Vladislavs Gutkovskis piłkarzem listopada PKO BP Ekstraklasy!

Vladislavs Gutkovskis został wybrany Piłkarzem Listopada 2022 w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Już drugi raz w tym sezonie wyróżnienie otrzymał jeden z piłkarzy Rakowa Częstochowa.

Sobota, 5 listopada, mecz Rakowa Częstochowa u siebie z Wisłą Płock. Nawet gdyby ograniczyć cały sezon Vladislavsa Gutkovskisa do tego pojedynczego występu, to i tak miałby gorszy wynik strzelecki jedynie od... 21 piłkarzy! Tego dnia bowiem łotewski napastnik strzelił aż cztery gole Nafciarzom. W dodatku jako pierwszy zawodnik od Marcina Robaka w edycji 2013/2014 dokonał tego już w I połowie. Dwukrotnie pokonał golkipera po strzałach prawą nogą, po razie zaś wykorzystał przeciwną kończynę oraz głowę. Jednocześnie zaliczył więc hat-trick królewski (każdy gol inną częścią ciała) oraz hat-trick klasyczny (trzy kolejne gole drużyny w jednej połowie). Poza nim żaden inny zawodnik w ostatnim miesiącu meczowym 2022 roku nie był w stanie więcej niż dwa razy skierować piłki do siatki rywala.

 

Dla Vladislavsa Gutkovskisa to pierwszy tytuł Piłkarza Miesiąca najwyższej polskiej ligi w karierze. W całej historii plebiscytu zawodnicy Rakowa Częstochowa wygrywali tę nagrodę natomiast już pięciokrotnie. Zespół spod Jasnej Góry stawia to na 9. miejscu w klasyfikacji klubowej. Już w trakcie trwającego sezonu po statuetkę sięgnął Bartosz Nowak (sierpień). Wcześniej trzykrotnie dokonał tego natomiast Ivan Lopez (październik 2020, wrzesień 2021, kwiecień 2022). "Gutek" został zarazem drugim Łotyszem w historii z tym laurem na koncie. W przeszłości zwyciężył wszak jego wielki poprzednik z ataku kadry nadbałtyckiego państwa - Artjoms Rudnevs. Stało się to we wrześniu 2011 roku. Na koniec tamtego sezonu sięgnął on po koronę króla strzelców w barwach Lecha Poznań.

 

Wyboru Piłkarza Miesiąca PKO Bank Polski Ekstraklasy dokonują kapitanowie osiemnastu drużyn ligi, dziewiętnasty głos należy zaś do fanów w mediach społecznościowych. Na Vladislavsa Gutkovskisa w listopadzie wskazano łącznie sześciokrotnie. Do końca mocną konkurencję dla niego stanowił Said Hamulic, czyli zwycięzca z października. Ostatecznie zgromadził on tylko punkt mniej od Łotysza. Trzy razy w wyborach pojawił się Mikael Ishak z Lecha Poznań. Pojedyncze głosy otrzymali jeszcze Filip Szymczak, Michał Skóraś (obaj Lech Poznań), Marcel Zapytowski (Korona Kielce), Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk), a także kolega klubowy triumfatora - Fran Tudor.

 

Źródło: ekstraklasa.org