Sobotni rywal: Jagiellonia Białystok

W meczu 2. kolejki PKO Ekstraklasy Raków Częstochowa zmierzy się w sobotę, 27 lipca, z Jagiellonią Białystok. Zapoznajcie się z sylwetką naszego rywala.

Jagiellonia Białystok została założona 30 maja 1920 roku. Do największych sukcesów klubu zalicza się wicemistrzostwo Polski w sezonie 2016/2017 oraz 2017/2018, zdobycie Pucharu Polski w sezonie 2009/2010, a także Superpucharu Polski w 2010 roku.

W ubiegłym sezonie Jagiellonia Białystok zakończyła sezon na 5. miejscu w tabeli. Jej szkoleniowcem od czerwca 2017 roku jest Ireneusz Mamrot. Zawodnicy "Jagi" przygotowania do sezonu 19/20 rozpoczęli w połowie czerwca. W tym czasie spędzili też dziesięć dni w Kępie. W letnim okresie Jagiellonia rozegrała pięć spotkań. Cztery z nich wygrała, a jedno przegrała.

Wyniki sparingów:

Jagiellonia Białystok - Pogoń Siedlce 3:0 (22.06)

Jagiellonia Białystok - Ruzomberok 2:1 (26.06)

Jagiellonia Białystok - Wigry Suwałki 2:1 (29.06)

Jagiellonia Białystok - Olympiakos Pireus 0:5 (05.07)

Jagiellonia Białystok - Atlantas 3:0 (13.07)

Najskuteczniejszym zawodnikiem w białostockim zespole był Patryk Klimala. 20-letni napastnik zdobył trzy gole.

Dobre wyniki meczów kontrolnych przełożyły się na zwycięstwo w 1. kolejce PKO Ekstraklasy. Podopieczni trenera Mamrota pokonali Arkę Gdynia 3:0. Na listę strzelców wpisali się Bartosz Bida, Taras Romańczuk oraz Jesus Ilmaz. Wysoka wygrana pozwoliła Jagielloni na objęcie pozycji lidera.

W trakcie letniej przerwy międzysezonowej w zespole naszego sobotniego rywala doszło do kilku zmian. Z zespołem pożegnali się m.in. Arvydas Novikovas, Marian Kelemen czy Jonatan Straus. Właśnie z "Jagi" do Rakowa wypożyczony został Dawid Szymonowicz.

Do drużyny dołączyli natomiast tacy zawodnicy, jak Ognjen Mudrinski, Juan Camara, Tomas Prikryl czy Krsevan Santini.

W historii meczów ligowych Raków Częstochowa mierzył się z Jagiellonią Białystok czterokrotnie. Wszystkie te mecze były rozegrane na poziomie II ligi. Dwa starcia zakończyły się wygraną "Czerwono - Niebieskich", a dwa razy wygrywała "Jaga". Ostatni mecz pomiędzy obiema zespołami rozegrany został w sezonie 1990/1991. Wtedy nasza drużyna zwyciężyła 1:0.