gry powrócił w październiku w wyjazdowym spotkaniu ze Śląskiem Wrocław. Młody pomocnik wystąpił łącznie w 29 meczach, w których dwukrotnie wpisywał się na listę strzelców. W grudniu został wybrany Młodzieżowcem Miesiąca PKO Banku Polskiego, a dobra dyspozycja została wynagrodzona powołaniem do reprezentacji Polski U-21.

 

Igor Sapała - Igor w minionym sezonie wystąpił w 12 meczach Czerwono-Niebieskich. 9 spotkań rozegrał w lidze, 2 w Pucharze Polski oraz jeden w europejskich pucharach. Nasz pomocnik w listopadzie przeszedł zabieg stopy, który na kilka tygodni wyłączył go z gry. 

  

Ivi López - Ostatni sezon należał do Hiszpana. Ivi został królem strzelców, pomocnikiem oraz zawodnikiem sezonu w PKO BP Ekstraklasie. Ponadto wygrał klasyfikację kanadyjską. Łącznie we wszystkich rozgrywkach zdobył dla Rakowa 22 bramki. 27-latek dwukrotnie zostawał także wybierany piłkarzem miesiąca (wrzesień oraz kwiecień). Hiszpan wystąpił w 45 meczach, co jest najlepszym wynikiem w drużynie, na równi z Mateuszem Wdowiakiem. 

 

Mateusz Wdowiak - Miniony sezon był niezwykle udany dla "Wdówki", który w maju mógł świętować swój trzeci w karierze Puchar Polski. 25-latek dołożył do tego triumfu sporą cegiełkę, strzelając w tych rozgrywkach 4 gole, w tym niezwykle ważne w półfinale z Legią Warszawa oraz finale z Lechem Poznań. 25-latek łącznie wystąpił w 45 spotkaniach, w których zdobył 11 bramek, co jest trzecim wynikiem w drużynie. 

 

Deian Sorescu - Rumun na Limanowskiego trafił w styczniu przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Debiut w barwach Rakowa zanotował 12 lutego w wyjazdowym spotkaniu z Radomiakiem Radom. Nieco ponad miesiąc później w meczu ze Stalą Mielec zdobył premierową bramkę. Ostatecznie 24-latek zaliczył 12 wystepów. 

 

Patryk Kun - Popularny "Kunik" w sezonie 2021/2022 wystapił w 42 meczach, z czego 38 w wyjściowej jedenastce. Łącznie spędził na murawie 3512 minut. Bez wątpienia nasz wahadłowy był siłą napędową ataków Czerwono-Niebieskiej z lewej strony boiska. 27-latek do swoich dobrych występów dołożył trafienie w domowym meczu ze Śląskiem Wrocław oraz dwukrotnie został już powołany do reprezentacji Polski. 

 

Vladyslav Kochergin - Ukrainiec do Rakowa trafił pod koniec marca. Swój debiut zanotował w kwietniu w spotkaniu ze Śląskiem Wrocław, gdzie rozegrał 45 minut. W swoich pierwszych tygodniach w drużynie trenera Marka Papszuna 26-latek zaliczył 3 występy. 

 

Luka Gagnidze - Gruzin podobnie jak Kochergin do Czerwono-Niebieskich dołączył w końcówce marca. Dotychczas zanotował jeden występ w ostatnim ligowym meczu z Lechią Gdańsk.

 

Szymon Czyż - 20-latek był pierwszym zimowym transferem Rakowa. Debiut zanotował w domowym spotkaniu z Wisłą Kraków. Łącznie były pomocnik Warty Poznań w swojej pierwszej rundzie w czerwono-niebieskich barwach wystąpił w 9 meczach. 

 

Giannis Papanikolaou - Grek w minionym sezonie wystąpił w 38 spotkaniach, z czego 35 w podstawowym składzie. W kilku meczach zagrał także w linii obrony. "Papa" zdobył jedną, ale bardzo cenną bramkę, dającą zwycięstwo w wyjazdowym spotkaniu z Radomiakiem Radom. Dobra forma naszego pomocnika sprawiła, że został on dwukrotnie powołany do seniorskiej reprezentacji Grecji.

 

Fábio Sturgeon - Portugalczyk ma za sobą pierwszy sezon w zespole Rakowa, w którym zanotował dotychczas 30 występów. Pod koniec roku kalendarzowego 28-latek zdobył premierową bramkę w czerwono-niebieskich barwach w pucharowym meczu z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza, a drugi raz na listę strzelców wpisał się w ligowym meczu z Jagiellonią Białystok.

 

Wiktor Długosz - "Długi" w lipcu strzelił debiutanckiego gola dla Rakowa oraz rozgrywkach Ekstraklasy, pokonując w ligowej inauguracji bramkarza Piasta Gliwice. Nasz młodzieżowiec w minionym sezonie wystąpił łącznie w 26 meczach. Kilkukrotnie był także powoływany do narodowej kadry U-21.

 

Marcin Cebula - Popularny "Cebul" bardzo dobrze wszedł w nowy sezon, będąc ważnym ogniwem naszej drużyny w europejskich pucharach. Ponadto dołożył 3 trafienia w PKO BP Ekstraklasie, popisując się między innymi pięknym trafieniem w spotkaniu z Wisłą Kraków. W całym sezonie zaliczył 20 występów. Ten wynik z pewnością byłby większy, lecz niestety Marcina nie opuszczał pech, a problemy zdrowotne nie pozwoliły mu na regularną grę. 

 

Walerian Gwilia - Gruzin na Limanowskiego trafił pod koniec letniego okienka transferowego. Przed czerwono-niebieskimi kibicami zadebiutował we wrześniowym meczu z Lechem Poznań. W swoim pierwszym sezonie w barwach Rakowa wystąpił w 24 meczach i strzelił jednego gola w pucharowym meczu z KKS-em Kalisz. "Vako" regularnie był powoływany do reprezentacji Gruzji.