[Rok w Akademii cz.4] Rok sukcesywnego postępu

Kończąc podsumowanie roku 2022 w Akademii, pragniemy spojrzeć na jej wielopłaszczyznowy rozwój w wymiarze sportowym, infrastrukturalnym oraz dydaktyczno-szkoleniowym.

W trakcie minionych dwunastu miesięcy pierwsza drużyna Rakowa Częstochowa wzbogaciła swój dorobek o kolejne dwa puchary. W obu finałowych konfrontacjach w kadrze meczowej znajdował się wychowanek Akademii – Kacper Trelowski. W boju o Pucharu Polski wystąpił w pierwszym składzie Medalików. Po ostatnim gwizdku sędziego dwukrotnie wznosił do góry trofeum.  

 

Celem nadrzędnym funkcjonowania Akademii jest dostarczanie zawodników do pierwszej drużyny. Aby spełnić ten cel, Akademia przechodzi proces polepszenia jakości, którego efekty są widoczne na boisku. Rok 2022 przyniósł awans do III ligi drugiego zespołu i dobrą, równą dyspozycję roczników rywalizujących na poziomie CLJ. Do kadr młodzieżowych reprezentacji Polski powołania otrzymali: Jakub Rajczykowski, Jakub Rozwadowski, Łukasz Kabaj, Mateusz Głowiński, Antoni Uchroński, Maciej Ruszkiewicz, Oliwier Trojanowski, Bartosz Siuda oraz Kamil Małota. Utworzono drużynę seniorek, a liczba młodych zawodniczek Rakowa rośnie. Gracze Akademii uczestniczyli też w obozach przygotowawczych pierwszego zespołu w Turcji i Holandii. 

 

Akademii nie ominęły zmiany na polu infrastruktury. Obiekt ze sztuczną murawą przeszedł modernizację, dzięki której spełnia wymogi regulaminowe III ligi. Ukończona została również budowa zaplecza techniczno-szkoleniowego oraz systemu nawadniania nawierzchni. 

 

Oprócz aspektu sportowego, Akademia Rakowa zwraca uwagę na dydaktykę i odpowiednie wychowanie zawodników. Rozwijana jest także współpraca między Szkołą Mistrzostwa Sportowego RKS Raków i Uniwersytetem Jana Długosza. Czynione są starania, by polepszyć także infrastrukturę, z której korzystają uczniowie SMS-u. W 2022 roku placówka przy ul. Łukasińskiego 40 przeszła remont sali gimnastycznej i nie jest to koniec zmian, które czekają SMS. 

 

Projekt szkoły i bursy rozwija się cały czas tak, jak zaplanowaliśmy. Duże wsparcie kibiców pomogło nam wygrać projekt budżetu obywatelskiego. Dzięki temu w przyszłym roku na terenie obiektu przy ul. Łukasińskiego 40 powstanie boisko o nawierzchni syntetycznej oddane na użytek mieszkańców miasta. Będą mogli z niego korzystać również uczniowie klas sportowych SP 7 oraz SMS-u. Wpłynie to na jakość szkolenia oraz rozwój projektu. Jesteśmy zadowoleni, że w ciągu dwóch lat od inauguracji projekt młodzieżowej bursy RKS Raków cieszy się takim zainteresowaniem, że musieliśmy podjąć działania w postaci dostosowania kolejnego pawilonu na potrzeby edukacyjno-szkoleniowe Rakowa – mówi Maciej Strożek, dyrektor SMS-u RKS Raków.