Raków z pomocą Centrum Rehabilitacji Pawła Małka zadba o zdrowie zawodników Akademii!

W zeszłym roku do sponsorów Rakowa dołączyło Centrum Rehabilitacji pana Pawła Małka. Współpraca rozwijała się pomyślnie, w związku z czym w tym roku nie tylko przedłużyliśmy umowę, ale również znacznie rozszerzyliśmy jej zakres.

Do tej pory nasza kooperacja skupiała się na kontuzjowanych zawodnikach pierwszej drużyny, którzy przechodzili rehabilitację pod okiem naszego Partnera. Od września bieżącego roku nasze działania rozciągniemy również na dzieci i młodzież trenujące w Akademii Raków.

Celem działania Klubu jest propagowanie sportu wśród mieszkańców Częstochowy. Aby chłopcy mogli bez ograniczeń szkolić się w naszej Akademii, nie mogą mieć żadnych przeciwwskazań lekarskich. Kontuzjom na boisku sprzyjają nieleczone wady postawy ciała.

W związku z tym każdy zawodnik Akademii Raków będzie musiał przejść badania kontrolne postawy ciała bez względu na to, czy trenuje na Rakowie od kilku lat, czy dopiero chce rozpocząć swoją przygodę z piłką.

Zadaliśmy panu Pawłowi kilka pytań na temat naszej współpracy i wczesnego wykrywania u dzieci problemów z kręgosłupem.

Raków: Dlaczego wczesne wykrycie i leczenie wad postawy jest tak istotne?

Paweł Małek: Wczesne wykrycie wad postawy jest bardzo istotne w procesie leczenia. Im wcześniej wykryjemy wadę postawy u naszych dzieci, tym większa jest szansa na jej pełną korekcję a odpowiednie leczenie zapobiega powstawaniu nowych wad, a także pozwala wyrobić nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała.

R: Do jakich urazów na boisku może dojść u dzieci, które nie wiedzą o swoich problemach z kręgosłupem?

PM: W takcie uprawiania sportu intensywnie pracują mięśnie całego ciała, a zbytnie ich przeciążenie może spowodować różnego rodzaju urazy kręgosłupa, naciągnięcia bądź zerwania mięśni, urazy ścięgien i więzadeł. W piłce nożnej najbardziej narażone na kontuzje są stawy kolanowe i skokowe.

R: Jak leczyć wady postawy u dzieci i młodzieży?

PM: W naszym Centrum Rehabilitacji leczenie wad postawy zaczynamy od diagnostyki. Postawienie prawidłowej diagnozy jest punktem wyjścia do rozpoczęcia odpowiedniej terapii. Istotne jest to, by ćwiczenia korekcyjne prowadzone były przez doświadczonego fizjoterapeutę, który dostosuje indywidualny zestaw ćwiczeń, zarówno do zaistniałej wady jak i możliwości małego pacjenta. Oprócz pracy z fizjoterapeutą pacjent dostaje zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu. Połączenie tych dwóch form rehabilitacji oraz wytrwałość i zaangażowanie gwarantują dobre rezultaty terapii.

R: Dlaczego zdecydował się Pan na realizację takiego projektu we współpracy z Rakowem?

PM: Chcąc wspierać sport w naszym mieście, nie mogliśmy zapomnieć o naszej częstochowskiej drużynie piłki nożnej, która, mam nadzieję, w tym sezonie awansuje do pierwszej ligi. Wierzę, że nasza pomoc przyczyni się do awansu i dalszego rozwoju drużyny. Wiedza, umiejętności i doświadczenie w zakresie fizjoterapii pozwalają nam na pracę z zawodnikami, poprawę ich sprawności fizycznej, rehabilitację po kontuzjach i oczywiście szybszy powrót zawodników do gry.