Vladan Kovačević z numerem miesiąca

Dopiero w ostatniej październikowej serii gier znalazł się śmiałek, który umieścił piłkę w bramce strzeżonej przez Vladan Kovačevicia. Golkiper pozostawał niepokonany od 9. kolejki sezonu 2022/23, spędzając na boisku 738 minut, w których nie stracił gola. Ta statystyka została wybrana przez Totalizator Sportowy i Ekstraklasę jako Numer Miesiąca.

W ósmej kolejce Raków Częstochowa przegrał w Krakowie, tracąc aż trzy bramki. Ta porażka zmusiła podopiecznych trenera Marka Papszuna do położenia większego nacisku na defensywę. Kto by się jednak spodziewał, że potraktują to tak poważnie i w następnych sześciu spotkaniach nie stracą ani jednej bramki?

 

Vladan Kovacević jest jednym z autorów ostatnich sukcesów Rakowa Częstochowa. Lider PKO Bank Polski Ekstraklasy trzy z czterech ostatnich spotkań wygrywał jedną bramką, niejednokrotnie walcząc o zwycięstwo do ostatnich minut. Często bliscy wyrównania byli ich rywale, ale równie często powstrzymywał ich 24-letni golkiper.

 

W ostatnich kolejkach Vladan Kovacević zdołał przebić kilka bramkarskich rekordów. W meczu z Lechią Gdańsk poprawił wynik Dominika Holca, który w sezonie 2020/2021 pozostawał niepokonany przez 560 minut. Następnie w starciu z Koroną Kielce przeskoczył w klasyfikacji Jakuba Szmatułę, który rok przed zdobyciem przez Piasta Gliwice mistrzostwa Polski, zachowywał czyste konto przez 652 minut.

 

Imponująca seria Vladana Kovacevicia dobiegła końca na boisku mistrza Polski, gdy atomowym uderzeniem z dystansu w drugiej połowie pokonał go Michał Skóraś. Raków Częstochowa zakończył to spotkanie zwycięstwem, a bałkański bramkarz po zresetowaniu licznika, ponownie rozpoczął walkę o jak największą liczbę czystych kont. Trudno będzie mu jednak pobić własny wynik 738 minut bez straty gola, ponieważ pracował na niego od początku września, aż do końca października.

 

Wybór Numeru Miesiąca w PKO Bank Polski Ekstraklasie 2022/23 każdorazowo dokonywany jest na podstawie wydarzeń boiskowych, tradycyjnych statystyk oraz danych biegowych od ChyronHego. W każdym miesiącu Ekstraklasa wspólnie z Totalizatorem Sportowym decyduje, które statystyki, wydarzenia lub rekordy zostaną nagrodzone. 

 

Ze wszystkich zawodników oraz zespołów nagrodzonych statuetkami w poszczególnych miesiącach, to komisja złożona z przedstawicieli Ekstraklasy SA oraz Totalizatora Sportowego wybierze zdobywcę nagrody „Numer Sezonu”. Nagrodę piłkarz lub drużyna odbierze na uroczystej Gali Ekstraklasy, gdzie co roku wyróżniani są najlepsi w sezonie.

 

Źródło: ekstraklasa.org