[Rok w Akademii cz. 1] Brązowy medal juniorów starszych. Debiuty w pierwszym zespole

Rok 2023 na zawsze zapisał się w historii Rakowa Częstochowa. Do ważnych wydarzeń doszło również w życiu Akademii. Wiosną zespół U-19 zdobył historyczny medal Centralnej Ligi Juniorów. Tego roku w pierwszej drużynie zadebiutowało również dwóch naszych wychowanków: Tobiasz Kubik i Patryk Malamis.

Najstarsza z juniorskich drużyn Rakowa występuje na szczeblu centralnym od sezonu 2021/2022. W swoim debiutanckim sezonie zespół U-19 zajął 11. pozycję w klasyfikacji. W poprzedniej kampanii zatem drużyna Medalików nie była stawiana w gronie faworytów rozgrywek.

Tymczasem ekipa prowadzona w ubiegłym sezonie przez Adama Studnickiego zaczęła od dwóch zwycięstw i remisu. W kolejnych spotkaniach zespół prezentował się nierówno. Medaliki między innymi wygrali u siebie z Legią Warszawa 4:2 i zremisowali 1:1 z Lechem Poznań, tracąc bramkę w ostatniej minucie. Pomiędzy 16 października a 5 listopada drużyna przegrała trzy mecze z rzędu. Podopieczni Adama Studnickiego wyciągnęli jednak właściwe wnioski, odbudowali się i do końca rundy wywalczyli komplet 15 punktów. Dzięki pięciu kolejnym wygranym zespół U-19 kończył rundę na pozycji wicelidera, zwyciężając w 11 spośród 17 rozegranych spotkań.

Pierwszy ligowy mecz ubiegłej wiosny zakończył się dla juniorów starszych porażką 1:3 ze Śląskiem Wrocław. W marcu Medalikom ponownie brakowało regularności. 25 marca drużyna trenera Studnickiego przegrała 0:2 ważny mecz z Kolejorzem. Tydzień później zespół U-19 pokonał Wisłę Kraków, a 5 kwietnia powtórzył w Książenicach wynik z Częstochowy, wygrywając 4:2 z Legią Warszawa. W tabeli Medaliki wciąż trzymali się w czołówce, rywalizując z Lechem Poznań i Górnikiem Zabrze. Pod koniec kwietnia Lech przewodził stawce, mając dwa punkty przewagi nad naszą drużyną.

W końcowej fazie sezonu to Kolejorz był bardziej regularny. Podopieczni Adama Studnickiego wciąż świetnie spisywali się na wyjazdach, gubiąc jednak punkty na własnym boisku. Przy L83 Medaliki przegrali z Pogonią Szczecin, Escolą Varsovia i Polonią Warszawa. Przytrafił się także remis 1:1 w wyjazdowym spotkaniu z Cracovią. Wówczas w doliczonym czasie gry bramkę wyrównującą zdobył dla Pasów Filip Rózga.

Finalnie Raków U-19 zajął w lidze trzecie miejsce, kończąc rozgrywki ze stratą 8 punktów do Lecha Poznań i 5 do Górnika Zabrze. Juniorzy starsi Rakowa zapewnili sobie medal 3 czerwca, wygrywając w Gdańsku 3:0 z Lechią.

Pomimo wszelkich okoliczności ten medal stanowi dla nas wielką wartość. Nie byliśmy stawiani w gronie faworytów, jednak dzięki niesamowitej grupie ludzi w tym zespole zasłużenie zdobyliśmy brązowy krążek – wspomina trener Adam Studnicki. W przerwie meczu o Superpuchar Polski drużyna U-19 uroczyście odebrała pierwsze w historii medale Rakowa Częstochowa w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów.

W bieżącym roku powiększyło się również grono wychowanków Akademii, którzy zadebiutowali w PKO Ekstraklasie. Swoje pierwsze występy dla Rakowa Częstochowa zanotowali Tobiasz Kubik oraz Patryk Malamis.

14 maja, w domowym meczu 32. kolejki PKO Ekstraklasy przeciwko Lechowi Poznań trener Marek Papszun w 77. minucie wprowadził na murawę Tobiasza Kubika w miejsce Marcina Cebuli. Tym samym urodzony w 2003 r. pomocnik zanotował swój jedyny jak dotąd występ w PKO Ekstraklasie. W sezonie 2023/2024 Tobiasz Kubik przebywa na wypożyczeniu w Skrze Częstochowa, gdzie jest podstawowym zawodnikiem. Jesienią zanotował na boiskach 2. ligi 18 występów, w których zdobył dwie bramki i zaliczył 4 ostatnie podania.

5 listopada natomiast po raz pierwszy w PKO Ekstraklasie wystąpił Patryk Malamis. 18-latek, członek drużyny brązowych medalistów CLJ U-19, kilkukrotnie zasiadał na ławce rezerwowych i w meczu 14. kolejki PKO Ekstraklasy przeciwko Zagłębiu Lubin doczekał się debiutu. Patryk Malamis wszedł na boisko w 82. minucie spotkania, przy stanie 5:0 zastępując Jeana Carlosa Silvę. Jak dotąd był to jedyny występ Patryka w pierwszej drużynie. Jesienią zawodnik ten był podstawowym graczem drugiego zespołu. W III lidze zagrał łącznie 1346 minut i zdobył dwie bramki.

Do Kacpra Trelowskiego i Oskara Krzyżaka w 2023 roku dołączyli więc Tobiasz Kubik oraz Patryk Malamis. Kolejnym wychowankiem Akademii z debiutem w pierwszym zespole może być Tobiasz Mras. W ostatnich tygodniach szesnastolatek regularnie był członkiem meczowej kadry trenera Szwargi – zarówno w PKO Ekstraklasie, jak i w Lidze Europy.