Road to Raków #8: Chemik Kędzierzyn-Koźle

W kolejnym odcinku "Road to Raków" wracamy na Opolszczyznę. W minionym roku do Projektu Klubów Filialnych dołączył klub, który z Rakowem łączy wieloletnia przyjaźń.

Data założenia: 1947 r.

 

Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle, województwo opolskie, powiat kędzierzyńsko-kozielski.

 

Barwy: Niebiesko-biało-czerwone.

 

Grupy szkoleniowe: Szkółka piłkarska (od U-6 do U-13) oraz grupy młodzieżowe (od U-14 do U-19). W sumie blisko 200 zawodników.

 

Nasi trenerzy: Agata Sobkowicz, Adam Hołda, Bartłomiej Kołodziejski, Witosław Iwanejko, Szymon Jaremko, Michał Gniatkowski, Daniel Krzyszczak, Mateusz Sadyk.

 

Nasze hasło: "Czerpiemy z tradycji, stawiamy na przyszłość".

 

Sukcesy: 

 

– gra w II lidze (ówczesny drugi poziom rozgrywek) w sezonie 1977/1978;

 

– wicemistrzostwo Polski w kategorii U-19 w 1973 r.

 

– w ostatniej dekadzie awanse wszystkich zespołów młodzieżowych (od U-13 do U-19) do najwyższych lig wojewódzkich oraz cztery lata uczestnictwa w Programie Certyfikacji Elite PZPN na poziomie brązowym.

 

Znani wychowankowie: W Chemiku Kędzierzyn-Koźle na przestrzeni dekad grało kilku piłkarzy z pierwszoligową przeszłością. Między innymi: Jan Bujak (1948-1953 – Ruch Chorzów), Jan Szeja (Ruch Chorzów, Victoria Monachium), Marian Szeja (Olimpijczyk, reprezentant Polski, Zagłębie Wałbrzych), Krystian Sulski (Górnik Zabrze), Jan Tomaszczyk (Ruch Chorzów), Grzegorz Dziuk (Górnik Zabrze), Leszek Jędraszczyk (Stal Mielec, reprezentant kraju), Zbigniew Wyciszkiewicz (ŁKS, Widzew, Polonia Warszawa, New Jersey Falcons), Jerzy Gąsior (m.in. Ruch Chorzów, KSZO Ostrowiec), Ryszard Remień (m.in. Lech Poznań, Petro Płock, Pogoń Szczecin), Stanisław Wróbel (m.in. Górnik Zabrze, GKS Katowice), Grzegorz Kaliciak (m.in. Wisła Kraków, Pogoń Szczecin).

 

W ostatnich latach: Marcel Płocica (Górnik Zabrze, reprezentant Polski U-15 i U-17), Zuzia Czuż (Rekord Bielsko-Biała, reprezentantka Polski U-15), Magdalena Kućak (UKKS Katowice, reprezentantka Polski U-15), Daniel Klich (Odra Opole)

 

Nasi seniorzy: Obecnie seniorzy rywalizują na szczeblu ligi okręgowej. Warto dodać że w seniorskiej drużynie są sami wychowankowie, a średnia wieku to 21 lat.

 

Nasze cele: Poprzez wysoki poziom szkolenia w szkółce chcemy zbudować silny pierwszy zespół, co najmniej na poziomie III ligi. Zdajemy sobie jednak sprawę, że piłka nożna, to nie tu i teraz, lecz proces długofalowy. Mamy również nadzieję, iż wkrótce w mieście poprawi się nowa infrastruktura sportowa (pełnowymiarowe boisko z sztuczną murawą i oświetleniem), a to oznacza że szkółka będzie mogła aplikować do Programu Certyfikacji Elite PZPN na poziomie srebrnym.

 

Fakt, którym chcemy się pochwalić: Jesteśmy dumni, że wszystkie nasze zespoły młodzieżowe od U-13 do U-19 awansowały do najwyższych lig wojewódzkich, a nasza szkółka od czterech lat uczestniczy w Programie Certyfikacji Elite PZPN na poziomie brązowym. To dowód na wysoką jakość szkolenia i zaangażowanie naszych trenerów oraz zawodników. Ponadto trenerka naszych skrzatów – Agata Sobkowicz – jest reprezentantką Polski w futsalu i wraz z kadrą uzyskała historyczny awans na Mistrzostwa Świata, które w listopadzie odbędą się na Filipinach.

 

Dlaczego Raków Częstochowa: Przede wszystkim ze względu na przyjaźń kibiców Chemika i Rakowa. Ponadto istotne są dla nas także staże trenerskie oraz wymiana doświadczeń. dzięki uczestnictwie w Projekcie Klubów Filialnych dla naszych najbardziej uzdolnionych zawodników może zaistnieć szansa występów na szczeblu centralnym. Liczymy także na inne wspólne działania w przyszłości.

 

W Projekcie Klubów Filialnych od: Kwiecień 2024 r.