[Rok w Akademii cz. 3] Kolejny krok do przodu

Minione 12 miesięcy to dla Akademii Raków nieustanny rozwój na wielu płaszczyznach. Jedną z najistotniejszych zmian w funkcjonowaniu Akademii było odmłodzenie kadr zespołów.

Kampanię 2022/2023 drugi zespół Medalików zakończył na 2. pozycji w gr. 3 III ligi. Juniorzy starsi wywalczyli brązowy medal w CLJ U-19, a drużynie U-17 do rywalizacji w strefie medalowej zabrakło zaledwie dwóch punktów. Do końca walczyli także trampkarze, którzy ostatecznie zajęli 2. miejsce w swojej grupie CLJ U-15. W maju klub celebrował zdobycie historycznego mistrzostwa Polski. 

 

Dla całego klubu był to wyjątkowy rok. Historyczne mistrzostwo Polski pierwszego zespołu, gra w fazie grupowej Ligi Europy. To było coś niesamowitego i wyjątkowego dla każdego kibica Rakowa. Dla Akademii to był również najlepszy rok. Zespół prowadzony przez Adama Studnickiego i jego sztab szkoleniowy zdobył historyczny pierwszy brązowy medal w CLJ-U19. Wszystkie nasze młodzieżowe drużyny zakończyły sezon w pierwszej piątce swoich lig, co świadczy o powtarzalności i systematycznej pracy w Akademii – podsumowuje rok 2023 dyrektor Akademii Raków, Dariusz Grzegrzółka. 

 

Akademia rozwija się również w aspekcie dydaktyki i kształcenia. Do ważnej zmiany doszło w pionie administracyjnym SMS-u RKS Raków. Z końcem czerwca na stanowisku dyrektora SMS-u Macieja Strożka zastąpił dr Michał Nowak. Dzięki działaniom klubu, kibiców, fundacji “Przyjaciele Rakowa” oraz stowarzyszenia “Wieczny Raków” w tegorocznym konkursie w ramach budżetu obywatelskiego zwyciężyła budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Łukasińskiego 40. Inwestycja została ukończona w grudniu. Obecnie wysiłki dyrekcji SMS-u koncentrują się na projekcie nowej sali komputerowej. 

 

 

Druga połowa roku przyniosła zmiany w systemie szkolenia Akademii Raków.  Rozwijany jest program Raków PRO, Akademia kładzie także większy nacisk na indywidualizację treningu. Jedną z najistotniejszych zmian było odmłodzenie kadr drużyn piłki nożnej jedenastoosobowej, co w dłuższej perspektywie ma przełożyć się na szybszą adaptację zawodników Akademii do piłki seniorskiej. Taką drogę przebył jesienią Tobiasz Mras, który rozpoczynał sezon w drużynie U-19, a pod koniec rundy został włączony do kadry pierwszego zespołu. 

 

–  Najistotniejsze dla mnie były chwile debiutu naszych zawodników z Akademii w pierwszym zespole: Tobiasza Kubika z Lechem Poznań w poprzednim sezonie i Patryka Malamisa w obecnym, w meczu z Zagłębiem Lubin. Co ważne, Tobiasz Mras urodzony w roku 2007 decyzją pana trenera Dawida Szwargi został na stałe przesunięty do kadry pierwszego zespołu. W bieżącym roku w Akademii postawiliśmy jeszcze mocniej na indywidualny rozwój zawodników i odmłodziliśmy kadry zespołów. Przekłada się to na coraz większą ilość naszych zawodników i zawodniczek powoływanych do młodzieżowych reprezentacji Polski – kontynuuje dyrektor Akademii Raków.

 

 

– Chciałbym w tym miejscu życzyć wszystkim zawodnikom, rodzicom, kibicom dużo radości i uśmiechu na twarzy. Niech ten rok przyniesie nam wszystkim dużo pozytywnej energii i wiary, że mimo trudności, przeciwności jakie napotykamy na swojej drodze, zawsze możemy iść do przodu. Wszystkiego najlepszego w nowym 2024 roku. 

 

Dokładamy się do życzeń dyrektora Dariusza Grzegrzółki i życzymy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku!