[Rok w Akademii cz.2] Rozwój sekcji kobiecej

Sekcję kobiecą Rakowa Częstochowa utworzono niespełna półtorej roku temu. Rok 2022 był dla sekcji rokiem dynamicznego rozwoju. Zawodniczki Akademii Rakowa rywalizują już w czterech kategoriach wiekowych, powołano także drużynę seniorek.

W lipcu 2021 r. podpisano list intencyjny, na mocy którego drużyny kobiece UKS-u Gol Częstochowa zostały przejęte przez Raków Częstochowa i wcielone w struktury Akademii Rakowa. Równo rok temu sekcja kobiet miała za sobą kilka miesięcy działalności, a w Akademii trenowało około 20 dziewczynek, podzielonych na dwie kategorie wiekowe.  

 

Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku dla sekcji kobiet było utworzenie pierwszej, historycznej drużyny seniorek Rakowa. Prowadzony przez Martę Mikę zespół z Limanowskiego w swoim debiutanckim sezonie został zgłoszony do rozgrywek Keeza IV ligi kobiet. Jesienią piłkarki Rakowa spisały się bardzo dobrze i przed rundą rewanżową przewodzą tabeli. Szersze podsumowanie pierwszej części sezonu znajdziecie TUTAJ.

 

Zadowolenia z utworzenia drużyny seniorek nie ukrywa koordynator sekcji – Magdalena Kapała: – Powołując do życia sekcję kobiet w Akademii Rakowa, stworzyliśmy jej plan funkcjonowania na przestrzeni kilku lat. Jednym z celów, jakie postawiliśmy do realizacji było utworzenie drużyny seniorek. Zespół ten ma ciągle piąć się do góry, ale również dawać możliwość rozwoju młodym zawodniczkom. Tak, aby mogły one na przestrzeni kilku lat przy systematycznej, ciężkiej pracy sięgnąć gry w zespole seniorskim. Właśnie dzięki utworzeniu sekcji seniorek mamy możliwość zapraszania do współpracy kolejnych zawodniczek z różnych kategorii wiekowych, ukazując im usystematyzowaną ścieżkę rozwoju. Jeśli chodzi o sekcję kobiecą, jest to zatem bardzo ważny krok do przodu, z którego niezmiernie się cieszę. – mówi trenerka Kapała. 

 

  

Oprócz zespołu seniorek, do rozgrywek ligowych w sezonie 2022/23 zgłoszono kobiece zespoły Rakowa w czterech kategoriach wiekowych. Tej jesieni powołano także drużynę futsalu, która z powodzeniem rywalizuje w I Polskiej Lidze Futsalu kobiet. W tych rozgrywkach piłkarki Rakowa również walczą o awans, w połowie sezonu będąc w klasyfikacji liderem.

 

 

Rok 2022, to niewątpliwie rok ciężkiej pracy, ale i również wielu nowych wyzwań. W mijającym roku udało się nam powołać w struktury sekcję seniorek, sekcję futsalu, utworzyć klasy sportowe dziewcząt, a także rywalizować na arenie województwa w rozgrywkach ligowych w kilku kategoriach wiekowych. Nasze zawodniczki są dostrzegane przez trenerów kadr wojewódzkich, a także skautów reprezentacji Polski. Dowodem tego są powołania na zgrupowania kadry Śląska czy też Akademię Młodych Orłów. Zespoły seniorskie mimo krótkiego czasu funkcjonowania liderują w rozgrywkach ligowych i w rundzie rewanżowej będą walczyć o awans. Wszystkie te rzeczy motywują nas w dalszym ciągu do jeszcze większego działania i nieustannej chęci rozwoju. Krótko mówiąc, był to dla nas udany rok. – podsumowuje trenerka Kapała.