Niedzielny rywal: KGHM Zagłębie Lubin

W starciu 15. kolejki PKO Ekstraklasy podopieczni trenera Marka Papszuna zmierzą się na wyjeździe z KGHM Zagłębiem Lubin. Poznajcie sylwetkę naszego rywala.

Klub z Lubina założony został w marcu 1946 roku jako KS Zawisza Lubin. Od 1966 roku lubinianie funkcjonują pod obecną nazwą Zagłębie Lubin. Do jego największych sukcesów zalicza się dwukrotne zdobycie mistrzostwa Polski (1990/1991 i 2006/2007), a także drugie (1989/1990) i trzecie (2005/2006 i 2015/2016) miejsce w Ekstraklasie. Miedziowi zdobyli także raz (2007) Superpuchar Polski.

 

Obecnym szkoleniowcem pierwszego zespołu jest trener Martin Sevela. 43-letni Słowak piastuje to stanowisko od 16 września 2019 roku. Do tej pory prowadził drużynę w 8 meczach ligowych, zdobywając w nich średnio 2 pkt/mecz.

 

Po 14. kolejkach tegorocznych rozgrywek PKO Ekstraklasy Zagłębie Lubin z dorobkiem 18 punktów zajmuje 10. miejsce w tabeli. Naszą drużynę, która jest lokatę niżej, wyprzedza jedynie dodatnim bilansem bramek (23:21). Lubinianie do tej pory wygrali 5 meczów, 3 zremisowali, a 6 przegrali. 

 

Najskuteczniejszym zawodnikiem naszego rywala w obecnej kampanii jest Damjan Bohar, który sześciokrotnie wpisał się na listę strzelców. Z kolei najwięcej asyst - 6 - ma na swoim koncie Filip Starzyński. Sylwetkę Polaka przedstawiamy TUTAJ. Łącznie obaj mieli udział przy 52% wszystkich goli.

 

Trzy ostatnie mecze:

13. kolejka PKO Ekstraklasy (25.10)

Lech Poznań - Zagłębie Lubin 1:2

(Christian Gytkjaer - Jakub Tosik, Damjan Bohar)

 

1/16 TOTOLOTEK Pucharu Polski (29.10)

Stilon Gorzów - Zagłębie Lubin 1:5

(Adrian Nowak - Rok Sirk x2, Filip Starzyński, Patryk Szysz, Maciej Dąbrowski)

 

14. kolejka PKO Ekstraklasy (2.11)

Korona Kielce - Zagłębie Lubin 1:0

(Michal Papadopulos)

 

Do tej pory oba zespoły mierzyły się ze sobą dziesięciokrotnie. Dwa starcia wygrał Raków, cztery razy padł remis, a cztery razy górą było Zagłębie.

 

Ostatni mecz Rakowa Częstochowa z Zagłębiem Lubin odbył się 18 kwietnia 1998 roku. Wtedy, w 25. kolejce ówczesnej I ligi, lubinianie pokonali częstochowian 2:0 po dwóch trafieniach Radosława Jasińskiego. 

 

Z kolei ostatnie zwycięstwo Czerwono-Niebieskich nad Miedziowymi przypada na 14 sierpnia 1996 roku. W 5. kolejce I ligi wygraną naszej drużynie dał Paweł Skrzypek (1:0).

 

Kadra Zagłębia Lubin w sezonie 2019/2020:

Bramkarze: Konrad Ferenc, Mateusz Kuchta, Dominik Hładun, Kacper Bieszczad

 

Obrońcy: Bartosz Kopacz, Maciej Dąbrowski, Sasa Balić, Dominik Jończy, Lubomir Guldan, Alan Czerwiński, Damian Oko, Michał Bogacz

 

Pomocnicy: Daniel Dudziński, Asmir Suljić, Jakub Tosik, Łukasz Poręba, Łukasz Soszyński, Filip Starzyński, Sasa Zivec, Paweł Żyra, Matyas Tajti, Dawid Pakulski, Kamil Mazek, Bartosz Slisz, Damjan Bohar

 

Napastnicy: Patryk Szysz, Rok Sirk