Wywiad z Michałem Świerczewskim cz. 2
Czy jest szansa na wybudowanie nowego stadionu? A nie zapychanie dziur wymogami licencyjnymi? Bo jak rozumiem zadaszenie będzie na 500 miejsc, a nie na 2 tysiące?! Nie ma co ukrywać, że nawet po tych pracach, „Limanka” nadal będzie skansenem, przykrytym lekko z wierzchu nowością...
Na dzisiaj nie ma najmniejszych szans na budowę nowego stadionu. Sytuacja na pewno będzie się zmieniać, jeśli będziemy robili sportowe kroki do przodu. Na początku pierwszy w postaci awansu do 1. Ligi. Awans do Ekstraklasy niejako wymusiłby budowę stadionu. Jednak bez nowoczesnego stadionu trudno będzie o mocne zwiększenie frekwencji. Jeśli na stadionie nie będziemy mieć lóż dla biznesu to nie będziemy w stanie pozyskiwać nowych sponsorów. A bez wysokiej frekwencji i nowych sponsorów będzie trudno włączyć się do walki o upragniony cel. Jest to swoistego rodzaju błędne koło. Wierzę jednak, że nowy stadion wcześniej czy później powstanie.
Jak wygląda sprawa nowego stadionu w kontekście postawienia go na gruzach starej „Limanki”? Czy możemy zrobić jak w Zabrzu, gdzie powstały trzy trybuny, a czwarta przeznaczona jest tylko dla kamer telewizyjnych?
Oczywiście można przyjąć wariant z Zabrza. Jestem jednak zdania, że zdecydowanie lepszą opcją są cztery trybuny. Stadion na Limanowskiego wymaga niezbędnej modernizacji, żebyśmy w nowym sezonie nie musieli grać poza Częstochową. Docelowo jednak musi powstać nowy stadion, niekoniecznie duży, ale z pewnością nowoczesny, z odpowiednim zapleczem dla kibiców i sponsorów.
Która trybuna będzie zadaszona wschodnia czy zachodnia? Kiedy możemy się spodziewać "premiery" sztucznego oświetlenia na MSP "Raków"?
Nie posiadamy jeszcze takiej wiedzy. W kolejnym tygodniu planujemy spotkanie z przedstawicielami MOSiR-u w przedmiotowym temacie. Nie znam planów miasta, jednak wykluczam, aby udało się wykonać zadaszenie dla całej trybuny w kwocie zapisanej w budżecie. Przy odpowiednim tempie prac wydaje się, że oświetlenie powinno zadebiutować w pierwszym meczu nowego sezonu. Idealnie by było gdybyśmy w debiucie rozegrali mecz towarzyski z drużyną Ekstraklasy – zatem na tydzień przed rozpoczęciem rozgrywek w najwyższej klasie.
Kiedy rozpoczną się prace remontowe związane z budową sztucznego oświetlenia?
Tak jak wspomniałem wyżej, nie posiadamy jeszcze tej wiedzy. Oceniam realnie, że prace mogłyby i powinny rozpocząć się w kwietniu.
Jeżeli zostaną pieniądze z 4 mln zł z budowy oświetlenia i zadaszenia, będą wymieniane krzesełka? Czy klub będzie o to zabiegał ? W projekcie są jupitery i zadaszenie, ale krzesełka są również w kiepskim, a wręcz tragicznym stanie. Chodzi mi głównie o tę trybunę, gdzie jest zadaszony jeden sektor od strony huty.
Wymiana krzeseł oczywiście byłaby wskazana. Po rozmowach z miastem i MOSiR-em ocenimy czy jest na to szansa, czy też będą bardziej priorytetowe tematy.
Czy klubi zgodzi się na to, żeby Miasto za przyznane 500 tysięcy złotych chciało zadaszyć trybuny za pomocą tak zwanych "baldachimów", których słupy utrudniają widoczność, a same wyglądają dość groteskowo? Jeśli można, ja sugerowałbym wykonać nowe estetyczne zadaszenie z poliwęglanu całej prostej trybuny wschodniej. Wymienić na tej trybunie wszystkie krzesełka na czerwone i niebieskie. Nie znam kosztów, ale wydaje mi się, że jest to do zrobienia. Może pomógłby w tym jakiś dodatkowy sponsor (np. Robelit)? Na nowy stadion na Lisińcu niestety chyba nie możemy liczyć, więc dostosowanie trybuny wschodniej w 2017 roku, w kolejnych latach budowa całkiem nowej trybuny zachodniej (wzorem np. tej w Siedlcach), a później trybun za bramkami, jest chyba realnym planem? Być może te nowe trybuny już przy wsparciu nowych władz miasta.
To nie my, jako klub jesteśmy właścicielem stadionu, tylko miasto. Mamy nadzieję, że inwestycje będą z nami uzgadniane, jednak niekoniecznie nasze zdanie będzie brane pod uwagę. Osobiście jestem zdania, że na aktualnym stadionie trzeba dokonać jedynie koniecznych inwestycji, abyśmy nie musieli grać poza Częstochową. W tym roku na pewno powinno być to oświetlenie, niezbędne zadaszenia oraz pozostałe działania według priorytetów. W kolejnym roku należałoby przeprowadzić remont trybuny głównej. Docelowo musimy myśleć jednak o budowie od podstaw nowoczesnego stadionu na 10-12 tysięcy widzów.
Czy oświetlenie zostanie wybudowane w taki sposób, aby w razie rozbudowy i generalnego remontu stadionu nie kolidowało z nowymi trybunami? Prędzej, czy później przecież nowy stadion musi być wybudowany.
Na pewno będziemy to sygnalizować. Nie wiem czy posiadam wystarczającą wiedzę w tym temacie, jednak z tego co się orientuję budowa oświetlenia na masztach będzie kolidowała z połączeniem wszystkich czterech trybun ze sobą. Czyli maszty oświetleniowe narzucają nam duże ograniczenia w budowie stadionu.
Czy nowe oświetlenie będzie można wykorzystać w przyszłości na nowym stadionie?
Na podstawie posiadanej przeze mnie wiedzy, nie. Bazuję na tym co się wydarzyło w innych miastach, które budowały nowe stadiony. Poprzednie oświetlania były lub są wystawione na sprzedaż.
Jakie są szanse, żeby wykorzystać teren za boiskami treningowymi, a przed nasypem kolejowym na parking dla samochodów? Rozumiem, że jedyne miejsce na parking dla VIPów, to obecne boisko orlik na południe od budynku klubowego, jednak w przypadku awansu problem aut będzie poważny. Czy klub szuka rozwiązania tego problemu?
Teren przed nasypem kolejowym to jedna z nielicznych opcji, które musimy omówić z miastem. Problem z parkingami jest bardzo poważny i na pewno wzrośnie przy większej frekwencji oraz całkowitym wyłączeniu aktualnych terenów przed budynkiem klubowym na boiska treningowe.
Kiedy wybudujecie parking dla kibiców przyjeżdżających samochodami, gdyż co drugą sobotę okoliczni mieszkańcy są terroryzowani i zastawiani przez hordy aut?
Zdajemy sobie sprawę z niedogodności dla mieszkańców okolicznych bloków. Przedstawiony problem nie może być rozwiązany przez nasz klub, ponieważ właścicielem całego terenu jest miasto, a my jesteśmy jedynie wynajmującym. Aktualnie na terenie stadionu powstają trzy nowe boiska treningowe, oraz dodatkowy budynek, które jeszcze bardziej ograniczą ilość miejsca na terenie obiektu. Wraz z potencjalnym wzrostem frekwencji, problem z miejscami parkingowymi będzie narastał. Prosimy o komunikowanie problemu w Urzędzie Miasta.
Czy można połączyć budowę krytej trybuny z projektami, które wygrały w budżecie obywatelskim? Tak, aby to był jeden budynek wielofunkcyjny, czyli trybuna kryta z dodatkową powierzchnią użytkową.
Temat ten wymaga analizy prawnej. Wydaje się to możliwe i zamierzamy na ten temat porozmawiać z przedstawicielami Miasta.
Co z projektem SportParku?
Rządzący miastem dostrzegli potencjał Parku Lisiniec, a zwłaszcza możliwość budowania elektoratu wokół wspólnego miejsca wypoczynku. Na najbliższy rok i kolejny, jest zabudżetowanych na ten cel kilka milionów złotych. Powstał co prawda plan zagospodarowania tego miejsca, jednak w mojej opinii nie jest on najwyższych lotów. Uważam, że potencjał Parku Lisiniec zostanie zmarnowany.