[Rok w Akademii cz.1] Rezerwy Rakowa liderem III ligi

Jednym z najważniejszych wydarzeń upływającego roku był awans drugiego zespołu Rakowa do wyższej klasy rozgrywkowej. Podopieczni Tomasza Kuźmy po raz kolejny wygrali I grupę śląską w Zina IV lidze, a następnie pokonali w barażach GKS II Tychy. Niespełna pół roku później rezerwy Rakowa zostały mistrzem jesieni w swojej grupie III ligi.

Sezon 2020/21 zakończył się dla zawodników trenera Kuźmy przełknięciem gorzkiej pigułki. Rezerwy Rakowa po bardzo dobrej rundzie wiosennej również zwyciężyły wtedy w I grupie śląskiej. Niestety zespół Medalików w barażowym dwumeczu z Odrą Wodzisław okazał się słabszy. Marzenia o awansie częstochowianie musieli odłożyć na kolejny sezon. 

 

Przed startem rozgrywek drużynę wzmocnili m. in. Piotr Malinowski czy Michał Czekaj. Ubiegłą jesień drugi zespół Rakowa kończył jako lider Zina IV ligi, zwyciężając w 14 z 15 meczów. Wiosną podopieczni trenera Kuźmy mieli za zadanie utrzymać pierwsze miejsce w tabeli, a następnie pokonać w barażach zwycięzcę II grupy śląskiej Zina IV ligi.  

 

Zadanie to zostało wypełnione w stu procentach. Na wiosnę gracze Rakowa II kontynuowali dobrą dyspozycję, co znalazło odzwierciedlenie w tabeli. Rezerwy Rakowa wygrały fazę zasadniczą rozgrywek, zdobywając 80 punktów. Drużyna trenera Kuźmy strzeliła w 30 meczach aż 99 bramek, tracąc zaledwie 20. Czerwono-Niebiescy zakończyli sezon z dziesięciopunktową przewagą nad drugim Ruchem Radzionków.  

 

Aby osiągnąć upragniony cel, zespół Medalików musiał pokonać GKS II Tychy. W pierwszym meczu, rozegranym przy Limanowskiego, gospodarze pokonali tyszan 1:0 po bramce Oziębały. Pierwszy krok został wykonany. W rewanżu na tablicy wyników przez długi czas widniał bezbramkowy remis, jednak gol Chłoda z 82. minuty złamał defensywę GKS-u. W ostatnim fragmencie meczu dwa trafienia dołożył Szymon Zielonka. Podopieczni trenera Kuźmy wygrali zatem 3:0 i mogli świętować wyczekiwany awans do III ligi. 

 

Wypowiedź szkoleniowca Rakowa II po meczu w Tychach znajdziecie TUTAJ

 

 

Nowy sezon, nowy poziom rozgrywek, nowe wyzwania. Przed rozpoczęciem rozgrywek w kadrze rezerw Rakowa nie doszło do wielu zmian. Szeregi beniaminka wzmocnił Łukasz Furtak oraz kilku graczy z najstarszych roczników Akademii. Nie obyło się także bez transferów w drugą stronę. Na wypożyczenia udali się m.in. Jakub Budnicki, Dawid Danilczyk, czy Jakub Mądrzyk.

 

 

Częstochowianie wkroczyli do III ligi z impetem, wygrywając pierwsze cztery mecze.  Po pokonaniu 4:0 Stali Brzeg, rezerwy Rakowa objęły prowadzenie w III lidze, gr. 3. Od tamtego momentu zespół Medalików zanotował jeszcze 8 wygranych, a pięć razy dzielił się punktami. Podsumowanie rundy oraz krótki wywiad z trenerem Kuźmą znajdziecie TUTAJ

 

Podopieczni Tomasza Kuźmy w pierwszej połowie sezonu zdobyli 41 punktów i wyprzedzają drugą w tabeli Polonię Bytom o 4 oczka. Medaliki dysponują też najkorzystniejszym bilansem bramkowym oraz najlepszą defensywą w lidze. Ostatnią porażkę drugi zespół Rakowa poniósł 21 maja z Ruchem Radzionków. Licząc mecze barażowe o awans, częstochowianie nie przegrali zatem już 23 ligowych spotkań z rzędu. Życzymy, by ta seria trwała jak najdłużej.