Patryk Kajderowicz: Zainteresowanie Projektem Staży Trenerskich w naszej Akademii jest ogromne

Projekt Staży Trenerskich zapoczątkowany został ponad 2 lata temu, kiedy Dyrektorem Akademii RKS Raków Częstochowa został trener Marek Śledź. W samej rundzie jesiennej sezonu 2019/2020 Akademię odwiedziło aż 92 trenerów! - Głosy, które płyną z ust naszych gości, są bardzo pozytywne - mówi jeden z koordynatorów, trener Patryk Kajderowicz.

W rundzie jesiennej w Projekcie Staży Trenerskich udział wzięło aż 92 trenerów. Niemal w każdym tygodniu gościliśmy kilku trenerów. Spodziewałeś się tak dużego odzewu?

 

Patryk Kajderowicz: - Z roku na rok Akademia Rakowa Częstochowa efektywnie buduje swoją pozycję w środowisku piłkarskim, dlatego też zainteresowanie specyfiką pracy szkoleniowo-organizacyjnej, jaką wykonujemy na co dzień w Częstochowie, sukcesywnie rośnie. Jestem pewien, że wyżej wymieniona liczba byłaby o wiele większa, gdybyśmy - nauczeni doświadczeniami poprzedniego sezonu - nie wprowadzili ograniczenia do maksymalnie 5 trenerów przebywających na stażu trenerskim w ciągu jednego tygodnia. Decyzja ta podjęta została z myślą o trenerach stażystach, ponieważ pragniemy, aby każdy staż był całkowicie dedykowany, a przy większej ilości osób jest to bardzo trudne, a może i niemożliwe. Zainteresowanie Projektem Staży w naszej Akademii jest ogromne, na dzień dzisiejszy najbliższe wolne miejsca przypadają na miesiąc kwiecień, co więcej - na jego drugą połowę. Wracając do pytania - spodziewałem się dużego odzewu, ale przyznam szczerze, że momentami jest on nie do opisania, z czego oczywiście jesteśmy bardzo dumni.

 

Jak przybyli trenerzy oceniają pobyt w Częstochowie? Co ich najbardziej zaskakiwało?

 

- Każdy zrealizowany staż przez trenerów stażystów wiąże się z wypełnieniem przez nich ankiety końcowej dotyczącej naszego Projektu Staży Trenerskich. Odpowiedzi, które płyną z ust naszych gości, są bardzo pozytywne. Odnoszą się zarówno do wartości pracy szkoleniowej, jak i organizacyjnej całej Akademii. Istnieje wiele aspektów, na które zwracają uwagę przyjezdni trenerzy - począwszy od szeroko pojętego profesjonalizmu panującego w Akademii, po rozbudowany sztab szkoleniowo-organizacyjny, kończąc na wysokiej świadomości grup szkoleniowych. Nie sposób w tym miejscu wyszczególnić jeden taki aspekt, ponieważ tak naprawdę każdy z trenerów przyjeżdżając do naszej Akademii na staż jest w innym miejscu swojej drogi szkoleniowej i szuka dla siebie czegoś innego, co jest jak najbardziej zrozumiałe.

 

Czy trenerzy-stażyści wnosili jakąś część dodatnią do obserwowanych treningów? Czy Wy - prowadzący - też mogliście się czegoś od nich nauczyć?

 

- Forma stażu, jaką jako Akademia preferujemy, to czynny udział trenerów stażystów w zajęciach treningowych (obecność na boisku, ewentualna pomoc w jednostce treningowej sztabowi szkoleniowemu danego zespołu), dlatego też każdy uczestnik naszego Projektu Staży ma okazję czynnej realizacji procesu szkoleniowo - organizacyjnego w Akademii. Jesteśmy jak najbardziej otwarci na pomysły, propozycje, czy też spostrzeżenia naszych stażystów. Podczas cotygodniowego spotkania z trenerami biorącymi udział w organizowanym przez nas stażu trenerskim, oprócz przedstawienia im w formie prezentacji specyfiki pracy szkoleniowo-organizacyjnej w Akademii mam wielką przyjemność wymiany poglądów, spostrzeżeń dotyczących naszej pracy, które to wspólnie poddajemy refleksji i jeżeli uznamy za stosowne - wyciągamy z nich wnioski.

 

Jak podsumowałbyś dotychczasowy projekt? Uważasz, że jest on sukcesem Akademii Rakowa?

 

- Chcielibyśmy, aby każdy wyjeżdżający od nas trener stawał się ambasadorem naszej pracy, ambasadorem Akademii RKS Raków Częstochowa. Jeżeli tak było - jesteśmy z tego bardzo zadowoleni i jest to dla nas motywacja do dalszego rozwoju. Zarówno moja osoba, jak i osoba trenera Pawła Nocunia (z którym jesteśmy odpowiedzialni za Projekt Staży Trenerskich) pod egidą dyrektora Akademii, trenera Marka Śledzia zrobimy wszystko, aby każdy z naszych gości czuł się w Częstochowie jak najlepiej i w jak najbardziej efektywny sposób mógł funkcjonować w naszej Akademii. Towarzyszy nam motto: „Traktujemy trenera stażystę tak, jak sami chcielibyśmy być potraktowani, będąc na stażu” i tego będziemy się trzymać.

 

Wszelkie dokładnie informacje o Projekcie Staży Trenerskich, a także dane kontaktowe dla trenerów chętnych do odbycia stażu, znajduja się TUTAJ.

 

Na zdjęciu od lewej: Patryk Kajderowicz (koordynator projektu) oraz Marcin Paterak (Stal Mielec).