[Rok w Akademii cz.2] Zagraniczne turnieje i reprezentanci Polski

W roku 2023 zawodnicy Akademii zebrali sporą porcję międzynarodowego doświadczenia. Nasze zespoły rywalizowały z europejskimi markami na mocno obsadzonych turniejach. Powiększyło się również grono Medalików, którzy wystąpili w narodowych barwach.

Wartość dodaną dla współzawodnictwa drużyn Akademii stanowią od początku sezonu 2022/2023 turnieje, w których rywalizują zespoły Rakowa. W roku 2023 Medaliki zwyciężyli między innymi w kilku Pro-Turniejach, Super Cup w Licheniu i Gorzów Cup oraz pozytywnie zaprezentowali się na turniejach w Niemczech i Holandii. Zespoły U-12 i U-13 mają za sobą także szkoleniowy wyjazd do Austrii, gdzie rozegrały towarzyskie dwumecze z Austrią i Rapidem Wiedeń.  

 

 

Udział w turniejach na pewno korzystnie wpływa na rozwój naszych zawodników, przez inny format rywalizacji z przeciwnikami, z którymi na co dzień ciężko byłoby nam zagrać. Mówimy tu o zespołach zagranicznych z krajów takich jak choćby Niemcy, Holandia, Hiszpania, Portugalia czy Belgia. Możemy poznać ich podejście do piłki nożnej. Porównać, jak oni wykonują działania na boisku, a jak robimy to my. Na pewno wyjazdy za granicę pokazały nam kulturę tych zespołów, ale także bardzo wysokie wymagania wobec swoich zawodników, a przede wszystkim intensywność w działaniach na boisku – mówi Paweł Nocuń, trener drużyny U-12 i trener główny na etapie piłki 7 i 5-osobowej.  

 

Podopieczni trenera Nocunia w drodze po trofea niejednokrotnie pokonywali renomowane europejskie drużyny. Już w kwietniu na Super Cup w Licheniu chłopcy z rocznika 2012 poradzili sobie w półfinale z Benficą Lizbona. Największe wyzwania przed drużyną U-12 postawiły trzy międzynarodowe turnieje: Salt Mine Cup w Myślenicach, Intan Cup w Osnabrück oraz Frits Schrouff Future Trophy w holenderskim Kerkrade. W każdym z tych turniejów nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze.  

 

7 maja podopieczni trenera Nocunia dotarli do finału Intan Cup w Osnabrück. W decydującym boju lepsza po serii rzutów karnych okazała się Borussia Dortmund. Kilka tygodni później, w ostatni majowy weekend, drużyna U-12 zwyciężyła w Salt Mine Cup, na ścieżce pucharowej pokonując między innymi Sporting Lizbona i Atlético Madryt.  

 

 

 

Rozgrywany w październiku Frits Schrouff Future Trophy był najmocniej obsadzonym turniejem, na którym kiedykolwiek zagrała drużyna juniorska Rakowa Częstochowa. W grupie Medaliki zajęli 2. miejsce w rywalizacji z: Eintrachtem Frankfurt, Feyenoordem Rotterdam, VFL Bochum, Royal Antwerp, AZ Alkmaar, Fulham FC i RC Genk. Ostatecznie nasz zespół uplasował się na 4. pozycji, przegrywając w meczu o medal z Club Brugge.  

 

Dzięki takim wyjazdom chłopcy też budują się mentalnie. Wygrywając z takimi przeciwnikami, widzą, że mogą rywalizować z nimi jak równy z równym i poprzez ciężką pracę dojść na sam szczyt, spełniać swoje marzenia – dodaje Paweł Nocuń. 

 

 

 

 

Zauważalna w życiu Akademii jest także rosnąca liczba powołań na zgrupowania juniorskich kadr. W roku 2023 wszyscy zawodnicy Rakowa, którzy wystąpili w młodzieżowych reprezentacjach Polski to: Tobiasz Mras, Max Pawłowski, Maciej Ruszkiewicz, Antoni Burkiewicz, Antoni Uchroński, Daniel Ciesielski, Filip Karmelita, Antoni Kociniewski, Patryk Bojek, Wojciech Smuda, Karol Goralczyk oraz Nadia Szczukocka.  

 

Max Pawłowski oraz Tobiasz Mras dwukrotnie otrzymywali powołania od Rafała Lasockiego – selekcjonera reprezentacji Polski U-17. Zbierali doświadczenie w meczach eliminacyjnych Mistrzostw Europy U-17 oraz rywalizując z Portugalią, Holandią i Cyprem w turnieju towarzyskim. Przeciwko Portugalii Max Pawłowski zanotował swoje premierowe trafienie w kadrze. Wiosną szansę debiutu w reprezentacji trenera Lasockiego otrzymał także Antoni Kociniewski. Maciej Ruszkiewicz, Kamil Małota i Antoni Uchroński to z kolei regularni reprezentanci kadry U-16. Filip Karmelita, Antoni Burkiewicz i Daniel Ciesielski zostali powołani do reprezentacji U-16 Future, a Wojciech Smuda, Karol Goralczyk i Patryk Bojek debiutowali w narodowej drużynie do lat 15.   

  

Nadia Szczukocka została pierwszą w historii klubu piłkarką, która przywdziała koszulkę z orzełkiem na piersi. Młoda zawodniczka zadebiutowała w reprezentacji Polski U-15 we wrześniu, w dwumeczu z Czechami.  

 

 

Ponadto, na zgrupowania konsultacyjne zaproszeni zostali: Łukasz Kabaj, Dominik Czeremski, Dominik Liberda i Gracjan Jaschik. 

 

 

 

 

 

Widok Medalików w narodowych barwach zawsze będzie powodem do dumy dla wszystkich pracowników Akademii Raków.