Projekt Staży Trenerskich w Akademii

IDEA PROJEKTU STAŻY TRENERSKICH W AKADEMII RKS RAKÓW

 

Projekt Staży Trenerskich zapoczątkowany został ponad 2 lata temu, kiedy Dyrektorem Akademii RKS Raków Częstochowa został trener Marek Śledź. Od tego czasu Akademię odwiedziło kilkuset trenerów, dla których był to kolejny krok na drodze szkoleniowej. O tym, jaka jest główna idea staży trenerskich, mówi Dyrektor Akademii, trener Marek Śledź:

 

- Projekt staży dla trenerów ma swój fundament w swoistym idealizmie szkoleniowym, który towarzyszy wszystkim moim zawodowym wyzwaniom. Podążanie za pasją i spełnianie się w niej rodzi potrzebę pewnej komunikacji. Ja mam absolutną świadomość wartości organizacyjnych i szkoleniowych zebranych przez lata pracy, które towarzyszą dziś Akademii Rakowa i którymi mam niemal moralny obowiązek podzielić się z innymi. Pracujemy w najnowocześniejszej i wysoko efektywnej technologii szkolenia, trudnej do powtórzenia w innych miejscach w Polsce, więc tym bardziej nie wolno nam zamykać się i innych traktować jak jedynie konkurencję. Misją jest dzielić się wiedzą, doświadczeniem, systemowością zarówno w płaszczyznach organizacyjnych jak i szkoleniowych by w większości młodzi (ale nie tylko) i otwarci na edukację trenerzy mogli za chwilę po prostu lepiej pracować z piłkarskimi dziećmi i piłkarską młodzieżą. Ja, bądź moi wychowankowie trenerzy, byliśmy niemal we wszystkich znaczących Akademiach państw europejskich i pomimo bogatych tradycji i wyjątkowej wiedzy, wielokrotnie byliśmy traktowani jak jakieś zło konieczne, dlatego właśnie każdy przyjeżdżający do nas trener ma być potraktowany inaczej. Towarzyszy nam motto: „Traktujemy Trenera Stażystę tak, jak sami chcielibyśmy być potraktowani, będąc na stażu”.  I to z tej zasady płynie nasza otwartość na innych, którzy podobnie jak my, kiedyś potrzebowaliśmy tutora, coacha, przewodnika i miejsca, które oprócz wiedzy, dawałoby inspirację. Chciałbym, by każdy wyjeżdżający od nas Trener, stawał się Ambasadorem naszej pracy, Ambasadorem Akademii

 

Na stażu: Mateusz Dryka (Football Academy Lipsko), Marcin Klonowski (Football Academy Toruń), Filip Mrzygłód (Football Academy Szczecin), Michał Niedzielski (Football Academy Zawiercie), Marcin Romaniak (Football Academy Legnica), Michał Skowron (Football Academy Ruda Śląska), Paweł Jędrzejewski (Football Academy)

 

DEDYKOWANY STAŻ

 

W recenzjach po zrealizowanym stażu w Akademii wielokrotnie spotykamy się z pojęciem „dedykowany” - tak bowiem trenerzy stażyści zazwyczaj określają specyfikę naszych stażów trenerskich. Na pytanie, dlaczego tak jest, odpowiada trener Patryk Kajderowicz (pierwszy trener U11, drugi trener U15), który w Akademii odpowiada za Projekt Staży Trenerskich: 

 

- Myślę, że pojęcie „dedykowany”, określające nasz Projekt Staży Trenerskich, idealnie charakteryzuje nasze staże trenerskie. Sam wielokrotnie miałem przyjemność uczestnictwa w stażach trenerskich zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Niestety, nie ze wszystkich z nich byłem zadowolony, ponieważ posiadały wiele mankamentów, które nie pozwalały mi na spędzenie efektywnego czasu pod względem rozwoju. Aspekty, które „zakłócały” mój pobyt w niektórych klubach, to między innymi zbyt mała otwartość sztabu szkoleniowego danego klubu w stosunku do trenerów stażystów, sam stosunek do trenerów stażystów, opieka szkoleniowa, czy też organizacyjna podczas trwania stażu.  Dlatego też w naszej Akademii staramy się zrobić wszystko, aby stworzyć efektywne środowisko do rozwoju dla naszych gości

 

Na stażu: Bartłomiej Semik i Damian Serwuszok (Odra Opole)

 

INFORMACJE GŁÓWNE

 

Na stażu w jednym terminie przebywać może maksymalnie czterech trenerów. Dlatego w przypadku zainteresowania przyjazdem do naszej Akademii, wymagany jest wcześniejszy kontakt z Panem Dyrektorem Markiem Śledziem lub Panem trenerem Patrykiem Kajderowiczem. 

 

Zgłoszenie zawierać musi:

- prośbę trenera stażysty dot. odbycia stażu w naszej Akademii w formie podania (z argumentacją, dlaczego to do Akademii RKS Raków Częstochowa pragnie przyjechać, aby zgłębiać swoją wiedzę), 

 

- CV, 

 

- proponowany termin odbycia stażu.

 

Staż trenerski każdorazowo rozpoczyna się od zebrania organizacyjno-szkoleniowego, które odbywa się w każdy poniedziałek o godzinie 19:45 (istnieje możliwość uczestnictwa we wcześniejszych zajęciach treningowych Akademii w tym dniu, jednakże to zebranie uznawane jest przez nas za jego oficjalny początek). 

 

Istnieje możliwość zakwaterowania trenera stażystę w bursie miejskiej, która dzięki współpracy z naszą Akademią, przygotowała bardzo korzystną ofertę. 

 

Akademia RKS Raków Częstochowa nie czerpie korzyści finansowych z udziału trenerów stażystów w Projekcie Staży Trenerskich (jedynym wydatkiem przyjezdnych gości jest sfinansowanie - wedle zainteresowania - noclegu, wraz z ewentualnym wyżywieniem w bursie miejskiej). 

 

Forma stażu, jaką jako Akademia preferujemy, to czynny udział trenerów stażystów w zajęciach treningowych (obecność na boisku, ewentualna pomoc szkoleniowo-organizacyjna w jednostce treningowej/procesie szkoleniowym sztabowi szkoleniowemu danego zespołu). 

 

Na przestrzeni całego tygodnia oprócz obserwacji i czynnego udziału w jednostkach treningowych, trenerzy biorą udział we wszelkich zebraniach i szkoleniach wewnętrznych, odprawach, analizach, a także spotkaniach szkoleniowych z Dyrektorem Akademii, sztabem szkoleniowym, czy też organizacyjnym. Program stażu trenerskiego jest bardzo obszerny, dlatego też trenerzy stażyści w dogłębny sposób mogą poznać specyfikę naszej pracy.

 

Projekt Staży Trenerskich funkcjonuje przez cały rok, dlatego też pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich trenerów, dla których rozwój, zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń jest niezwykle ważne.

 

Na stażu: Piotr Żurowicz (AMO Lublin)

 

RECENZJE TRENERÓW

 

Niezwykle ważną częścią Projektu Staży Trenerskich są dla nas recenzje trenerów, którzy odbyli staż w naszej Akademii. Wsłuchujemy się w ich głosy, nieustannie rozwijając nasz projekt, dlatego też prosimy każdego z nich o to, aby po zrealizowanym stażu odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących swojego pobytu w specjalnie przygotowanej ankiecie. 

 

„Są takie momenty, gdy nawet drobne inspiracje, myśli czy nowe koncepcje spajają dotychczasową wiedzę w logiczna całość. Podczas wizyty w Częstochowie miałem tak kilka razy. Wizytę w Akademii Rakowa zapamiętam jako rozwijające doświadczenie, a motto, że kultura pracy zawsze kroczy przed sukcesem, będzie mi towarzyszyć na boisku i poza nim” - Mateusz Knap

 

„Akademia Rakowa to systemowa, skrupulatnie zaplanowana praca. Jednostki treningowe oparte na sprawdzonych ćwiczeniach z zamysłem progresji założeń - wszystkie oparte na decyzyjności już od zajęć ze skrzatami, aż po II drużynę. Proces kształcenia  w Rakowie pozwala na budowanie bardzo pewnych zawodników, rozumiejących grę oraz świadomych swoich mocnych i słabych stron” - Maksymilian Habowski (Hutnik Kraków) 

 

„Blisko tygodniowy pobyt na stażu w Akademii Raków był okazją do przyjrzenia się z bliska funkcjonowania ciekawego projektu. Pod przewodnictwem Dyrektora Pana Marka Śledzia prosperuje projekt, który moim zdaniem niebawem odciśnie piętno na młodzieżowej piłce w naszym kraju. Metodologia stosowana w Akademii to droga do nowoczesnego futbolu, którego jestem ogromnym zwolennikiem. Wszystkim trenerom polecam odbycie takiego stażu” - Marcin Paterak (Stal Mielec) 

 

„Staż oceniam bardzo pozytywnie. Widać wśród pracowników Akademii Rakowa konkretną wizję tego, jak Akademia ma wyglądać teraz oraz w przyszłości. Nomenklatura szkoleniowa jest bardzo bogata, wszyscy mówią jednym głosem, co sprawia, że współpraca pomiędzy członkami klubu przebiega sprawniej” - Norbert Onuoha (MKS Sygnał Lublin)

 

„Byłem w Akademii Raków na stażu ponad rok temu. To, co najbardziej zwróciło moją uwagę, to profesjonalizm funkcjonowania klubu. Wszystko jest poukładane tak, jak należy. Szkolenia trenerów, praca na pełen etat, cały czas rozwijająca sie kadra trenerska, jak i infrastruktura klubu. Uważam, że Akademia Raków to jeden z topów w Polsce” - Piotr Garula (SMS Rzeszów)

 

„Proszę Was, abyście traktowali trenerów stażystów tak, jak sami chcielibyście być traktowani przebywając na stażu” – to słowa, które Dyrektor Marek Śledź często wypowiadał do trenerów Akademii Rakowa Częstochowa. I faktycznie tak było! Trenerzy byli zawsze otwarci, chętnie odpowiadali na wszystkie pytania. Wiedziałem, jaki jest temat i cel treningu. Mogłem nie tylko obserwować zajęcia, ale również brać w nich czynny udział. Oczywiście, chętnie z tej opcji korzystałem. Zazwyczaj asystowałem, a czasem też prowadziłem fragment treningu. Poza treningami uczestniczyłem w szkoleniu dla klubów partnerskich oraz w wewnętrznym spotkaniu trenerów. Organizacja całej Akademii jak i kultura osobista trenerów i zawodników, zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Po tygodniu spędzonym w Rakowie czułem, że jest to miejsce, w którym chciałbym pracować” Damian Serwuszok (Odra Opole)

 

„System pracy, otwartość, ogrom wiedzy i chęć dzielenia się nią, to cechy jakie wyróżniają Akademię RKS Raków Częstochowa, projekt nadzorowany przez Dyrektora Marka Śledzia, który sprawuje opiekę merytoryczną i organizacyjną. Dziękuję Dyrektorowi i każdemu Trenerowi za poświęcony mi czas i chęć dzielenia się wiedzą, która w sposób wymierny wpłynie na rozwój mojej pracy szkoleniowej” - Paweł Tomkiewicz (Beniaminek Krosno)

 

„Staż oceniam bardzo pozytywnie. Zostaliśmy przyjęci profesjonalnie, a cały tydzień był bardzo wartościowy dla nas pod kątem merytorycznym. Otwartość wszystkich pracowników spowodowała, że mieliśmy możliwość poznania specyfiki pracy Akademii pod względem organizacyjnym i szkoleniowym” - Łukasz Kawa (Hutnik Kraków)

 

„Jedyny taki staż w Polsce. Możliwość obserwacji pracy Akademii od środka, poprzez między innymi udział w zebraniach trenerów. Wysoka kultura osobista całego sztabu szkoleniowego” - Piotr Żurowicz (MKS Sygnał Lublin)

 

„Staż w Akademii Rakowa to największa dawka wiedzy teoretycznej i praktycznej, jaką dostałem w swojej trenerskiej przygodzie. Otworzyła się przede mną nowa, wcześniej nieznana droga w szkoleniu dzieci i młodzieży” - Gustaw Cyankiewicz (CKS Czeladź)

 

„Jestem bardzo zadowolony z pobytu w Rakowie. Wiedza oraz otwartość trenerów bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Spędzaliśmy aktywnie czas, mieliśmy możliwość uczestniczenia w każdym treningu, który miał miejsce na terenie Akademii. To bardzo budujące. Otwartość i ludzkość trenerów na niesamowicie wysokim poziomie. Mam nadzieję, że będę miał możliwość wrócić tu jeszcze raz” - Patryk Jaworski (Juventus Academy Toruń)

 

„Staż w Akademii oceniam bardzo dobrze ze względu na otwartość i miłą atmosferę. Trenerzy z ogromną wiedzą i anielską cierpliwością chętnie dzielą się nią ze stażystami, poświęcają swój czas, dzielnie odpowiadają na kolejne pytania dotyczące wszystkich aspektów pracy Akademii” - Paweł Tatara (MKS Sygnał Lublin)

 

Oczywiście trenerzy stażyści we wspomnianych recenzjach zwracają również uwagę na te aspekty, które niewątpliwie wymagają nieustannej korekty. Do najczęstszych z nich należą choćby problemy infrastrukturalne, z którymi zmaga się Akademia zwracając przy tym uwagę przede wszystkim na małą ilość boisk treningowych dla młodych adeptów futbolu, brak możliwości realizacji jednostek treningowych na boiskach naturalnych, czy też codzienne funkcjonowanie na stadionie, w budynkach klubowych, które pamiętają dość odległe lata. W przypadku zainteresowania uczestnictwem w Projekcie Staży Trenerskich Akademii RKS Raków Częstochowa przedstawiamy niezbędne dane kontaktowe:

 

Dyrektor Akademii RKS Raków Częstochowa, Marek Śledź: 

[email protected]

 

Odpowiedzialni za Projekt Staży Trenerskich:

 

Zbigniew Parzęczewski - trener w Akademii RKS Raków Częstochowa:

tel. 793303069[email protected]

 

Paweł Nocuń - trener w Akademii RKS Raków Częstochowa: 

tel. 695974674[email protected]